Jak se zbavit drnu v trávníku?

Jak srovnat drny

Proto zahájíme práci rotavátorem, abychom od vrchu rozrušovali travní drn. Základem je silný rotavátor ze stavebnicového systému VARI. Na malotraktor VARI GLOBAL je nutné nasadit místo tažné nápravy kypřicí ústrojí KUK s kopinatými noži, které dokážou proniknout i do tvrdého drnu.
Archiv

Co s drny ze zahrady

Zrytí na jaře,znamená všech drnů se zbavit do kompostu. Pokud založení trávníku necháte na později,tak zrytí na hluboko a drny co nejhlouběji.Do jara drny vyhnijí,povrch se uhrabe,zaseje nová tráva a pak se jen hlídá vyrůstání plevelů.
Archiv

Jak odstranit travní drn

Nejprve se musíme zbavit starého trávníku.

Zeminu rýčem otočte až po uschnutí stávajícího porostu. Počkejte 2 až 3 týdny, abyste zjistili, jestli tam nějaký plevel nezůstal. Pokud ano, proces zopakujte. Poté už můžete srovnat zeminu a případnou seschlou trávu starého porostu vyhoďte.
Archiv

Jak docílit hustého trávníku

Pravidelná seč 2x týdně je dostatečně častý impulz pro trávu, aby nerostla nahoru, ale do stran. Tím trávník rychle houstne. Kosení 3x týdně ničemu nevadí, trávník zhoustne rychleji. Kosení jednou za 5 dnů nebo dokonce za týden je naopak hraniční, při této frekvenci se trávník zlepšuje jen velmi pozvolna nebo stagnuje.

Jak obnovit trávník

Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny. Trávník můžeme popřípadě prořezat vertikutačními hráběmi do hloubky cca 2 až 4 mm. Těžší půdy vylehčíme křemičitým pískem, lehké půdy obohatíme například rašelinou.

Čím Dosypat trávník

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Jak obnovit trávníku na zahradě

Klíčem je vertikutace

Proveďte proto vertikutaci a trávník provzdušněte. Budete k tomu potřebovat nástroj zvaný vertikutátor. Nože vertikutátoru proříznou travní drny a zbaví trávník plevele, mechu, plsti z trávy a odumřelých rostlin. Díky tomu se pak ke kořenům dostanou živiny a pažit může dýchat.

Kdy obnovit trávník

Jak tedy při obnově trávníku správně postupovat Základem dokonalé obnovy trávníku je vždy důkladná příprava. Obnovu trávníku můžeme provádět od dubna do konce října. Měli bychom však vždy přihlédnout k půdně klimatickým podmínkám (letní výsevy vyžadují vydatnou závlahu).

Co se starou trávou

Vyčesat starou trávu a mech

Trávník si alespoň jednou za rok zaslouží i pořádnou vertikutaci, tedy vyčesání suché trávy a mechu, a provzdušnění trávníku až ke kořínkům. Použít můžete vertikutátor s prožinkami nebo s noži, ale nejlepší je pořídit si stroj s výměnnými válci s obojími nástroji.

Jak srovnat starý trávník

Mnohé prohlubně se dají jednoduše vyrovnat zasypáním. Malé hrbolky rozhrabeme hráběmi a rozhrneme je do ztracena anebo do sousedních důlků. Máme-li na zahradě větší nerovnosti je nutné rozhrabávání několikrát opakovat.

Jak udělat pěkný trávník

Tráva potřebuje k životu živiny, vodu a slunce, proto by měl být trávník založený ideálně do písku, nikoli do ornice. Písek dobře drží tvar, nesesedá a snadno se urovná. Kořeny trávy pískem snadno prorostou do velké hloubky a plevelu se v něm moc nedaří. Z písčitého podloží se trávě také lépe čerpají živiny a voda.

Kdy začít s obnovou trávníku

Obnovu trávníku můžeme provádět od dubna do konce října. Měli bychom však vždy přihlédnout k půdně klimatickým podmínkám (letní výsevy vyžadují vydatnou závlahu). Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny.

Kdy začít s údržbou trávníku

Co s trávníkem na jaře Po odklizení listí přicházejí na řadu další činnosti jako vertikutace, vápnění a hnojení. Začít s jarní údržbou travního koberce je ideální, pokud už teplota venku vystoupila alespoň na deset stupňů.

Jak oživit starý trávník

Prořezání (vertikutace), sekání, provzdušnění, dosev travního semene, hnojení a závlaha postaví trávník na nohy! Jarní údržbu trávníku zahájíme sběrem větviček, hrabáním starého listí a likvidací staré trávy. Nejdříve ale počkáme, až bude pěkně suchý, jinak bychom ho mohli poškodit.

Jak na zanedbaný trávník

Vyhrabávání hráběmi většinou nestačí, proto vsaďte na vertikutaci. Výkonný vertikutátor trávník provzdušní, odstraní z něj plsť i mech, zajistí lepší přísun vláhy i vzduchu ke kořenům a napomůže odnožování. Po vertikutaci nezapomeňte trávník pohnojit, těžší půdy můžete propískovat křemičitým pískem.

Jak upravit trávník

Postupně snižujte výšku porostu – při každé seči asi o jednu třetinu výšky. Seč opakujte až do doby, kdy lze v trávníku provádět další zásahy, třeba vertikutaci. Při vertikutaci dojde k odstranění plsti složené z mechu a odumřelé hmoty trávníku. Porost je pak silně prořídlý.

Jak Vycesat starou trávu

Vyčesat starou trávu a mech

Trávník si alespoň jednou za rok zaslouží i pořádnou vertikutaci, tedy vyčesání suché trávy a mechu, a provzdušnění trávníku až ke kořínkům. Použít můžete vertikutátor s prožinkami nebo s noži, ale nejlepší je pořídit si stroj s výměnnými válci s obojími nástroji.

Jak hluboko koření tráva

Protože trávník koření poměrně mělce, jen asi do hloubky 10 cm, potřebuje vrstvu dobré humusovité půdy. Pro jemnější druhy travin je navíc výhodnější slabě kyselá půdní reakce pH 5,6–6,5. Pro založení zryjeme půdu na rýč hluboko, pečlivě odstraníme kameny a kořeny vytrvalých plevelů.

Proč se Vápní trávník

Vápnění trávníku se používá pro odstranění mechu. Ten se tvoří na ostíněných místech s kyselou půdou. Hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence snižuje kyselost půdy a vytváří optimální pH.

Jak odstranit starou trávu

Nejznámějším způsobem je klasická vertikutace. Tímto způsobem dochází k razantnímu odstranění travní plsti pomocí nožů, které trávník prořezávají a odstraňují z něj suchou a starou trávu. Použít k tomu můžete vertikutační hrábě nebo elektrické či benzínové vertikutátory.

Jak často provzdušňovat trávník

Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně. Na jaře (březen-duben), kdy trávník začíná růst, a na podzim (září-říjen). Před vertikutací plochu posečeme a necháme cca 2 dny proschnout. Všeobecně platí, že vertikutaci neprovádíme na vysušené ani naopak deštěm promáčené ploše.

Jak dlouho trva než Vyklici tráva

Za jak dlouho vyroste trávník

První stébla můžete očekávat po 7 dnech, to bude pravděpodobně jílek vytrvalý, nejpomalejší odrůda (lipnice luční) vyroste za 4 týdny. Někteří výrobci však osivo ošetřují látkami urychlujícími klíčení travního semene, taková lipnice pak vyraší již během 14 dnů.

Kdy posypat trávník vápnem

Vápnění můžete provádět mimo vegetační období. To znamená buď brzy na jaře, kdy už roztál sníh, ale tráva ještě nezačala růst (únor/březen), nebo na podzim, kdy traviny naopak růst přestávají (říjen/listopad). Pokud je to ale možné, zvolte si raději podzim.

Jak obnovit starý trávník

Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny. Trávník můžeme popřípadě prořezat vertikutačními hráběmi do hloubky cca 2 až 4 mm. Těžší půdy vylehčíme křemičitým pískem, lehké půdy obohatíme například rašelinou.

Kdy se hnojí trávník

Zdravý trávník teoreticky stačí dostatečně přihnojit na přelomu léta a podzimu. Tím mu dodáte živiny k tomu, aby zesílil a přečkal bez větší újmy zimu. Jste-li pro tradičnější hnojení, můžete ještě trávník přihnojit na jaře a počátkem léta, ale sami můžete zkusit, nakolik je to nutné.