Co odpuzuje šneky
Co hlemýždě odpuzuje Hlemýždě odpuzuje například cibule, česnek, šalvěj, fenykl a také kofein, která je pro ně nebezpečný. Toho lze využít k ochraně citlivých rostlin jejich posypáním kávovou sedlinou.
Archiv
Jak zabít šneka
Jednou z velmi zdlouhavých metod je odlovit všechny rybičky, vypustit vodu, vyndat písek a převařit jej, horko šneky i zárodky zabije. Zároveň musíme vyvařit také kameny a další komponenty, včetně filtru a vzduchování. Květiny se pak doporučuje vyhodit, protože šneci, nebo jejich vajíčka mohou být v nich.
Archiv
Jak humánně zabít šneka
Pokud se je chcete pokusit zredukovat šneky, lepší je sběr. Já si svého času vyhrála se vzduchovací hadičkou, kterou jsem je postupně odsávala do jiné nádoby. "Humánně"jsem je vraždila horkou vodou. Lze i nalákat na okurku a posbírat.
Co žere šneky
Kromě čterzubců požírají plže i větší druhy cichlid – např. skaláry (Pterophyllum) a to tak, že je vytrhnou z ulity nebo vrubozobci paví (Astronotus ocellatus), kteří je pojídají celé. Dalším dobrým likvidátorem plžů je Botia macracanthus – mřenka nebo také sekavka nádherná (= m.
ArchivPodobné
Jak se vaří šneci
Dáme vařit dostatečné množství vody, a do vařící se naházíme šneky. Vaříme 10 min. Potom vyjmeme cedníkem, a ochladíme pod tekoucí vodou. Jehlicí vyndáme tělíčka z ulit, a černé kousky na hřbetu (ty černé zakroucené ocásky) odřízneme (jsou to vnitřnosti).
Jak rychle se plazí šnek
Biologové zjistili, že šneci dokážou vyvinout ohromující rychlost až kolem jednoho metru za hodinu.
Jak dlouho žijí vodní šneci
Chov Ampullaria australis
Při nedostatku potravy může ožírat rostliny. Dožívají se až 5 let. Při teplotě nižší než 18 °C jsou neaktivní. Mohou být neaktivní i při normálních teplotách a to až několik dní.
Jak přezimuje šnek
Zimu hlemýždi přečkávají zavrtaní v zemi a ulitu si navíc uzavřou důkladnějšími zimními dveřmi – pevným, zvápenatělým víčkem, které obsahuje drobné dýchací póry. Materiál na stavbu zimních dveří, vápenaté soli, si hlemýžď střádá v těle po celé léto.
Jak poznat že je šnek mrtvý
Mrtvý šnek se pozná až tehdy, když smrdí. M. Tak pozná se to tak, že se šnek nepohybuje, je například víčkem nahoru. Jasnější situace ještě nastává pokud se šnek nehýbe a má ještě k tomu otevřené víčko.
Jak dlouho delat šneky
Šneky potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme při 180 °C dozlatova, asi 20 minut.
Jak chutná šneci maso
Maso šneka je velmi jemné, připomíná něco mezi mušlemi a tužším hovězím. Gurmáni, kteří mu přišli na chuť, holdují kromě svalnaté nohy ještě šnečím játrům a ti nejmlsnější dokonce i kaviáru.
Co vidí šnek
Jak plži vidí Měkkýši (vyjma hlavonožců) mají velmi jednoduché světločivné orgány, pro plže ("šneky") jsou typická miskovitá očka. U stopkookých (Stylommatophora; naši suchozemští plži) jsou párová, umístěná na horním páru zatažitelných tykadel; u spodnookých (Basommatophora; např.
Jak dýchá šnek
Hlemýžď si ulitu vytváří z uhličitanu vápenatého, který získá potravou a vylučuje jej na povrch těla – díky tomu ulita roste a sílí. Ve schránce hlemýžď ukrývá svůj útrobní vak s vnitřními orgány, ven vysunuje pouze svalnatou nohu, po které se plazí, a hlavu. Dýchací otvor má na svrchní straně těla, blízko ústí ulity.
Jak dlouho žije šnek
V přírodě se dožívá přibližně šesti let, v zajetí až deseti až dvanácti. Vyskytuje se v křovinách a hájích, ale často i v zahradách.
Jak dýchají vodní šneci
Vodní plži mají měkké, nečlánkované tělo bez končetin, které je pokryté jednovrstvou pokožkou. Dýchají pomocí plicního vaku. Makí mnoho slizových žláz.
Čím je užitečný šnek
Život plže s ulitou
Hlemýždi jsou součástí jídelníčku některých ptáků nebo žab, které je konzumují i s ulitou. Díky vylučovanému slizu se dokážou bezpečně plazit i po kopřivách nebo dokonce po hraně žiletky.
Jak probudit šneka
Ve skleněném teráriu je ideální jim přitápět žárovkou. V zimním období by vás nemělo překvapit, že se oblovka stáhne do ulity, ucpe ji a ponoří se třeba na měsíc do zimního spánku. Stejně jak rychle dokáže usnout, tak se i sama umí rychle probudit.
Jak chovat doma šneka
Šneci mají rádi vysokou vlhkost (až 90 %) a teplotu kolem 28 stupňů. To jim v bytě zajistíte velmi snadno. Zpočátku je můžete chovat v plastovém boxu s dírkami na vzduch či se síťkou místo poklopu, později je vhodné pořídit si skleněné terárium. Pro dva exempláře počítejte s minimální velikostí 30 x 50 cm.
Co dát do šneků
Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku.
Jak se jí šneky
Konzumace. Šneci se servírují ve skořápce nebo již vyjmutí obvykle po tuctu, tedy 12 šneků na osobu, nebo půltuctu. Jsou-li v ulitě, pak je přidržujeme speciálními kleštičkami, které se drží v levé ruce. V pravé je speciální vidlička, kterou se vyndává masitá část.
Jak se vaří šnečí
Dáme vařit dostatečné množství vody, a do vařící se naházíme šneky. Vaříme 10 min. Potom vyjmeme cedníkem, a ochladíme pod tekoucí vodou. Jehlicí vyndáme tělíčka z ulit, a černé kousky na hřbetu (ty černé zakroucené ocásky) odřízneme (jsou to vnitřnosti).
Jak dlouho spí šnek
Šnek africký spí velmi krátce a přerušovaně. Potom má delší časové období, kdy je vzhůru. Vypadá to asi takto: spánek 30 minut 6x za 12 hodin. Po tomto období vydrží vzhůru dalších 30 hodin.
Jak dlouho se líhnou šneci
Asi po 8 – 20 dnech po oplození následuje nakladení asi 200 vajíček (dokonce může až 500). Ty oblovka zahrabe do půdy. Cca 14 dní po nakladení se z vajíček vylíhnou malé oblovky o velikosti cca 4-7mm.
Kde má šnek oči
Jak plži vidí Měkkýši (vyjma hlavonožců) mají velmi jednoduché světločivné orgány, pro plže ("šneky") jsou typická miskovitá očka. U stopkookých (Stylommatophora; naši suchozemští plži) jsou párová, umístěná na horním páru zatažitelných tykadel; u spodnookých (Basommatophora; např.
Kdo loví šneky
Na úrovni druhu je známo 32 ještěrek, 10 krokodýlů a 35 druhů želv schopných ulovit plže. Dalším plazem, který je znám svou schopností lovit plže je haterie novozélandská (Sphedonon punctatus; Walls 1981). Ovšem hadi jsou v rámci plazů skupinou na měkkýše nejvíce specializovanou.