Jak se vyrábí zemní plyn?

Jaký je rozdíl mezi Svítiplynem a zemním plynem

Nahrazuje uhlí ve výtopnách, teplárnách a v elektrárnách, zkouší se jeho využití k pohonu aut a autobusů. Na rozdíl od svítiplynu je zemní plyn nejedovatý a bez pachu. Proto se jeho nekontrolovatelnému úniku brání tím, že je před vpuštěním do spotřebitelské sítě opatřován výrazně páchnoucí složkou.
ArchivPodobné

Kde vznikl zemní plyn

Zemní plyn vzniká v přírodě třemi způsoby: biogenicky bakteriálním rozkladem organické hmoty, termogenicky společně s ropou nebo anorganickou cestou během tuhnutí magmatu. Anorganicky vzniklé uhlovodíky byly popsány z oceánských hřbetů v Tichém a Atlantském oceánu.

Kdy vznikl zemní plyn

Surový zemní plyn těžený jako fosilní palivo vznikl před miliony let v obrovském množství ze zbytků organické hmoty – starověkých rostlin a zvířat.

Jak se vyráběl svítiplyn

Černé uhlí se zahřívá na teplotu okolo 1000°C bez přístupu vzduchu. Tím vzniká koks a právě svítiplyn. Před vlastním použitím je zapotřebí svítiplyn zbavit hlavně mechanických nečistot, popřípadě vody (provádí se vymrazováním – stejně jako u zemního plynu).
ArchivPodobné

Kde se těží zemní plyn v ČR

Těžba zemního plynu se na našem území rozvíjela hlavně v oblasti Jihomoravského kraje, kde i dnes najdeme nejvýznamnější ložiska. V tehdejší době stačila těžba na pokrytí více jak poloviny spotřeby zemního plynu v celém Rakousku-Uhersku.

Jak vznikla ropa a zemní plyn

Ropa vznikla nejspíše obdobně jako zemní plyn či uhlí, rozkladem těl rostlin a živočichů pod zemským povrchem a bez přístupu vzduchu. Tento proces trval za vysokých tlaků několik set milionů let. Tato tekutina se těží z podzemních ložisek, a to jak na souši, tak pod mořskou hladinou.

Kdo má největší zásoby plynu

Rusko má čtvrtinu světových nalezišť zemního plynu

Přesto by bylo minimálně v otázce zemního plynu chybou tuto euroasijskou mocnost do Evropy nezařadit. Rusko má totiž největší zásoby této suroviny na světě a Evropa je jeho největší odbytiště. Na ruském území se nachází zhruba čtvrtina objevených světových zásob.

Kde se v ČR těží ropa a zemní plyn

Těžba zemního plynu se na našem území rozvíjela hlavně v oblasti Jihomoravského kraje, kde i dnes najdeme nejvýznamnější ložiska. V tehdejší době stačila těžba na pokrytí více jak poloviny spotřeby zemního plynu v celém Rakousku-Uhersku.

Kde se těží zemní plyn ve světě

Zemní plyn se těží jak z ložisek na pevnině (Rusko, Alžírsko, Nizozemsko), tak z ložisek, které se nacházejí pod mořským dnem (např. v Severním moři). Zemní plyn karbonský vznikal v průběhu dlouhodobé přeměny prvohorních rostlin na černé uhlí a vyskytuje se v ložiscích černého uhlí.

Na jakou dobu má ČR zásoby zemního plynu

Těžbě se věnuje 5 společností a těžba kryje přibližně 2 % domácí spotřeby. Zásoby zemního plynu na využívaných ložiskách se odhadují na 2 842 mil. m3 s životností 21 let. V České republice je více jak 2,8 milionů odběratelů zemního plynu, z toho 2,6 mil.

Kdo má největší zásoby ropy

Země s největšími zásobami ropy

Pořadí Země Dokázané zásoby ropy v milionech barelů
1. Venezuela 300 878
2. Saúdská Arábie 266 455
3. Kanada 169 709
4. Írán 158 400

Kdo zásobuje Ukrajinu plynem

Ukrajina spotřebuje 30-32 miliard m3 plynu ročně. Těžba plynu na Ukrajině se ustálila na úrovni 18-20 miliard m3 ročně. Ukrajina je tedy v současné době v zásobování plynem soběstačná přibližně ze 70 %. Zbytek pokrývá dovoz z Ruska a Turkmenistánu.

Kdo dodává ropu do ČR

V roce 2021 se do ČR dovezla ropa v celkovém množství 6 841,0 tis. tun, což představuje nárůst o 10,8 % v porovnání s rokem 2020. Z tohoto množství bylo 50 % ropy dovezeno z Ruska. Doprava ropy do ČR byla realizována ropovody Družba (48,8 %) a IKL (51,2 %).

Kde v Česku se těží zemní plyn

Těžba zemního plynu se na našem území rozvíjela hlavně v oblasti Jihomoravského kraje, kde i dnes najdeme nejvýznamnější ložiska. V tehdejší době stačila těžba na pokrytí více jak poloviny spotřeby zemního plynu v celém Rakousku-Uhersku.

Jak dlouho vydrží plyn v ČR

Nejnovější zpráva o světové energetice, kterou vypracoval petrolejářský koncern BP, uvádí, že při současné spotřebě nám ověřené zásoby zemního plynu na Zemi vystačí na 58,6 roku. Že zásoby plynu vydrží přibližně 60 let, jsme se ale ve škole učili už před dvaceti lety.

Kde se u nás těží ropa a zemní plyn

Ptáte se, kde se těží ropa v ČR. Většina nalezišť se nachází na jižní, zčásti také na severní, Moravě – a to v oblastech jako Karpatská předhlubeň, Vídeňská pánev a Český masiv. Právě ve Vídeňské pánvi je v současnosti nejvíce ložisek a současných potencionálních zásob.

Jak dlouho vydrží zásoby ropy

Podle aktuálních odhadů vystačí globální zásoby ropy a zemního plynu zhruba 50 let, uranu 100 let a uhlí 150 let. Na neobnovitelných surovinách jsou ale závislé i zdroje, které jsme si zvykli pokládat za nevyčerpatelné. V tzv. rozvojových zemích dnes dodávají až 17 % elektřiny hydroelektrárny.

Kde nakupuje Česká republika plyn

Do České republiky se v prvním čtvrtletí roku 2023 nedovezl žádný plyn z Ruska. Česká republika se v prvním čtvrtletí roku 2023 dokázala zbavit závislosti na dovozu plynu z Ruska. Z celkového objemu 1,71 miliardy metrů krychlových dovezeného plynu přiteklo 100 procent přes Německo.

Které plynovody vedou do ČR

Plynovody – z východu, severu i jihu

Ty dopravují plyn z Ruska od hranic s Kazachstánem na Ukrajinu a pak dále plynovodem Transgas na Slovensko, do České republiky a následně do Rakouska a Německa.

Odkud má Česko ropu

Statistika dovozu ropy do ČR

Země 2017 2020
Nigérie 93,6
Norsko 215,4
Rusko 4 099,9 3 013,5
Saúdská Arábie 178,5 103,7

V jaké hloubce je plyn

Sklon v případě plynovodní přípojky by měl být 0,4 % s krytím min. 0,6 metru. Se souhlasem plynárenského podniku lze krytí snížit na 0,4 m. Maximální hloubka uložení je však 1,5 m.

Jak dlouho vydrží zásoby zemního plynu

Podle aktuálních odhadů vystačí globální zásoby ropy a zemního plynu zhruba 50 let, uranu 100 let a uhlí 150 let.

Kdy dojde ropa na zemi

Americká vládní agentura v roce 2007 znovu potvrdila, že bez ropy budeme „kdykoliv do roku 2040“ a aktuální konzervativní odhady nám dávají dalších 53 let.

Jak by vypadal svět bez ropy

Čerstvé výrobky budou nesmírně drahé a dovolit si budou moci jen ti nejbohatší. Zbytek lidstva bude muset přežívat na práškových, uměle vyrobených potravinách. Města budou zamořená odpadky, nebudou k dispozici auta, která ulice uklidí. Zápach a šířící se infekce bude na denním pořádku.

Kdo vlastní plynovody v Česku

Výhradním provozovatelem přepravní soustavy v ČR je společnost NET4GAS, která dopravuje plyn pomocí plynovodů z Ruska a Norska dále do distribučních systémů regionálních distributorů.