Co delat s Presolenou Omackou
S přesolenou omáčkou si poradí pečivo
Housku nebo kus chleba hoďte do přesolené omáčky či guláše, povařte a poté vyjměte ven. Dejte pozor, aby se pečivo příliš nerozmáčelo na kaši a nezačalo se vám do pokrmu “rozpouštět“.
Archiv
Jak zjemnit slanou omáčku
Přidejte lžičku zakysané smetany nebo smetany na vaření. Ta zachrání přesolenou omáčku, ale také dodá pokrmu jinou chuť. Zkuste vyvážit chutě lžičkou cukru. Zamíchejte a vyzkoušejte, zda jste se zbavili přebytečné soli.
Archiv
Co srazi slanost
Povařte v tom brambor nebo kuskus
Oškrábejte bramboru, nakrájejte ji na kusy a v polévce, omáčce nebo ragú ji chvíli povařte – má úžasnou vlastnost, že do sebe dokáže opravdu hodně soli natáhnout. Pak bramboru vyndejte a prostě vyhoďte.
Archiv
Jak dostat sůl z masa
Koupili jste si uzené a zdá se vám kvůli slanosti nepoživatelné Vyhazovat ho nemusíte, vsaďte na osvědčený trik našich babiček. Uzené maso vložte do hrnce se studenou vodou, 5 minut povařte, následně vodu slijte, maso důkladně omyjte pod tekoucí vodou, vložte zpět do hrnce, znovu zalijte vodou a uvařte do měkka.
Jak zbavit polévku soli
Na polévku cukr nebo bramboru
Cukr pohltí nadbytek soli. Tento postup můžete i několikrát zopakovat, než dosáhnete požadované chuti. Přesolený čirý vývar snadno zachráníte syrovým bílkem, který ve vařící polévce necháte srazit, povaříte a poté vyjmete.
Jak zmírnit sladkost omáčky
Nejpoužívanější kyselou ingrediencí, která by vám mohla pomoci vyvážit sladké jídlo, je citronová šťáva. Fungovat by mohla také šťáva z limetky. Pomerančovou šťávu nepoužívejte vůbec, stejně jako některé druhy octa (například ocet balsamico).
Jak odstranit sůl z jídla
Většinu přesolených omáček a také krémové polévky můžete zachránit přidáním sladké nebo zakysané smetany, popř. bílého jogurtu. Tyto nakyslé mléčné výrobky slanou chuť výrazně zjemní a výslednou chuť jídla budete vnímat jinak.
Co dělat s Přesolenou svíčkovou
Povařit v tom bramboru, pokud máš, vytáhne slanost. Taky to můžeš naředit, jako by tu omáčku dodělat, jen bez soli. Přidt máslo.
Jak Odsolit uzené maso
Před tím, než se maso vloží do udírny, je třeba jej ale odsolit namočením ve vlažné až teplé vodě. Doba namočení závisí na velikosti masa a pohybuje se mezi jednou až čtyřmi hodinami.
Jak ředit polevku
Naše babičky to prováděly tak, že oloupaly syrovou bramboru, nakrájely ji na plátky nebo na kostky a vložily do polévky a nechaly ji zhruba čtvrt hodiny vařit. Po dovaření máte navíc hotovou výborně uvařenou bramboru, takže dobře poslouží třeba na bramborovou omeletu, ale i do salátu.
Jak vytáhnout kyselost z polévky
Zmírnit kyselost pokrmů umí hned několik různých přísad. Stačí přidat sladké nebo proteinové ingredience jako je máslo, smetana nebo i mléko.
Jak se zbavit sladkosti v omáčce
Řešením tedy může být neslazený kakaový prášek. Do dvou litrů omáčky přidejte nejprve jednu čajovou lžičku kakaového prášku a podle chuti dávku zvyšujte. Buďte však opatrní, jinak bude omáčka chutnat čokoládově. Sladké jídlo můžete vylepšit také pomocí pálivé omáčky, chilli papriček nebo sušeného chilli.
Jak zachránit spálené jídlo
Když se jídlo připálí při vaření, je třeba hrnec s jídlem vložit do většího hrnce se studenou vodou, aby ho zchladila. Potom postupně vybrat lžící nebo vařečkou tu část jídla, která se dá hladce vyjmout.
Jak stáhnout slanost z guláše
Přesolili jste polévku, guláš nebo jinou omáčku Pomoct si můžete přidáním vody, brambory, ale také kostkou cukru. Právě cukr totiž absorbuje přebytečnou sůl. A podobně funguje i med.
Co dělat s Přesolenou polévkou
Zřeďte pokrm vodou a následně jej dochutíte kořením. Je to ta nejjednodušší a nejefektivnější věc, kterou můžete udělat. Pokud bojujete s přesolenou polévkou nebo omáčkou, přidejte studenou vodu a opět přiveďte k varu. Omíčku je nutné ještě trochu zahustit, aby nebyla po naředění řídká.
Jak zbavit polevku soli
Na polévku cukr nebo bramboru
Cukr pohltí nadbytek soli. Tento postup můžete i několikrát zopakovat, než dosáhnete požadované chuti. Přesolený čirý vývar snadno zachráníte syrovým bílkem, který ve vařící polévce necháte srazit, povaříte a poté vyjmete.
Co s kyselou omáčkou
Přidáme do omáčky na špičku nože jedlou sodu, která je zásaditá a kyselou chuť mírně srazí. Omáčku zjemníme mlékem, smetanou nebo trochou sladkého kondenzovaného mléka. Kyselost neutralizuje i cukr, takže podle chuti můžeme omáčku přisladit.
Co znamená když udírna Dehtuje
Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.
Jak udit maso aby nebylo černé
Udírnu nastavte na 80 °C a uďte 8 hodin. Před samotným uzením je možné maso ještě prohřát (rovlažit) ve vodě při 70 °C cca 30 minut. Následně maso napíchněte na háky, osušte a vložte do udírny rozehřáté na 80 °C.
Co dělat když se zakalí vývar
Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí.
Jak vyčistit zakalený vývar
Bílky pohltí částečky kalu a vyplavou na povrch. Nakonec vývar přecedíme. V hrnci rozmícháme 2 bílky, asi 10 kostek ledu, trochu nasekané polévkové zeleniny, 1 bobkový list a několik zrnek pepře, přilijeme studený vývar a za stálého míchání vaříme na velmi mírném plameni asi 20 minut. Pak přecedíme.
Jak zachranit Zkysly vývar
Pokud se stane, že je vývar i přesto kalný, přiveďte jej k varu, vlijte do něj 1 až 2 vaječné bílky a nechte provařit.
Co s kyselou Omackou
Přidáme do omáčky na špičku nože jedlou sodu, která je zásaditá a kyselou chuť mírně srazí. Omáčku zjemníme mlékem, smetanou nebo trochou sladkého kondenzovaného mléka. Kyselost neutralizuje i cukr, takže podle chuti můžeme omáčku přisladit.
Co se Spalenou Omackou
Připálenou omáčku lže zachránit i přidáním smetany. Mouku rozšlehejte ve smetaně a vmíchejte do omáčky. Přiveďte k varu a přidejte plátek citronu. Omáčku krátce provařte a přeceďte.
Proč nejíst spálené jídlo
Při přehřívání a hlavně při připalování potravin vznikají heterocyklické aminy a také polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), které vytváří již zmiňované diskutované riziko vzniku rakoviny. Možná vás překvapí, že tyto látky nevznikají pouze u připálených jídel, ale také v uzených potravinách!