Jak se zalévá meloun?

Jak poznat že je zralý meloun

Zralý meloun poznáme po zvuku, při poklepu by měl být plný, měl by mít jakoby kovový zvuk. Když jej pak vezmeme do ruky a stlačíme, měl by vrzat. Zároveň má mít seschlou stopku a ta se začíná stáčet. Dalším důkazem zralosti je žlutý flek na jedné straně.
Archiv

Jak zalévat meloun

Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer. Nepoužívejte ledovou vodu rovnou z kohoutku nebo z hadice a nechte ji nejdřív nějakou dobu odstát. Pokud pěstujete melouny, věnujte pozornost také předpovědi počasí.
Archiv

Jak se starat o vodní meloun

Zalévat, zalévat a zase zalévat

Nesmíme zapomenout rostliny pravidelně a hojně zalévat. Nevhodná je ale zálivka denní, plody by mohly popraskat. Lépe je doplňovat vláhu do týdne asi po 10 l na rostlinu. Protože melouny jsou kromě vláhy náročné i na živiny, někteří pěstitelé je vysazují přímo do kompostu.
Archiv

Kdy je zralý cukrový meloun

„ Kdy jsou cukrové melouny zralé, ptáte se Jak se to u nich pozná Odrůdy, které voní, na to, že se blíží čas sklizně, upozorní právě tím krásným aroma, a to ještě před plným dozráním. Sklízím je v okamžiku, kdy poté, co na stopku melounu trochu přitlačím, snadno se oddělí od melounu.

Jak dlouho zraje meloun

Melouny mají vegetační dobu 130-150 dní . Vytváří rozložité plazivé rostliny, váha plodů v našich podmínkách však nedosahuje hmotnosi plodů z dovozu, přesto však výpěstky kolem 5ti kg nejsou vyjímkou. Pro získání kvalitních plodů se vyplatí výsadba na záhřevné závětrné stanoviště s dostatkem živin .

Jak má znít meloun

Dobrý meloun má při poklepu plný, takový kovový zvuk, meloun by měl znít skoro jako zvon v kostele. Určitě bychom ho neměli hodnotit jen podle barvy. Barva slupky o jeho zralosti moc nenapoví. Správně by slupka při doteku prsty neměla být poddajná, ale pevná a tuhá.

Jak hluboko sázet meloun

Semínka melounu zavrtáme asi 2 cm pod povrch substrátu. Do jednoho kelímku můžeme zasadit 2–3 semínka. Substrátem semínka zahrneme, vše přitlačíme ke dnu a důkladně zvlhčíme.

Jak často zalévat sazenice

8) Sazenice zalévejte 2 – 3 x týdně. Mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát v květináči částečně proschnout, pouze tak dosáhnete silné sazenice se zdravými kořeny.

Proč mi praskl meloun

Praskání plodů je způsobeno nepravidelným přísunem vody rostlině. Nedostatek hořčíku se pozná podle světlých listů s tmavě zelenou žilnatinou. Žloutnutí listů u melounů je projevem nadbytku vody. Rostliny napadají také plži a ptáci.

Jak a kde zasadit meloun

Pro pěstování zvolíme místo v závětří, kam svítí celý den slunce. Meloun vodní potřebuje dobře propracovanou a propustnou půdu bohatou na humus a živiny, základem je kompost nebo uzrálý chlévský hnůj. Vyžaduje lehčí půdy hlinitopísčité až hlinité. Naprosto nevhodné jsou půdy těžké, studené a zamokřené.

Jak dlouho vydrží celý meloun

Li již zralý a nemáš čas to sníst, nekrájej. V takovém případě dejte celé do lednice, kde vydrží čerstvé ještě dva až tři týdny.

Jak poznat zdravý meloun

Meloun by neměl mít na sobě žádné otlačeniny, praskliny, měkká místa nebo plesnivé skvrny. Slupka by měla mít matný vzhled. Lesklý meloun ještě není úplně zralý.

Jak zastřihávat meloun

Cukrový meloun se zaštipuje za 3. listem, postranní výhony se pak zaštipují za 5-6listem. Naopak vodní melouny není zaštipovat potřeba.

Kdy a jak zasadit meloun

Sazeničky se vysazují v květnu, když pomine nebezpečí mrazíků. Půda by měla být obohacená kompostem a tudíž bohatá na humus. Melouny můžete vysadit na mírně vyvýšené kupky zeminy – zajistí dobrý odtok vody od rostliny, která je náchylná k zaznívání krčku, půda se navíc snáze prohřeje. Výhodné jsou i vyvýšené záhony.

Kdy je vhodné zalévat

Nejprospěšnější je pro rostliny, ale i pro půdu, ranní zálivka. V tu dobu je ve vzduchu nejvíce vzdušné vlhkosti, proto se voda nejlépe vsakuje do země. Též rostliny jsou v tu dobu nejlépe nastartované do nového dne. Pokud zaléváme večer, zálivka půdu ochladí po denním horku, dochází však k většímu odpařování vody.

Kdy zalévat záhony

Nejlepší je zalévat brzy ráno nebo později večer, kdy je největší vlhkost vzduchu a minimalizuje se tak výpar. Nemá smysl zalévat uprostřed rozpáleného dne. Voda by se rychle vypařila a rostliny by mohly zažít šok z chladnější zálivky. Tak striktní ovšem nemusíme být na jaře a na podzim anebo když je pod mrakem.

Jak zasít meloun

Sazenice pravokořenných melounů vysazujeme do sponu přibližně 1,5 x 1m. Ty také můžeme vysazovat i po 2 – 3 sazenicích. Roubované melouny potřebují spon minimálně 2 x 2 m. Sazenice neroubovaných melounů můžeme zasypat zeminou až po děložní lístky.

Proč žloutne meloun

Přestože meloun vodní potřebuje k růstu dostatek vody, přemokřelá půda je velkým problémem. Kořenům chybí půdní vzduch, nemohou dýchat a to se projevuje žloutnutím listů. Rostliny většinou zastavují růst a pokud se nedostatek nepodaří odstranit, hynou.

Jak pěstovat meloun na zahradě

Sazenice pravokořenných melounů vysazujeme do sponu přibližně 1,5 x 1m. Ty také můžeme vysazovat i po 2 – 3 sazenicích. Roubované melouny potřebují spon minimálně 2 x 2 m. Sazenice neroubovaných melounů můžeme zasypat zeminou až po děložní lístky.

Jak umýt meloun

Vždy je nutné povrch všech melounů důkladně umýt nejlépe za použití kartáčku a ve velkém množství vody. K porcování se musí používat pouze čistý nůž na čisté podložce. Naporcovaný meloun je nezbytné uchovávat v chladničce až do doby těsně před konzumací.

Který meloun je nejlepší

První věc, na kterou se při výběru melounu soustředíme je neporušená slupka. Meloun by neměl mít na sobě žádné otlačeniny, praskliny, měkká místa nebo plesnivé skvrny. Slupka by měla mít matný vzhled. Lesklý meloun ještě není úplně zralý.

Proč se roubuje meloun

Melouny lidé začali roubovat ze dvou důvodů. Prvním důvodem je snížení výskytu některých houbových chorob, které pěstitele melounů sužovali. Druhým důvodem byla potřeba zvýšení výnosů melounů. Roubovaná rostlina v ideálním případě dokáže vynést i více než 80 kg plodů.

Jak správně zalévat

Voda, kterou zaléváme, by měla být odstátá a mít pokojovou teplotu. Nikdy nepoužíváme ledovou rovnou z kohoutku. Nejčastějším způsobem je zalévání přímo shora do květináče. Nalitá voda se brzy vsákne do země a případný přebytek steče do spodní misky.

Proč zalévat večer

Lépe večer než odpoledne

Pokud nemůžete ráno, zalévejte večer. Odpolední nálož studené zálivky způsobí rozpáleným rajčatům, kedlubnám nebo salátům šok. Večerní kropení má jednu nevýhodu – voda se nestačí vypařit. Rostliny zůstávají mokré po celou noc, což vytváří podmínky pro plísně a choroby.

Kdy zalévat ráno nebo večer

Obecně je nejvhodnější zalévat těsně před východem slunce nebo naopak později večer. Zkrátka v době, kdy je teplota vzduchu nejnižší. Nejnižší teplota je právě těsně před východem slunce, kdy je také největší vzdušná vlhkost, takže se opět minimalizuje výpar.