Jak se zbavit jahodníků?

Jak se zbavit jahodníku

Zakousnou se do plísně

Přípravek BioGarden stačí jednoduše zamíchat do vody, nechat cca půl hodiny působit a poté s ním postříkat nebo zalít jahody. Netrvá to dlouho a začne likvidovat nebezpečnou plíseň tím, že se do ní jednoduše „zakousne“ a nepřestane, dokud ji všechnu nevysaje a nezlikviduje.

Co žere listy jahod

Velké škody zejména na dozrávajících jahodách způsobují žírem slimáci a plzáci. Vyžírají oválné otvory do listů, nebo je ožírají od okraje. Sviluška chmelová (Tetranychus urticae) saje obvykle na spodní straně listů, které opřádá jemnou pavučinkou. Na listech vznikají žlutavé difuzní skvrny, které později hnědnou.

Proč usychají listy jahodníku

Příčinou může být kořenová a krčková hniloba. Příčinou může být špatná půda, nevhodná lokalita či napadení škůdci a chorobami. V posledních letech se například poměrně často vyskytovalo napadení jahodníku houbami z rodu Phytophora, v němž odborná literatura rozlišuje dva původce onemocnění s poněkud odlišnými příznaky.

Co okusuje jahody

O úrodu nádherných šťavnatých jahod vás může připravit nepříjemný škůdce jménem květopas jahodníkový. Jeho specialitou je to, že naklade vajíčka do poupat jahod. Marně tak můžete přemítat nad tím, proč vám ta nádherná poupata jahodníku zasychají. Popsaný jev má bohužel na svědomí květopas jahodníkový.

Jak vypadá plíseň na jahodách

Plíseň šedá je nejškodlivějším onemocněním jahodníku. Napadá plody ve všech fázích vývoje, řapíky listů, stopky květů a květy. Napadené nezralé plody hnědnou, zralé plody tmavnou, měknou a hnijí. Na čepelích listů jsou viditelné šedohnědé, koncentrické skvrny, které postupně nekrotizují.

Co s jahodníky po sklizni

Je též dobré po sklizni odstranit staré listy jahodníků posekáním (kosa, srp a nebo zahradnické nůžky), nejníže ale pět centimetrů nad zemí, nesmíme poškodit srdéčka rostlin. Bát se nemusíme, do zimy listy opět dorostou a budou zdravé a čerstvé, naopak porost zmladíme a zvýšíme tak úrodu v dalším roce.

Co skodi Jahodam

Mějte na mysli, že kořenům jahodníků nejvíce škodí přímé sluneční paprsky, proto vysazujte vždy buď navečer, nebo za podmračeného počasí, nejlépe před deštěm nebo po něm. Správně zasazená sazenice by neměla jít vytáhnout, pokud ji uchopíte za listy. Nově založené záhony posílíte mulčem dobrého kompostu.

Co Ozira jahody

Klasicky se jedná o drozdy, špačky či kosy. Poškození je typické ostřejšími rysy. Mohou za ně samozřejmě zobáky těchto nenechavých letců. Ochrana jahod před poničením je v tomto případě poměrně jednoduchá.

Jak se zbavit plísně na jahodách

Agro Plíseň šedá na jahodách Stop je fungicid (postřik Signum) se systémovým účinkem ve formě granulí s 2 novými účinnými látkami (minimální riziko vytvoření rezistence). Slouží k ochraně proti plísni šedé na jahodách. Chrání rostlinu před napadením (prevence), ale také po infekci (kurativní účinek).

Co na skvrnitost jahod

Jako prevenci proti bílé skvrnitosti listů jahodníku můžete použít i doma vyrobený, přírodní postřik z přesličky. 1 kilogram přesličky stačí povařit v 10 litrech vody, odvar naředit v poměru 1:5 (1 díl odvaru, 5 dílů vody) a nanést na keříčky.

Proč vadnou jahody

Příčinou vadnutí a zasychání je poškození kořenů, které postupuje od krčku rostliny směrem dolů. Choroba také napadá řapíky a květní či plodové stopky.

Kdy stříhat Stáleplodící jahody

Na zahradách můžete vidět porosty jahod úplně bez listů. Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem.

Jak ostříhat jahody po sklizni

Pokud jsou rostlinky v nepěkném stavu, je dobré listy ostříhat asi 5 cm nad středovým srdéčkem, aby rostlinky znovu obrazily. Může se stát, že někde objevíme skvrnitost listů nebo některého škůdce (jako je například roztočík jahodový). Sáhneme po vhodném přípravku a rostlinu ošetříme.

Jak se zbavit červů v jahodách

Jak na červy: Pokud se chcete bezpečně zbavit červů, tak dejte jahody na cca 2 až 3 hodiny do osolené nebo octové vody. Pokud červi v jahodách jsou, tak vyplavou. Poté jahody omyjte a nepoznáte, že se máčely v osolené vodě.

Kdy začíná samosběr jahod

Správná doba nadchází obvykle v první polovině června, ale záleží na dlouhodobém počasí. Samosběr jahod probíhá většinou celý týden, od pondělí do neděle, převážně mezi 7. a 17. hodinou.

Jak se zbavit Slimaku v Jahodach

Půdu kolem jahod ošetřete speciálními přípravky proti slimákům. Mohou to být granule nebo kapaliny na bázi železa. Způsobují otravu a dehydrataci slimáků. Při jejich používání je ale potřeba dávat pozor, protože mohou být nebezpečné pro domácí mazlíčky a děti.

Proč žloutnou listy jahody

Nejčastější příčinou žloutnutí listů je kupodivu přímé sluneční záření. Jahody nemají rády spalující slunce, zvláště postižené jsou mladé rostliny. Situaci lze napravit pouze jedním způsobem: záhony s jahodami musíte umístit na slunce a zároveň do stínu.

Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Jak Odčervit jahody

Namočte jahody do osolené vody a vyplavou vám červi.

Jak se zbavit červů

červ

Když máte podezření, nejprve zkontrolujte všechny potraviny. Napadené okamžitě vyhoďte do popelnice. Skříňky vykliďte, vyluxujte, vystříkejte třeba Biolitem nebo podobným prostředkem a pak vytřete. Ale smiřte se s tím, že najednou se parazita nezbavíte.

Kdy končí samosběr jahod

Sezóna samosběru jahod trvá dle aktuálního počasí zhruba od 5.června do 20. července. samosběry pomalu končí, sledujte tedy termíny konání. Pokud si nasbíráte množství menší než 3kg, bude Vám účtováno 100,-Kč/kg.

Co si vzít na Samosber jahod

Až budete mít jahod dost, přinesete je k vážení, kde odečtou hmotnost obalů a započítají pouze čistou váhu sklizené úrody. Po zaplacení si můžete své jahody odnést. Na plantáž si nezapomeňte vzít opalovací krém, pokrývku hlavy a dostatek tekutin. Psího mazlíčka však raději nechte doma, většinou jim vstup není umožněn.

Jak zastavit slimáky

Co na slimáky funguje

Déle vydrží čistý písek, který na měkkém těle plžů působí jako nepatrné, zato však velmi ostré krystalky, jedlové a smrkové jehličí, rákosová drtina nebo tlučené vaječné skořápky rovněž plže odradí. Záhonky je možné chránit obrubníky, plži nepřelezou přes vyšší hradbu s hrubým povrchem.

Co proti slimáků

Využít lze i bylinky, které plzákům nevoní. Jsou to například fenykl, tymián, měsíček, šalvěj, pažitka, česnek a petržel. Pomoci mohou i rozsekané a rozdrcené rostliny jako kapradí, vratič, řebříček a zerav, kterými dokola obsypeme záhony.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Chceme-li zvýšit a uspíšit následnou letní sklizeň, musíme první květní pupeny vyštípat. V parném létě musíme denně zalévat (ideální je kapková závlaha) a v případě tropických teplot i zastiňovat. V letním období je dobré doplnit živiny přímo zálivkou, např. Kristalonem, vhodná je i kombinace hnojiva s Lignohumátem.