Jak se zbavit háďátka
Vysévejte brzy na podzim rostliny odpuzující háďátka – aksamitníky a měsíček, do toho přidejte výsev zeleného hnojení – např. řepky olejky. Všechny tyto rostliny ponechejte až do jara. Pokud nechcete vysévat zelené hnojení ani aksamitníky, důkladně půdu na podzim zryjte a prokypřete a zapravte do ní kompost a vápno.
Co ničí brambory
Brambory obsahuji jedovatou látku solanin. Odhadovaná smrtelná dávka pro člověka se pohybuje mezi 400 a 500 mg. „Největší množství solaninu je v květech a klíčcích, méně pak v hlízách, které konzumujeme. Z celkového množství v hlíze je 30 až 40 % ve slupce, kolem oček a v klíčcích.
Co je to Drátovec
Drátovci jsou larvy brouků z čeledě kovaříkovitých (Elateridae), plodiny mohou napadat zejména druhy Agriotes, Melanotus, Athous spp. Brouci kovaříci jsou štíhlí, 6–10 mm dlouzí, hnědočerní až černí. Je pro ně typické, že se dokáží vymrštit z pozice na hřbetu rychlým prohnutím těla za slyšitelného cvaknutí.
Jak vypadá háďátko
Zralé cysty a samičky jsou viditelné pouhým okem a vypadají jako nepatrné bílé, žluté nebo hnědé kuličky ulpívající na povrchu kořenů. Volně žijící samci mají červovitý vzhled a jsou cca 1,5 mm dlouzí. Cysty háďátka bramborového lze zaměnit za cysty háďátka nažloutlého (G. pallida) nebo za cysty jiných druhů háďátek.
Jak se zbavit škůdců v hlíně
Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.
Jak na Skudce ve skleniku
Ve sklenících se proti mšicím osvědčila parazitická vosička Aphidius Alemani. Zkušení zahradníci radí, pokud to jde, nehubit mšice chemikáliemi, protože pak zničíte i jejich přirozené nepřátele. Když pak rostliny napadnou škůdci znovu, jste už na to sami. Vysaďte lichořeřišnici a spol.
Jak odstranit solanin z brambor
Také vodu, ve které brambory vaříme, bychom měli vždy vylít a nepoužívat už k dalším účelům. Při vaření brambor ve vodě se solanin z části vyluhuje, vyluhované množství se však může ještě zvýšit přídavkem kyseliny octové, čímž se sníží obsah solaninu ve vařených bramborách až o 85 %.
Kdo žere mandelinky
Jejím predátorem je i slunéčko Coleomegilla maculata, které požírá vajíčka mandelinky.
Jak zalévat Drátovec
Zalévejte ho raději mírně. Vězte, že mu nebude vadit ani vítr. Nezapomeňte ho ale během vegetačního období pravidelně pohnojit. Stačí jednou za 14 dní a můžete použít hnojivo pro balkonové rostliny.
Jak se starat o Dratovec
K pěstování volíme propustnou písčitou půdu, slunné stanoviště a mírnou zálivku dešťovkou. Drátovce dobře snáší i návětrná stanoviště. V sezóně hnojíme jednou za 14 dní hnojivem pro balkónové rostliny, bohatšího větvení pak dosáhneme zaštipováním růstových vrcholů.
Jak se zbavit molice bez chemie
Doma si můžete vyrobit postřik s pár kapkami “jaru” na nádobí nebo tekutého mýdla (použijte ekologické). 💡 Tip: Komerčním ekologickým postřikem je například Rock Effect (od Agro CS) nebo Spruzit (od Neudorff). Oba fungují i na mšice. 7️⃣ Dospělé molice se dají vysát malým vysavačem, takovým tím na drobky.
Jak zbavit hlínu smutnic
Prostě odeberte u rostlin vrchní 1-2 cm zeminy (zde se totiž nacházejí nakladená vajíčka) a následně dosypejte novým. Parazitické hlístice (rod Steinernema feltiae): nejšetrnější a nejúčinnější možností, jak zlikvidovat přemnožené smutnice je povolat do zbraně jejich přirozené nepřátele – parazitické hlístice.
Jak na svilušky bez chemie
Cibulový odvar na svilušky
S nezvanými hosty si skvěle poradí slupky z cibule. Ty zalijte vroucí vodou a nechte alespoň tři dny louhovat. Hotový výluh přeceďte přes plátýnko nebo punčochu a přelijte do postřikovače. V postřikovači neřeďte, jednoduše odvarem postříkejte postižené rostliny a po několika dnech opakujte.
Co na svilušky ve skleníku
Účinným domácím postřikem na venkovní rostliny je nevábný odvar z cibule. Zalijte slupky z cibulí vroucí vodou a nechte alespoň 3 dny louhovat. Po uplynutí doby výluh sceďte přes síto nebo punčochu a aplikujte postřikem na rostlinu. Postup za pár dní opakujte.
Kdy už Nejist brambory
Kdy brambory nejíst Pokud jsou na první pohled staré, zelené, vysušené, anebo silně naklíčené. Pokud je brambora v pořádku, ale sem tam je zelenější část či „očko“ můžete ji zkonzumovat. Tyto problematické části však vykrojte.
Proč se nemají jíst naklíčené brambory
Spolupracuje se zemědělskou výzkumnou službou USDA. Podle něj je odpověď docela jednoduchá. „Naklíčené brambory obsahují vyšší množství glykoalkaloidů, které mohou mít při nadměrné konzumaci pro člověka toxické účinky.
Jak škodí mandelinka
Mandelinka je nebezpečný škůdce, který může značně snížit výnosy bramborového pole. Větší množství brouků může rostlinám zcela zničit veškeré listy (tzv. holožír). Vedle brambor navíc mohou napadat i rajčata a některé domácí rostliny z čeledi lilkovitých.Na české území (resp.
Jak dlouho žije mandelinka
Životní cyklus. Mandelinka je velmi plodná a dokáže za 4–5 týdnů naklást více než 500 vajíček. Jsou žlutá až oranžová, dlouhá asi 1 mm. Obvykle jsou kladena ve snůškách kolem třiceti kusů na spodní stranu listů hostitelské rostliny.
Jak uchovat Dratovec
Venkovní rostlina
Bezpečná výsadba je možná až když už nehrozí přízemní mrazíky (obvykle po 20. květnu). Pokud chcete drátovec uchovat i pro další rok, pak ho na zimu umístěte do světlé místnosti s teplotami 10 – 15°C a zálivku omezte na minimum.
Jak často zalévat Drátovec
Pochází od protinožců z Austrálie a jiný název je tedy, jak již bylo zmíněno krásnohlávek. Tato rostlina potřebuje polostín nebo přímé slunce. Zaléváme občas. Tedy například jednou za pár dní.
Co nemají rádi molice
Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.
Jak přezimují molice
Molice přezimují na brukvovitých rostlinách, mléčích, aj. Samice klade až 100 vajíček, z nichž se líhnou pohyblivé larvy prvního instaru, druhý a třetí instar je nepohyblivá nymfa, která se mění v pupárium. V průběhu roku vytváří molice několik generací v závislosti na teplotě a hostitelské rostlině.
Jak vypadají larvy smutnic
Samičky ale do vlhkého substrátu kladou vajíčka, ze kterých se líhnou nebezpečné larvy. Jsou o něco větší než dospělí jedinci (měří až 7 mm), jsou bílé, někdy i průhledné. Od ostatních je snadno poznáme, mají totiž černé hlavičky. Larvy se většinou živí odumřelými částmi rostlin, některé však napadají i živé tkáně.
Co proti Muškám v hlíně
Dospělé mušky smutnice v květináči zlikvidujete pomocí žlutých lepových pásků, zapíchnutých do zeminy. Larvy smutnic, žijící v hlíně, zahubíte zálivkou parazitických hlístic rodu Steinernema, prodávaných pod názvem Nemaplus. Občas si lidé stěžují, že jim lepové šipky nepomohly k úplnému vyhubení smutnic.
Co odpuzuje svilušky
Doplňkovým řešením je vysadit rostliny, které odpuzují svilušky: bazalku, mátu, koriandr, měsíček nebo heřmánek. Tyto rostliny obsahují aromatické terpeny, které je chrání před bakterie, houbami a škůdci, jako jsou právě svilušky, molice nebo třásněnky.