Jak se vyrábí syrovátka?

Jak si vyrobit syrovátku

Tvaroh a syrovátka se vyrábí tak, že čerstvé nepasterované mléko necháte stát ve vyvařené sklenici při pokojové teplotě cca 2–3 dny. Na vrchu se utvoří prstenec ze smetany a uvnitř zkysne – získá hustší konzistenci, je to vidět, když se sklenicí pohnete. Pozor, nenechte moc dlouho, začne to brzy plesnivět.
Archiv

Jak ochutit syrovátku

Syrovátka za studena: Použij mixér (i tyčový), nebo šejkr se stejným množstvím vody (200 ml) jako na horký nápoj. Oba nápoje si můžeš dochutit šťávami, kvalitní hořkou čokoládou, rozmixovaným ovocem, oříšky, semínky a připravit si tím výživný a lahodný koktejl.

Co obsahuje syrovátka

Syrovátka obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H, C a E. Z minerálních látek to jsou hlavně hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík, zinek. Dále obsahuje bílkoviny a také laktózu. Někteří lidé mohou být alergičtí na některé složky (nesnášenlivost mléčného cukru – laktózy).

Jak často se může pít syrovátka

Dá se pít kdykoliv.

Jak dlouho vydrží syrovátka

Získanou syrovátku uchovávejte v lednici po dobu, než ji spotřebujete. Syrovátka vydrží v lednici asi 1 týden.

Kdy pít syrovátku

Dávejte si ji jako dopolední svačinu nebo jako drink po večeři. Důležitá věc – Jakou syrovátku koupit Vyzkoušet můžete sušenou nebo tekutou, kdo nezvládne chuť syrovátky, ať sáhne po variantě s vanilkovou nebo třeba meruňkovou příchutí. Při výběru si dávejte pozor na obsah sacharidů (laktózy).

Jak je zdravá syrovátka

"Syrovátka je výjimečná právě obsahem kvalitních a lehce stravitelných bílkovin, vitaminů a minerálních látek. Přitom do těla dodává zároveň minimální množství tuku a energie. To je důvodem obliby u redukčních diet," upozorňuje nutriční terapeutka z nemocnice v Liberci Lenka Mičová.

Na co je zdravá syrovátka

Lahodný nápoj je tak hojně využíván jako podpůrný prostředek při hubnutí, snižování cholesterolu, detoxikaci organismu, ale i při posilování a tvarování svalů či stavbě zubů a kostí. Příjemná koupel si pak poradí jak s projevy akné, tak s ekzémy, lupénkou či s dalšími problémy pokožky.

Na co je dobrá syrovátka

Lahodný nápoj je tak hojně využíván jako podpůrný prostředek při hubnutí, snižování cholesterolu, detoxikaci organismu, ale i při posilování a tvarování svalů či stavbě zubů a kostí. Příjemná koupel si pak poradí jak s projevy akné, tak s ekzémy, lupénkou či s dalšími problémy pokožky.

Na co se používá sušená syrovátka

Syrovátka se používá k běžnému pití místo kravského mléka. Již pouhé dvě skleničky denně zásobí organismus potřebnými vitamíny a minerály. Syrovátku můžeme použít kromě pití také jako pleťovou masku nebo do koupele.

Jak vyrobit Ricottu ze syrovátky

Zbytky horké syrovátky z mléka používané k výrobě sýra obsahují mléčnou sušinu a bílkovinu zvanou albumin, která za vysokých teplot tuhne. Když se syrovátka znovu zahřeje (převaří), tuhé části mléka se odeberou a přecedí a vznikne ricotta. Nejlepší ricotta se vyrábí z ovčího mléka.

Jak se používá syrovátka

Používá se v tekuté nebo zahuštěné podobě do nápojů, pečiva, cukrovinek, tavených sýrů, kojenecké výživy apod. Sušená syrovátka často slouží jako náhrada sušeného mléka. Ta má však podstatně jiné složení než koncentrát – poměr bílkovin a sacharidů je téměř opačný ve prospěch laktózy.

Na co se dá použít syrovátka

Kyselé tóny syrovátky svědčí polévkám – skvěle oživí krkonošské kyselo, koprovku nebo kulajdu a různé zeleninové krémy. Kromě dochucení může syrovátka doplnit vývar nebo vodu, a to nejen v polévkách, ale také v receptech na dušené pokrmy, tzv. stew.

Jak vyuzit syrovátka

Syrovátku můžete přidávat do koupelí nebo si smícháním s vodou připravit výživnou masku, kterou pak aplikovat plošně, nebo dle potřeby na postižená místa. Podle nutriční terapeutky Lenky Mičové však syrovátka není vhodná pro děti mladší 3 let, a to především pro vysoký obsah bílkovin.