Jak se zbavit slupek z rajcat?

Proč je tvrdá slupka u rajčat

Počasí – Suchá nebo velmi horká léta zapříčiňují to, že rajčata se plodí s tvrdou slupkou kvůli extrémním výkyvům teploty. I když zaléváte zahradu pravidelně, teplejší slunce a vítr během dne může mít za následek silnější slupku, díky které si rostliny zachovávají vlhkost.
Archiv

Co s přebytkem rajčat

Rajčata se dají i zamrazit

Větší kusy ovšem spařte horkou vodou a poté je prudce zchlaďte. Oloupejte slupku a pokrájejte je na kousíčky. Pak je dejte do sáčků nebo plastových krabiček vhodných do mrazáku,“ radí Alice Kouřilová. Klasikou, jak využít přebytky rajčat, je zavařování.

Co znamená spařit rajčata

To nejdůležitější při loupání rajčat:

Nejlepší metoda loupání rajčat je blanšírování – rajče rychle spařte v horké vodě, zprudka ochaďte v ledové vodě a poté oloupejte. Slupka jde dobře oloupat malým ostrým nožem nebo prsty. Rajče spařujte maximálně 1 minutu.
Archiv

Co dělat s velkou úrodou rajčat

Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.
Archiv

Co nemaji radí rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jak zvýšit plodnost rajčat

Přátelské bakterie weiki pro rajčata

Unikátní pomocný rostlinný přípravek s bakteriemi mléčného kvašení podporuje rajčata v růstu, zvyšuje jejich plodnost, posiluje kořenový systém a zlepšuje využití živin. Tyto přátelské bakterie žijí v symbióze s rostlinami a zpřístupňují jim pravidelně živiny z půdy.

Jak se loupou rajčata

Připravíme si rajče (rajčata), hrnec s vodou, pěnovačku a případně nožík. Vodu v hrnci přivedeme k varu. Z rajčete odstraníme zbytek stopky a jeho spodní stranu nařízneme do kříže. Pro snadnější stáhnutí slupky z rajčete jej nakrátko ponoříme do vroucí vody a počítáme do 8 až 10, dokud se naříznutá slupka nezkroutí.

Jak nejlépe zpracovat rajčata

Nejoblíbenější formou zpracování rajčat je kečup a rajčatová polévka. Ale to není vše, co se s těmito voňavými červenými plody dá dělat. Existuje několik způsobů, jak si doma udělat bohaté rajčatové zásoby na mimosezónní měsíce. Ano, rajčata můžete klidně i mrazit, ačkoli to v našich končinách není standardní úprava.

Jak dlouho se vaří rajče

Opatrně rajčata ponořte do vroucí vody a nechte je minutu vařit. Jakmile se slupka začne u špičky uvolňovat, je nejvyšší čas rajčata vyndat a bleskurychle zchladit. Nejlépe uděláte, když je vhodíte do mísy s vodou a kostkami ledu, tím zabráníte dalšímu vaření a rajče si tak uchová pevnou konzistenci.

Co z Loupanych rajcat

Loupaná rajčata naložená ve vlastní šťávě používám, stejně jako ta kupovaná, do těstovin, do čočky i čočkové polévky, dýňové polévky, pod maso – zejména k bažantovi po myslivecku, k ostré rybě, nebo do zeleninového ragú.

Jak na velkou úrodu rajčat

Základní pravidla pro bohatou úrodu rajčatVyužijte skleník či fóliovník, pokud máte příležitost.Kvalitní propustná půda – s růstem rostlin přihrnujeme další výživnou zeminu, postupně se tak vytvoří bohatší kořenový systém, který zajistí mladým rostlinám lepší podmínky pro získání většího množství živin.

Co chybí rajčatům

Nedostatek doplňkových živin

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat.

Jak chránit rajčata před sluncem

Rajčata pěstujte na stanovištích s dostatkem slunce, vláhu jim dodávejte přímo ke kořenům. Chraňte je před deštěm, umístěte je pod stříšku nebo ke zdi. Zalévejte nejlépe ráno, aby slunce co nejdříve vysušilo vlhkost na listech. Rostliny vyvazujte k tyčkám a pravidelně zaštipujte.

Jak dlouhé tyče k rajčatům

Nejoblíbenější délkou je 180 cm a nejoblíbenějším průměrem je 11 mm. Tyče jsou vyrobeny z kvalitního a odolného materiálu, což zajišťuje jejich dlouhou životnost a ochranu vašich rostlin před poškozením. Použití našich tyčí k rajčatům je velmi jednoduché. Tyče jednoduše zapíchnete vedle rostlin a upevníte je ke stonku.

Jak často zalévat papriky a rajčata

Jak na správné zalévání Vaše rajčata a papriky potřebují v půdě i v nádobách rovnováhu mezi vláhou a vzduchem. Škodí jim tedy nejen sucho, ale i přílišné přemokření. Je lepší je zalévat jednou za několik dní větším množstvím vody než každý den trochu.

Jak spařit rajče

Z rajčete odstraníme zbytek stopky a jeho spodní stranu nařízneme do kříže. Pro snadnější stáhnutí slupky z rajčete jej nakrátko ponoříme do vroucí vody a počítáme do 8 až 10, dokud se naříznutá slupka nezkroutí.

Jak se vaří rajčata

Opatrně rajčata ponořte do vroucí vody a nechte je minutu vařit. Jakmile se slupka začne u špičky uvolňovat, je nejvyšší čas rajčata vyndat a bleskurychle zchladit. Nejlépe uděláte, když je vhodíte do mísy s vodou a kostkami ledu, tím zabráníte dalšímu vaření a rajče si tak uchová pevnou konzistenci.

Jak uchovat rajčata bez zavařování

Mražení rajčat

Rajčata oloupejte. S naříznutím to jde téměř samo. Nakrájejte rajčata na větší kousky a vložte je do dobře uzavíratelných sáčků vhodných k mražení. V mrazáku vydrží až rok.

Jak uchovat rajčata co nejdéle

Nejjednodušším způsobem, jak si chuť léta uchovat například do zimy, je prosté zmrazení. Rajčata stačí podle libosti nakrájet nebo rozmixovat a následně v sáčcích zamrazit. Rozmixovanou směs můžete zároveň ochutit bylinkami. Výhodou mrazení je, že si zelenina zachová nejvíce vitamínů.

Proč nejíst rajčata

Kvůli velkému množství organických kyselin mohou být rajčata nebezpečná např. při různých zažívacích obtížích, např. gastritidě a vředových onemocněních. Protože jsou rajčata bohatá na různé kyseliny, mohou způsobovat u citlivých lidí pálení žáhy nebo reflux žaludku.

Jak dlouho vydrží rajčata bez vody

Rajče je rostlina, která vydrží určitou dobu bez vody, nicméně pouze pár dní.

Jak naložit celá rajčata

Do sklenic skládej postupně vrstvu z plátků rajčat, nato vlož česnek, bazalku, dochuť solí a pepřem a zalij olejem. To opakuj, dokud nejsou sklenice naplněné až po okraj. Rajčata musí v oleji plavat. Poté uzavři a dej do chladu.

Co žere kořeny rajčat

Mezi nejčastější škůdce, před nimiž je nutné rajčata chránit, patří mšice, molice, slimáci, plzáci, svilušky a třásněnky. Mšice znečišťují rajčata medovicí, kterou prorůstá houbová čerň, a přenášejí také virové choroby.

Jak zastavit plíseň na rajčatech

Proti plísni na rajčatech doporučujeme jako první 2-3 postřiky fungicidním systémovým přípravkem Ortiva. Účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny. Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června.

Jak zabránit vytahování rajčat

Zredukovat vytahování lze buď rozsázením sazenic dál od sebe, případně jejich přemístěním do skleníku či pařeniště, kde je světla dost. Nebo snížením teploty směrem k 18°C. Doma můžeme přemístit sazenice do nejchladnější místnosti.