Co proti lišejníků
Nejlepším prostředkem proti mechům a lišejníkům je postřik 5% až 8% roztokem zelené skalice. Postřikujeme na podzim nebo záhy na jaře, před rašením pupenů. Napadené větve po postřiku dobře očistíme od mechu a lišejníků. Velký význam má v sadě obecná hygiena.
Archiv
Jak se zbavit lišejníků na ovocných stromech
Vyplatí se nejprve odumřelou borku mechanicky očistit. K tomu se velice dobře hodí nabroušená ruční motyčka nebo drátěný kartáč. K postřiku lze poté použít měďnaté přípravky Kuprikol nebo Champion nebo zelenou skalici. U všeho volte koncentraci alespoň 5 %.
Archiv
Co škodí stromům
imise, požáry, působení chemikálií nebo např. dopad z používání posypové soli..
Jak se zbavit lišejníků na strese
Pokud chceme přece jen lišejníky a mechy ze střechy odstranit, lze použít vapku, konkrétní chemický přípravek a nebo roztok modré skalice. Chemii používáme za suchého počasí, kdy lišejníky a mechy roztok nasáknou, ten je naruší, načež se za deště a větru ze střechy uvolní.
Archiv
Kdy použít zelená skalice
Síran železnatý se používá brzy na jaře, ale může být použit i v průběhu vegetačního období od dubna do června.
Jak se rozmnožují lišejníky
Lišejníky schopné pohlavního rozmnožování vytvářejí plodnice, jedná se například o miskovité útvary obsahující vřecka se sporami. Poté, co spory dozrají, se uvolní z vřecek do prostředí a začnou klíčit v houbové vlákno (hyfu). Je nezbytné, aby v přírodě našly svého partnera v podobě odpovídajícího druhu řasy či sinice.
Co skodi smrků
Vedle dominantní kůrovcové kalamity, kdy především lýkožrout smrkový ničí smrkové lesy, poškozuje řada jiných hmyzích škůdců i ostatní jehličnany – borovice, modříny, jedle.
Jací škůdci mohou napadnout smrk a jedli
Na napadení porostů se největší měrou podíleli lýkohubi (cca 50 %), lýkožrout vrcholkový (cca 25 %), lýkožrout borový (cca 20 %) a krasec borový (cca 5 %).
Jak na mech na střeše
Na trhu jsou běžně k dostání i přípravky přímo určené na likvidaci mechu, např. Anti-Moss či Mech-stop. Přípravky se na střechu nanáší štětcem či postřikovačem. Ideální je nástřik provádět za suchého počasí (aby se látka stihla vstřebat) a bezvětří (aby nedošlo k zanesení chemické látky mimo požadované místo).
Čím umýt střechu
Mech můžete sice můžeme ze střechy odstranit ručně pomocí špachtle, kartáče či smetáku, nejlepší je však vysokotlaký čistič, takzvaná vapka. Navíc se tak kromě mechů zbavíme i lišejníků na střeše. Ať již ale mech odstraníme jakýmkoli způsobem, vždy ve střeše zůstanou jeho zbytky, kořínky, a časem se mech objeví znova.
Jak rozpustit zelenou Skalici
DávkováníHnojení postřikem roztoku na list u okrasných rostlin, ovocných dřevin a révy vinné v červnu: 0,2 – 0,4 % roztokem ( červen )Okrasné a rekreační trávníky tvorbě mechů: 0,2 – 0,4 % – 20 g resp. 40 g hnojiva zelená skalice rozpuštěním v 10 litech vody = 0,2 resp. 0,4% roztok.
Co potřebují lišejníky k životu
Lichenárium stačí jednou za čas orosit, aby se lišejníky udržely při syté barvě. Ideální je polostín – řasy či sinice jsou fotosyntetizující organismy, jež světlo potřebují, ale většina z nich roste stíněná v podrostu. Jedno z velkých nebezpečí hrozících lišejníkům v "lichenáriu" je napadení plísněmi.
Kde rostou lišejníky
Lišejníky na horách
Hory jsou vedle polárních oblastí nejnápadnějším místem, kde rostou lišejníky ve velkém množství. Skalnatá stanoviště, suťové osypy či skalní bloky jsou extrémním biotopem, kde vyšší rostliny mají jen malou šanci se uchytit.
Jak zachránit usychající smrk
Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.
Jak rychle rostou smrky
Smrk roste tak rychle, že za prvních 20 let přiroste ročně průměrně 31 cm a dále od 21 do 40 let přiroste ročně průměrně 49 cm.
Proč rezaví smrk
„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.
Co skodi smrku
Vedle dominantní kůrovcové kalamity, kdy především lýkožrout smrkový ničí smrkové lesy, poškozuje řada jiných hmyzích škůdců i ostatní jehličnany – borovice, modříny, jedle.
Čím vyčistit střechu
Chemické řešení
Velice oblíbené je použití směsi modré skalice (síran měďnatý) s vodou. Na střechu se nanáší pomocí stříkací pistole, postřikovače či zahradní konve. Směs míchejte vždy podle návodu výrobce, obvykle se používá cca 500 g modré skalice na 10 l vody.
Jak odstranit mech a lišejník z betonu
Stačí si vzít špachtli nebo drátěný kartáč, dobrým pomocníkem v tomto případě může být i tlakový čistič. Na závěr je vhodné ošetřit povrch betonu vhodným fungicidním prostředkem. Mech lze z betonu odstranit mechanicky, příp. s pomocí dřevěného popele, soli, vápna či roztoku modré skalice.
Co ničí mech
Účinné je například rozhodit zelenou skalici (síran železnatý) v dávce 5 kg/100 m2. Železo je sice stopovým prvkem pro rostliny, mechy jej však nesnášejí. Na trhu jsou také protimechové přípravky pod názvem Antimech.
Jak rychle rostou lišejníky
Růst a věk
Lišejníky jsou považovány za nejpomaleji rostoucí organismy, přestože v českých podmínkách rostou lišejníky téměř celoročně (i pod bodem mrazu). Nejpomaleji rostou druhy s korovitou stélkou, například lišejník zeměpisný (Rhizocarpon geographicum) roste rychlostí 0,06 až 1 mm za rok.
Jak mohou být lišejníky využívány lidmi
V předchozím příspěvku (Živa 2003, 6: 253–255) bylo zmíněno, jak lidé využívají či v minulosti využívali lišejníky jako potra- vu, léčiva nebo v některých případech i jako jedy. Tím však zdaleka možnosti uplatnění těchto obdivuhodných organis- mů nebyly vyčerpány.
Kdy stříhat jedli
Nejvhodnější čas pro zaštipování jehličnanů totiž přichází ve chvíli, kdy se jim na jaře začnou prodlužovat výhonky (prýty). Způsobem, který předvádí Vlasimil Šindelář na videu můžete ošetřit nejen borovice, ale také smrky nebo jedle. Naopak tisy můžete seříznout bez obav i hlouběji. Velmi snadno a bohatě obrůstají.
Jak je vysoký smrk
Strom dosahující v podmínkách přírodního lesa velkých rozměrů. Výšky 50-60 m, tloušťky kolem 150 cm, objemu i přes 30 m3. Dožívá se 350-400 let.
Jak dlouho trva růst stromů
Jak dlouho roste
Smrk pichlavý většinou doroste na plantáži do požadované výšky 180 centimetrů za 10 až 11 let. Smrk ztepilý musí růst 9 až 10 let, aby dosáhl zmíněné výšky. Borovice černá potřebuje k 180 cm 7 až 8 let. Borovice lesní roste rychle, k dosažení této výšky jí stačí pouhých 6 až 7 let.