Jak se zbavit kadeřavosti?

Co způsobuje Kadeřavost

Kadeřavost je způsobena mikroskopickou houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans). Tato škodlivá houba má i další názvy: puchýřnatka broskvoňová, kadeřavka broskvoňová nebo kadeřavka zhoubná.
Archiv

Jak proti kadeřavosti broskvoní

Proti kadeřavosti na broskvoních se aplikuje měďnatý postřik Champion 50 WG, který je dostupný ve více velikostech, a pokud máte například jenom 1 stromek broskvoně, tak doporučuji koupit soupravu Zdravá broskev plus – proti kadeřavosti a chloróze, ve které se nachází jak postřik Champion, tak i hnojivo Harmonie železo …

Kdy se stříká proti kadeřavosti

Preventivní postřiky na kadeřavost „mědí“ na podzim a v předjaří se doporučují i u dalších peckovin a v některých oblastech i u jádrovin. Ošetření měďnatými fungicidy v době těsně po opadu listů má účinek fungicidní i baktericidní, zejména proti bakterii Pseudomonas syringea.

Kdy a jak stříhat broskvoně

Broskvoně řežeme nejlépe po odplození. Pokud jste to ale nestihli, můžete provést i jarní řez, protože tyto stromy je potřeba řezat intenzivně každý rok, kdy se snažíme zapěstovat jednoleté výhony.

Co je Kaderavost

Kadeřavost broskvoně je choroba broskvoně způsobená houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans) z podkmene hub Taphrinomycotina. Choroba se projevuje deformací listů broskvoně téměř pravidelně, každoročně, v jarním období. Rozvoj choroby podporuje teplé počasí v období rašení.

Kdy se stříká

Ideální dobou k postřikování je rozhraní zimy a jara. Obvykle ve chvíli, kdy teploty jsou kolem 10 °C. Nižší teploty tlumí účinek postřiku, takže předčasně stříkat se rozhodně nevyplatí.

Co je to Kadeřavost

Kadeřavost je nejrozšířenější choroba postihující broskvoně, která napadá všechny její odrůdy, ale i jiné ovocné dřeviny. Jedná se o virové onemocnění, které způsobuje mikroskopická houba palcatka broskvoňová. Tato choroba způsobuje pěstitelům velké problémy, jelikož zkracuje životnost stromu a snižuje výnosy z plodů.

Kdy hnojit broskve

Broskve potřebují přihnojování, aby dobře rostly a hojně plodily. Na jaře přihnojíme hnojivem s obsahem dusíku, abychom podpořili růst zelených částí. V létě přihnojujeme zejména hnojivy s obsahem fosforu a draslíku, protože tyto prvky pomáhají s růstem plodů. K obojímu se hodí Hnojík.

Jak stříhat starší broskve

U starších plodných broskvoní se stále vyřezávají všechny zahušťující větve, příliš nahloučené větve a všechny větve vedoucí dovnitř koruny. Nebojte se broskvoň každý rok trochu zmladit a to hlavně vždy, když vidíte, že se větve vyholují.

Jak se ředí Kuprikol

Dobrý den, postřik na jahody (na skvrnitost listů) se ředí – 35-40 g / 5 l vody aplikuje se po sklizni, opakuje se podle potřeby v intervalu 10-14 dnů.

Jak pečovat o broskev

Broskvoním vyhovuje pH v rozmezí 6,5–8, tedy neutrální až zásaditá půda s obsahem vápníku, lehká a úrodná. Půdu je třeba důkladně vyhnojit již při sázení stromku a dále jej pravidelně přihnojovat, neboť bohatá tvorba plodů půdu rychle vyčerpává.

Jak se stříhají broskve

V červnu a na přelomu srpna a září všechny narostlé výhonky vždy asi o 1/3 zaštípneme. Dbáme na to, aby konce zaštíplých výhonků byly vždy zhruba ve stejné úrovni. Dohlížíme na to aby žádný výhon nebyl silnější a nepřebral funkci hlavního výhonu. Druhý rok seřízneme vedoucí výhon na 6-8 pupenů a boční na 2-3 pupeny.

Kdy se má stříhat broskev

Broskvoně se stříhají až třikrát ročně

Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září.

Co je místo Kuprikolu

Champion 50WP 10g (nahrazuje Kuprikol)

Champion 50WP je kontaktní fungicidní přípravek k ochraně rostlin proti houbovým chorobám a ochraně květů meruněk proti mrazu.

Na co je dobrý kuprikol

Kuprikol 50 je fungicidní postřikový přípravek k ochraně proti houbovým chorobám rostlin. Kuprikol je tradiční a osvědčený český fungicid s vysokou účinností.

Proč usychá broskev

Hlavní příčinu kadeřavosti broskvoní je houba palcatka broskvoňová. Projevy tohoto onemocnění lze poznat poměrně jednoduše. Hned po vyrašení lístku se na nich objeví drobné puchýky. Následně dochází k tvarovým deformacím listů, což vede postupně k jejich usychání a destrukci.

Jak omladit broskev

U mladých broskvoní v půlce léta vyřezáváme všechny nevhodné vzpřímeně rostoucí letorosty, které zahušťují korunku. Pro plodící broskvoně je důležitý řez ve druhé polovině srpna, kterým zastavíme neukončený růst letorostů (zkrátíme je na 40 cm) a tím podpoříme tvorbu květních pupenů.

Jak hnojit broskev

Broskve potřebují přihnojování, aby dobře rostly a hojně plodily. Na jaře přihnojíme hnojivem s obsahem dusíku, abychom podpořili růst zelených částí. V létě přihnojujeme zejména hnojivy s obsahem fosforu a draslíku, protože tyto prvky pomáhají s růstem plodů. K obojímu se hodí Hnojík.

Jak se ředí kuprikol

Chemická ochrana rostlin Agro Kuprikol 50 se dobře rozpouští ve vodě, 10 gramů přípravku stačí cca na 1-20 litrů vody.

Jak Namichat kuprikol

Použití: Borovice: Sypavka – 40-50 g / 10 l vody poznámka: Od poloviny května do konce srpna v intervalu 10-14 dnů Brambory: Plíseň bramborová – 40-50 g / 5 l vody poznámka: OL=7. První ošetření podle signalizace, další ošetření v intervalu 7-14 dnů.

Kdy postřik proti kadeřavosti broskvoní

Ošetření proti kadeřavosti broskvoní patří k prvním činnostem, kterými zahrádkář začíná nové vegetační období. Je důležité nejen to, jaké postřiky proti kadeřavosti aplikovat, ale i správné načasování. Začíná se už v době, kdy se teploty začnou blížit 10 stupňům Celsia.

Jak se starat o broskve

Broskvoním vyhovuje pH v rozmezí 6,5–8, tedy neutrální až zásaditá půda s obsahem vápníku, lehká a úrodná. Půdu je třeba důkladně vyhnojit již při sázení stromku a dále jej pravidelně přihnojovat, neboť bohatá tvorba plodů půdu rychle vyčerpává.

Kdy a jak se Sklizi broskve

Rané odrůdy broskví a nektarinek v tuzemských podmínkách dozrávají už koncem července, na pozdní si počkáte až do září. Ty nejpěstovanější ale dozrávají právě v srpnu.

Co nahrazuje kuprikol

Champion 50WP 10g (nahrazuje Kuprikol)

Champion 50WP je kontaktní fungicidní přípravek k ochraně rostlin proti houbovým chorobám a ochraně květů meruněk proti mrazu. Více podrobných informací o chorobách rostlin a postřicích najdete v článku Ochrana rostlin Plíseň bramborová Na okrajích listů se tvoří…

Jak ošetřit broskvoně

Jak se dočkat bohaté úrody

V této fázi je vhodné použít například Champion 50WP nebo Kuprikol 50. Třetí fází ochrany broskvoně je aplikace postřiku týden po prvním jarním dnu, nejpozději však v době rašení terminálních pupenů. Postřiky prováděné později jsou zbytečné, protože nemají žádnou účinnost.