Jak se vyvíjela lombardní sazba ČNB?

Jak se vyvíjela diskontní sazba ČNB

Jak se vyvíjela diskontní sazba ČNB

Platná od: %
17.3.2020 0,75
27.3.2020 0,05
1.10.2021 0,50
5.11.2021 1,75

Co je lombardní sazba ČNB

Lombardní sazba je procentuální sazba, která stanovuje, za kolik si mohou půjčit komerční banky u ČNB. Je jednou ze základních úrokových sazeb, které ČNB stanovuje. Pokud si půjčuje některá z komerčních (obchodních) bank od ČNB, tak oproti zástavě cenných papírů.

Jak se vyvíjela dvoutýdenní repo sazba ČNB

Jak se vyvíjela dvoutýdenní repo sazba ČNB

Platná od: (%)
27.3.2020 1,00
11.5.2020 0,25
24.6.2021 0,50
6.8.2021 0,75

Jaké sazby vyhlašuje ČNB

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %.

Jak se bude vyvíjet inflace

Inflace byla pro letošek přehodnocena směrem nahoru a v průměru se bude pohybovat u 11% hranice, koncem roku pak kolem 8 %. V příštím roce však prognóza předpokládá pokles inflace ke 3 %, ačkoli odhady budoucích inflačních tlaků jsou v současné době velmi nejisté a mezi ekonomy různorodé.

Co je to diskontní sazba ČNB

Diskontní sazbu určuje Česká národní banka, která tímto způsobem úročí volné finanční prostředky, které si u ní uložily ostatní banky. Patří tedy k nástrojům měnové politiky České národní banky. Skrze zvyšování nebo snižování diskontní sazby ovlivňuje Česká národní banka základní výši úrokových sazeb.

Jak funguje lombardní sazba

Lombardní sazba je zpravidla o jeden procentní bod nad limitní sazbou. Za tuto sazbu si mohou komerční banky půjčit na jeden den likviditu od ČNB za poskytnutou zástavu. Naopak za diskontní sazbu si mohou komerční banky v ČNB likviditu na jeden den uložit.

Jaká je lombardní sazba

Bankovní rada ČNB dne 21.6.2023 potvrdila výši úrokových sazeb, které předtím s účinností od 23.6.2022 zvýšila takto: dvoutýdenní repo sazba byla zvýšena na 7,00 % (od 6.5.2022 do 22.6.2022 platila sazba 5,75 %) lombardní sazba byla zvýšena na 8,00 % (od 6.5.2022 do 22.6.2022 platila sazba 6,75 %)

Jak se budou vyvíjet úrokové sazby

Úrokové sazby hypoték v roce 2023

Ruku v ruce se zvyšováním úrokových sazeb centrální bankou rostly v minulém roce také úrokové sazby hypoték. Ke konci roku 2022 se úrokové sazby hypoték vyšplhaly až k 6 %, v prosinci už zůstaly prakticky beze změny. To se odrazilo také v mizivém zájmu o nové hypoteční smlouvy.

Jak funguje 2T repo sazba

Repo sazba se využívá jako maximální sazba úroku v situaci, kdy komerční (obchodní) banky vrací půjčené peníze zpět ČNB. Tímto instrumentem (repo operací) ČNB stahuje část peněz, obvykle přebytečných, z oběhu. Repo sazba funguje v dvoutýdenních cyklech.

Jak fungují úrokové sazby

Pokud si chcete vzít úvěr od banky, musíte se nejprve dohodnout na určité sazbě, obvykle na sazbě roční. Řekněme, že si půjčujete 10 000 EUR s roční sazbou 3 %. To znamená, že vedle splácení úvěru budete muset své bance platit 300 EUR ročně. Úroková sazba je tedy v podstatě to, co si banka účtuje za půjčování peněz.

Jaká bude inflace v roce 2023

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v květnu 2023 cenová hladina meziročně o 11,1 %. Inflace tak dále výrazně zpomalila, nadále se však nacházela vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly rovněž o 11,1 %.

Jaká bude inflace za rok 2023

Dle prognózy bude celková inflace za rok 2023 11,2 %, přičemž ještě v únoru bylo predikována inflace 10,8 %. „Inflace se na jaře a v létě letošního roku bude dále rychle snižovat, počátkem roku 2024 se vrátí do blízkosti 2% cíle,“ uvádí ČNB.

Co je diskontní a lombardní sazba

Lombardní a diskontní sazba

Za lombardní sazbu si komerční banky mohou přes noc likviditu od ČNB půjčit oproti poskytnuté zástavě v rámci zápůjční facility. Naopak za diskontní sazbu si komerční banky likviditu u centrální banky v depozitní facilitě přes noc ukládají.

Proč Česká národní banka zvedá sazby

ČNB pomocí diskontní sazby říká bankám, za kolik procent u ní mohou bezrizikově umístit své peníze (10 mil. a více). To má vliv na cenu úvěrů podnikům a také na výši úrokové sazby u půjček pro spotřebitele. Pokud tedy ČNB diskontní sazbu zvyšuje, české banky zvyšují své úrokové sazby vkladů i úvěrů.

Jak funguje úroková sazba ČNB

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Kdy budou levné hypotéky

Signálem pro pokles základní úrokové sazby bude právě klesající inflace, pokles úrokových sazeb z hypoték, který by mohl následovat, ale bude velmi opatrný a spíše pozvolný. Na úrokové sazby z let 2020 a 2021 si budeme muset ještě počkat. Vyloučit ale nelze ani další možný růst úrokových sazeb.

Jakou zvolit fixaci hypotéky 2023

V současné době se úrokové sazby hypoték pohybují na historických maximech. Pokud si plánujete sjednat hypotéku v roce 2023, jeví se jako nejvýhodnější tříletá fixace. Po uplynutí této doby je pravděpodobné, že sazby hypoték budou níže než dnes a při refixaci se vám měsíční splátka sníží.

Co se stane když se zvýší úrokové sazby

Při zvýšení úrokových sazeb dochází k nárůstu výše splátek úvěrů a roste riziko nesplácení úvěrů. Banky tedy zpřísňují hodnocení rizikovosti svých klientů a zvyšují svoji rizikovou přirážku, čímž snižují dostupnost nově poskytovaných úvěrů.

Jaká bude inflace v roce 2024

V průběhu celého roku 2024 by se již meziroční růst spotřebitelských cen mohl pohybovat v horní polovině tolerančního pásma inflačního cíle České národní banky. Průměrná míra inflace by tak letos mohla dosáhnout 10,9 % a v roce 2024 klesnout na 2,4 %.

Kdy byla nejvyšší inflace v ČR

Nejvyšší průměrná roční míra inflace v celé historii samostatné České republiky byla v roce 1993, kdy dosáhla výše 20,8 %.

Kdy skončí inflace

Inflace se na jaře a v létě letošního roku bude dále rychle snižovat, počátkem roku 2024 se vrátí do blízkosti 2% cíle.

Co má vliv na úrokové sazby

Výši úrokové sazby ovlivňuje mnoho faktorů. Základ sazby vychází z úrokových sazeb České národní banky, ovšem může ji zvýšit předpokládaná doba inflace i zhodnocení rizikovosti klienta, který o úvěr žádá.

Kdo urcuje úrokovou sazbu

Základní úrokové sazby stanovuje v ČR Česká národní banka. Tyto základní úrokové sazby ovlivňují úroky komerčních úvěrů, tj. úvěrů, které banky poskytují občanům a firmám. Na základě těchto sazeb stanovují jednotlivé banky například hypoteční úrok nebo úroky k půjčkám.

Jaký bude vývoj úrokových sazeb hypoték 2023

Nikdo bohužel nedokáže s jistotou říci, zda během roku 2023 dojde k výrazným změnám výše úrokových sazeb. Nicméně odborníci výraznější pokles sazeb neočekávají do doby, než Česká národní banka ze současných 7 % nesníží svou základní úrokovou sazbu.