Jak se zahajuje dědické řízení?

Kdy se zahajuje dědické řízení

Zahájení dědického řízení

Dědické řízení se zahajuje smrtí zůstavitele tak, že matriční úřad předloží soudu úmrtní list osoby.
Archiv

Jak napadnout dědické řízení

V případě, že ten, který měl být právoplatným dědicem, zjistí, že jeho dědictví připadlo někomu jinému, může proti tomuto neoprávněnému dědici podat žalobu na vydání dědictví. Tuto žalobu je však možné podat pouze v obecné tříleté promlčecí lhůtě od právní moci usnesení o skončení dědického řízení.
Archiv

Jak vyplatit podíl z dědictví

V rámci dědického řízení je možné uzavřít dohodu o rozdělení pozůstalosti. Dědicové se v ní mohou dohodnout na tom, jak bude dědictví rozděleno. Je rozhodně lepší uzavřít dohodu v tomto okamžiku, než čekat, až soud rozdělí dědictví podle dědických podílů a následně řešit, kdo koho vyplatí.

Jak urychlit dědické řízení

Pokud soud pochybení nezjistí, dědické řízení pokračuje u stejného notáře. Řízení se tím nakonec může urychlit. „Notář se možná stížnosti zalekne a zrychlí vyřizování dědictví,“ tvrdí Foukal. Pokud soud zjistí závažné pochybení, podá návrh na kárnou žalobu a rozhodne o tom, kdo spis s dědickým řízením převezme.

Co nespadá do dědického řízení

Předmětem dědictví bývají nejčastěji věci movité (předměty) a věci nemovité (domy, byty, pozemky), ale mohou do něj spadat také například autorská práva. V dědickém řízení je ale třeba vyřešit vše, co zemřelý vlastnil, a to jak výlučně (byl jediným vlastníkem), tak v podílovém vlastnictví.

Jak dlouho trvá dědického řízení

Proces dědického řízení obvykle trvá okolo dvou měsíců. Na jeho konci se setkají všichni dědici u notáře ve věci závěrečného vypořádání.

Kdo zahajuje dědické řízení

Dědické řízení zahajuje příslušný soud zpravidla bez návrhu na základě oznámení učiněném matričním úřadem o smrti fyzické osoby. Na návrh je řízení zahájeno, jen jestliže je z něho patrno, že si navrhovatel činí právo na pozůstalost jako dědic.

Kdy se započítává dar do dědictví

Zatímco ustanovení občanského zákoníku týkající se započtení na povinný díl, stanoví omezení, kdy předmětem započtení mohou být pouze dary v posledních třech letech před smrtí zůstavitele, ledaže zůstavitel přikáže, aby se započtení provedlo za delší dobu.

Který notář řeší dědictví

dědictví obvykle projednává notář v zemi, kde měl zemřelý poslední obvyklý pobyt. Jestliže zemřelý pobýval v České republice, pak se konkrétní notář určí podle místa trvalého pobytu zemřelého. Notáře k projednání dědictví vždy jmenuje okresní soud, rovněž podle obvodu, v němž měl zemřelý trvalý pobyt.

Jak otevřít dědické řízení

Pokud máte k dispozici původní dědické usnesení, můžete ho okopírovat a připojit k žádosti. Je vhodné okopírovat dodatečně nalezené dokumenty a připojit je k žádosti. Toto vše poté buď osobně doneste na podatelnu okresního soudu nebo zašlete na jeho adresu poštou. Notář Vás pak sám přizve k jednání.

Jak sepsat darovací smlouvu

Darovací smlouvu můžete sepsat u notáře (jejich seznam najdete na webových stránkách Notářské komory ČR) nebo u svého právního zástupce. Můžete si ji ale sepsat také sami. V tom případě se ale doporučuje podpisy na smlouvě úředně ověřit (tzv. legalizovat), tj.

Jak vyřešit dědictví za života

Pokud se rozhodnete převést svůj majetek ještě za svého života, pak sepíšete darovací smlouvu. V ní lze vymínit věcné břemeno například bytu. Takže vám, coby dosavadnímu majiteli, zůstane zachováno například právo dům užívat, a to buďto samostatně, nebo společně s vlastníkem, pěstovat plodiny na zahradě a podobně.

Kdo platí notáře při dědictví

Částku hradí dědicové podle poměru toho, co z dědictví nabyli. Je jasné, že notář nebude pracovat zadarmo, proto se i ve chvíli, kdy je hodnota převáděného majetku téměř nulová, platí poplatek minimálně 1 000,- korun.

Kdy je darovací smlouva neplatná

Neplatné je takové darování, které je darováno: osobě, jež provozuje zařízení se zdravotními a sociálními službami, nebo. osobě, jež takové zařízení spravuje nebo je v něm sama zaměstnaná. A to v době, kdy dárce využívá péči takového zařízení nebo jeho služby.

Kdo sepisuje darovací smlouvu

Postup při darování nemovitosti

Ideální je, když se o sepsání darovací smlouvy poradíte s odborníkem. Vzory stažené z internetu mohou obsahovat celou řadu chyb i zastaralých informací. Je rovněž nutné, aby podpisy na smlouvě byly ověřené notářem, advokátem nebo pracovníkem Czech Pointu.

Co všechno se počítá do dědictví

Co spadá do dědictví

Předmětem dědictví bývají nejčastěji věci movité (předměty) a věci nemovité (domy, byty, pozemky), ale mohou do něj spadat také například autorská práva. V dědickém řízení je ale třeba vyřešit vše, co zemřelý vlastnil, a to jak výlučně (byl jediným vlastníkem), tak v podílovém vlastnictví.

Jak zrušit darování

Od darovací smlouvy lze odstoupit pro nevděk obdarovaného, a to v případě, že obdarovaný ublíží dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti způsobem, že zjevně poruší dobré mravy. V odůvodněných okolnostech lze považovat za nevděk vůči dárci také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě, která je dárci blízká.

Jak se vyhnout darovací dani

A kdo nemusí platit darovací daň Z logiky věci tedy nedaníte příjmy z darů, pokud součet hodnot všech darů téhož dárce nepřesáhne hranici 15 000 Kč. Také pokud obdarovaný a dárce žijí nejméně jeden rok ve společné domácnosti, pečují o společnou domácnost nebo je obdarovaný na dárce odkázán výživou.

Na co má nárok nepominutelný dědic

Hmotněprávní postavení nepominutelného dědice

To vyplývá především z § 1654 odst. 1 věty první, kde je stanoveno, že nepominutelný dědic nemá právo na podíl z pozůstalosti, nýbrž jen na peněžní částku rovnající se hodnotě jeho povinného dílu. Z toho lze dovodit, že nepominutelný dědic dědicem není.

Kdy lze požadovat vrácení daru

Předně je nutno zdůraznit, že dárce se vrácení daru nemůže domáhat bezdůvodně; zákon stanoví, že tak smí učinit pouze tehdy, pokud mu obdarovaný úmyslně nebo z hrubé nedbalosti ublížil tak, že tím zjevně porušil dobré mravy.

Co je lepší dědictví nebo darovací smlouva

Mezi příbuznými je lepší a výhodnější rozdělení majetku na základě darovací smlouvy. Nebudou platit nic. V dědictví se hradí odměna notáři vypočítaná z výše děděného majetku. Mezi nepříbuznými osobami je to opačně, neboť by při darování hradili daň z příjmu, která odměnu notáře při dědickém řízení bude vždy převyšovat.

Jak se mohu bránit proti vydědění

Jak se bránit proti vydědění

Pokud s vyděděním vyděděný dědic nesouhlasí, musí přikročit žalobou k napadení vydědění u soudu. V řízení bude muset prokázat, že nebyl naplněn důvod, pro který byl vyděděn. V případě, že důvod uveden nebyl, budou to muset prokázat zbylí dědicové.

Jak se vyhnout dani z dědictví

Podle zákona o dani z nemovitosti by byl dědic osvobozen od daně z příjmů za podmínky, kdy nemovitost vlastní déle než pět let. Pokud cena zděděné nemovitosti přesáhne hodnotu 5 milionů korun, vzniká dědici povinnost tuto skutečnost nahlásit finančnímu úřadu.

Jak odmítnout dědictví

Dědictví je možné odmítnout i po smrti zůstavitele. Výslovné prohlášení je nutné adresovat příslušnému soudu, a to nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy byl dědic o tomto právu vyrozuměn (u dědiců žijících v zahraničí se lhůta prodlužuje na tři měsíce).

Jak zrušit vydědění

Prohlášení o vydědění lze učinit nebo je lze změnit či zrušit stejným způsobem, jakým se pořizuje nebo ruší závěť. Stejným způsobem může zůstavitel prohlásit o některém z dědiců nikoli nepominutelných (tj. např. manžel, rodič, sourozenec), jemuž svědčí zákonná dědická posloupnost, že pozůstalosti nenabude.