Jak se zbavit plísně ve zdi?

Jak se rychle zbavit plísně na zdi

Jedlá soda

Plísně na stěně se nejsnáze odstraní přírodní a velmi účinnou metodou. Smíchejte stejné množství octa a vody. Ke směsi přidejte jedlou sodu a vytvořte pastu. Směs naneste na zeď a nechte zaschnout, poté seškrábněte.
Archiv

Jak se zbavit plísně na zdi

Místa zasažená plísní je důležité nejdříve vydezinfikovat nátěrem či postřikem, namočit nebo otřít celý povrch vlažnou vodou. Stěna musí být namočená, aby se po bytě nešířila plíseň vzduchem. Poté čistým hadříkem otřete i okolní zeď, cca 10 cm. Plíseň za pomocí hrubého kartáče seškrábejte.
Archiv

Jak zabránit vzniku plísní na zdi

Ať už s plísní bojujete, nebo se snažíte jejímu vzniku předcházet, důležité je hlavně pravidelné větrání místností. Aby vzduch dobře cirkuloval i za nábytkem, kde se plíseň ráda tvoří, je vhodné stavět nábytek 10 až 15 cm od zdi. Také se snažte nesušit velké množství prádla uvnitř v jedné místnosti.
Archiv

Jak vypadá plíseň na zdi

Snadno poznáte druh plísně vyskytující se na zdi: ze začátku se objeví malé černé tečky či skvrny, ale později se rozrůstá do velkých ploch. Vidět je často na zdi v koupelně, ve spárových liniích ve sprše či v kuchyni. Ale může ji prozradit i nepříjemný zatuchlý zápach – v tom případě bývá plíseň skrytá za nábytkem.

Co zabije plíseň

Ocet a jedlá soda

Studie prokázaly, že bílý ocet zabije 82% plísňových spor. Údajně proniká porézními materiály a zabíjí plísně v kořenech. Jedlá soda je přírodní dezinfekční prostředek, který lze použít k hubení plísní. Navíc také deodorizuje a pomáhá odstraňovat zatuchlý vlhký zápach, který způsobují právě plísně.

Jak dlouho je citit Savo

Opusťte místnost a nechte působit 15-20 minut. Poté opláchněte ošetřené místo vodou nebo přípravek nechte zaschnout. Plíseň před postřikem neodstraňujte, aby nedošlo k rozptýlení nebezpečných výtrusů. Při silném napadení postup v případě potřeby zopakujte poté, co přípravek opláchnete, nebo po jeho zaschnutí.

Proč se tvoří plíseň na zdi

Zjednodušeně by se dalo říci, že plísně vznikají všude tam, kde je vyšší vzdušná vlhkost, kde na stěnách kondenzují vodní páry a špatně nebo nedostatečně se větrá. Příčin může být samozřejmě ještě více, přičemž často se jedná o kombinaci několika různých faktorů.

Proč vzniká plíseň

Může za to nedostatek vzduchu, velké rozdíly v teplotách uvnitř a vně objektu a především vlhkost. Přesněji jeden ze tří typů otravné vlhkosti, který v případě interiérů rozeznáváme. V prvé řadě se jedná o kondenzaci.

Kdy vzniká plíseň

Dnes víme, že plísně mohou vznikat už při vlhkosti 80 %. Pokud tedy máme teplotu v místnosti 20°C, mohou se plísně tvořit už při povrchové teplotě stěn 12,6°C. Nadměrné vlhkosti v bytě či domě se můžete zbavit správným užíváním vnitřního prostoru a správným způsobem větrání.

Jak vyčistit plíseň

Pokud jste objevili zatím jen počínající plíseň, můžete ji odstranit pomocí alternativních prostředků, jako je ocet či jedlá soda. Z jedlé sody vytvořte čisticí pastu – stačí smíchat jeden hrníček sody s jednou až dvěma lžičkami saponátu a naředit vodou tak, aby vznikla hustá pasta.

Co způsobuje plíseň

Nejčastějšími příčinami zvýšené vlhkosti jsou stavební závady (zatékání při deštích, netěsnosti potrubních systémů), špatná izolace budovy, která způsobuje teplotní rozdíly, zeměpisné podmínky a lidská činnost (vaření, sušení prádla, sprchování, pěstování rostlin, apod.).

Jak se zbavit černé plísně na zdi

Černá plíseň je totiž ta, kvůli které si budete muset zavolat firmu, pokud zrovna nevykonáváte nějaké stavařské povolání. Plesnivá část zdi se totiž musí oškrábat i s malbou až na čistou omítku a oškrábanou stěnu umýt saponátem a dezinfikovat. Následně se doporučuje vymalovat protiplísňovou barvou.

Co se stane když se nadýchám Sava

Nadýchání Sava tedy rozhodně nepředstavuje nic dobrého. Krátkodobé nadýchání způsobuje podráždění plic, dlouhodobé pak může způsobit dokonce i edém plic. Pravidelné a opakované nadýchání pak může nakonec způsobit i rakovinu.

Co se stane kdyz mám v pokoji plíseň

Tyhle mikroskopické vláknité houby, které tvoří povlaky v nejrůznějším prostředí, škodí především ve vlhčích místnostech. Uvolňují výtrusy, které začnou růst, jakmile ulpí na vhodném povrchu. Mezi potíže, které způsobují, patří záněty vedlejších dutin nosních, záněty průdušek a alergie, častý je vznik astmatu.

Jak škodí plíseň

Plísně produkují mykotoxiny. Tyto organické látky jsou v případě požívání pro člověka toxické a mohou organismu závažně škodit. Nejenže zatěžují organismus a mohou způsobit zažívací problémy, ale jsou také karcinogenní. I když vidíme plíseň pouhým okem jen na povrchu, je vždy prorostlá do hloubky.

Co Nesnasi plíseň

Aby v bytě nevznikala plíseň, měla by se vlhkost v místnostech pohybovat kolem 50 % a teplota mezi 19–21 °C. Kdykoli vytvoříme větší množství páry, důkladně vyvětráme. Plíseň nesnáší průvan, takže jako prevence je dobrá cirkulace vzduchu v místnosti.

Jak se zbavit plísně v ložnici

Nejúčinnější prevence proti plísním – větrání

Větrat zvládne každý. Ideální je nechat v bytě volně proudit vzduch. Nezavírejte dveře mezi místnostmi, není-li to nutné. V ložnice se zavírejte pouze na noc, přes den nechte dveře otevřené.

Proč se tvoří plíseň

Může za to nedostatek vzduchu, velké rozdíly v teplotách uvnitř a vně objektu a především vlhkost. Přesněji jeden ze tří typů otravné vlhkosti, který v případě interiérů rozeznáváme. V prvé řadě se jedná o kondenzaci.

Co ničí plíseň

Savo – chlornan sodný nebo běžné domácí bělidlo nejlépe ničí plísně a odstraňuje případné zabarvení. Je poměrně silné, proto se v některých případech doporučuje použít jeho zředěnou formu. Je možné zakoupit přípravek určený přímo proti plísním, který má upravenou konzistenci.

Jak zničit plíseň

Z domácích surovin vám skvělé poslouží například ocet, jedlá soda a borax. Ocet můžete použít neředěný nebo ho zředit vodou 1:1 a pomocí rozprašovače nastříkat na postižená místa. Nechte působit 20-30 minut.

Jak rychle vyprchá Savo

Do znovu naplněné studny s čistou vodou a čistými rozvody přidáme 10 ml Sava na 1 m3 rozmíchaného ve kbelíku s vodou. Po 4 hodinách by mělo dojít k vyprchání přípravku. Preventivní dezinfekci je možné provádět každý měsíc.

Jak poznat plíseň doma

Odhalte plíseň včas

Může vyrůst téměř kdekoli, stačí jen ideální teplota a vlhké místo. Snadno poznáte druh plísně vyskytující se na zdi: ze začátku se objeví malé černé tečky či skvrny, ale později se rozrůstá do velkých ploch. Vidět je často na zdi v koupelně, ve spárových liniích ve sprše či v kuchyni.

Co s plísní doma

Pokud již plíseň v bytě objevíte, pak je nutné ji neprodleně odstranit. Nábytek otřete vodou s příměsí protiplísňového přípravku. Vždy je lepší používat přípravky na přírodní bázi, zejména pokud místnost trvale obýváte. Vždy dbejte rad a doporučení výrobce.

Co nejíst při plísní

Plísně jsou přizpůsobivé, a pokud přijdou o jednoduché cukry, přežijí i na škrobech, tedy bramborách, batátech apod. „Základem je vynechání jednoduchých cukrů, takže vyřaďte bílý i hnědý cukr, med, marmelády a sladkosti. Když obtíže nemizí, vynechte bílé pečivo, z příloh bílou rýži a těstoviny.

Jak zastavit plíseň

Roztok a přípravky vhodné pro likvidaci plísně

Klasikou je Savo proti plísni, případně na trhu najdete další podobné přípravky. Účinný je také Bref proti plísni nebo Remal, který seženete v prodejnách stavebnin a je určený na likvidaci plísní na zdech.