Jak zachránit uschlé kapradí
Pokud začnou listy kapradiny na koncích žloutnout a poté hnědnout, může to být signál, že je rostlina příliš mokrá. V takové situaci můžete zkusit trochu uvolnit horní vrstvu půdy pomocí klacku, přičemž dávejte pozor, abyste nenarušili kořeny, a pak musíte počkat, až substrát vyschne.
Kam umístit Kapradinu
Tak jako ve volné přírodě jsou kapradiny zvyklé spíše na podmínky lesů, džunglí a dalších spíše stinných míst, stejně tak v domácnostech upřednostňují rozptýlené mírné světlo. Některé kapradiny jsou na světlo opravdu velmi nenáročné a díky tomu je můžete pěstovat i v prostorech, kam sluneční paprsky příliš nedopadají.
Jak rychle rostou kapradiny
Navíc roste velmi rychle – svoji velikost může v příznivých podmínkách během jednoho roku až zdvojnásobit. Ačkoli mají často jiné požadavky než ostatní pokojovky, není pěstování kapradin obtížné.
Jak vyrůstají mladé listy kapradin a proč
Oddenek se podzemí větví a rozrůstá a tím se kapraď rozšiřuje do okolí. Listy mají zvláštní nálevkovité uspořádání, aby dešťová voda stékala do nálevky k nejmladší části oddenku a dostatečně zásobila rostlinu vodou. Mladé listy vyrůstají z oddenku nejprve spirálovitě stočené, což je chrání z počátku před poškozením.
Kdy stříhat kapradiny
Staré listy kapradin stříháme až tehdy, když se na jaře objeví nové výhony. Suché listy chrání zranitelnou část rostliny před mrazem a chladným počasím jako přirozený mulč.
Co potřebuje kapradina
Kapradiny vyžadují teploty nad +15 °C, teplomilnější druhy pak alespoň běžnou teplotu pokojovou. Mají rády lehčí a vzdušnější substrát (obzvláště epifyty), kyselejší půdní reakci, kterou dosáhneme přídavkem rašeliny či kůry a při zalévání zásadně odstátou vodu bez chlóru.
Kdy se vysazují kapradiny
Jelikož se kapradiny prodávají v nádobách, můžete je teoreticky vysadit kdykoli. Nejlepší dobou je však jaro, protože rostliny pak mají až do zimy dostatek času, aby zakořenily a zesílily.
Kdy RASI kapradiny
Kapradiny snadno namnožíte na jaře dělením trsů. Pokud budou mít dostatek místa, rychle dorostou do původní velikosti. Rozdělit velký starý trs bývá někdy obtížné – můžete si opatrně pomoci i nůžkami či pilkou. Kapradiny lze množit i výtrusy.
Kdy rostly největší kapradiny
Kapradiny se poprvé objevily ve spodním devonu a největší rozvoj zažily právě během karbonu a permu. V druhohorách a třetihorách spíše kapradiny vymíraly.
Jak Strihat kapradiny
Kapradiny snadno namnožíte na jaře dělením trsů. Pokud budou mít dostatek místa, rychle dorostou do původní velikosti. Rozdělit velký starý trs bývá někdy obtížné – můžete si opatrně pomoci i nůžkami či pilkou.
Jak zalévat kapradiny
Nejlepší je mírně zalévat každý druhý den podle teploty, tak cca 0,5–1 dcl vody podle velikosti rostliny a květináče. Od začátku jara až do podzimu jednou za dva týdny do vody přidejte tekuté hnojivo na zelené rostliny. Rosení listů kapradinám velmi prospívá.
Co kombinovat s kapradinami
Kapradiny kombinujte s rostlinami, které mají podobné nároky na světlo a zálivku.Bohyšky: Bohyšky jsou tradičními společníky kapradin.Srdcovky: Srdcovky jsou zajímavým doplňkem ke kapradinám.Plicníky: Plicníky jsou trvalky s nádhernými květy a atraktivními listy, které se skvěle kombinují s kapradinami.
Jak rozeznat kapradiny
Na rozdíl od přesliček a plavuní jsou u kapradin listy velmi dobře vyvinuté, většinou složené. Když listy raší, jsou zpočátku stočené do spirály. Výtrusnice se tvoří na spodní straně listů. Podle tohoto znaku kapradiny bezpečně rozeznáme od ostatních rostlin.
Kdy rostly nejvetsi kapradiny
Kapradiny se poprvé objevily ve spodním devonu a největší rozvoj zažily právě během karbonu a permu. V druhohorách a třetihorách spíše kapradiny vymíraly.
Kdy roste kapradí
Raší až v pozdním jaru, kdy rozbalí asi 70 cm dlouhé, dvakrát zpeřené listy vyvedené do kombinace zlatých a měďnatých odstínů. Během léta se postupně barví do trávově zelené a na podzim vanilkově žluté barvy, kterou si drží až do zimy.
Jak se rozmnožují kapradiny
Množíme ji dělením a výtrusy. Velmi zajímavou a zvláštní kapradinou je parožnatka (Platycerium bifurcatum), která v přírodě patří k epifytům. Můžeme ji pěstovat na kusu kůry nebo v nádobě (nejlépe zavěšené).
Jak se Presazuje Kapradi
Jak přesadit kapradiny Abychom snížili riziko poškození kořenů a usnadnili si manipulaci při přesazování, je vhodné rostlinu předem hojně zalít. Poté si vezměte nůž a uvolněte jim dokola substrát od květináče. Uchopte rostlinu těsně nad zeminou, otočte nádobu dnem vzhůru a rostlinu vyjměte.
Kdy Presadit Kapradi
Přesazování kapradin
Vidíte-li, že nádoba už vaší rostlině přestává stačit, je zapotřebí kapradinu přesadit. Udělejte tak nejlépe na jaře. Je zapotřebí si pamatovat, že kapradiny jsou velmi náchylné na poškození kořenů a nerady se přesazují.