Jak se zbavit staré omítky?

Jak oškrábat starou omítku

Začněte stropem a pak přejděte na stěny. V případě, že máte zakulacené rohy mezi stropem a stěnou, škrabku držte pod pravým úhlem a nátěr strhávejte nebo ho přímo vymýte vorou nebo vydrhněte tvrdým kartáčem. Snažte se oškrábat všechnu starou malbu, případně omítku znovu namočte.
Archiv

Jak snadno odstranit starou malbu

Starou malbu pořádně namočíme vodou, namáčení provádíme malířskou štětkou. Nevětráme, máme zavřené okna i dveře aby se stěny zapotily a šly dobře škrábat. Namočíme jen tak velký úsek, který stihneme oškrábat, než nám stěna zaschne. Malbu škrábeme malířskou škrabkou, patentkou.
Archiv

Jak rychle sundat omítku

Jedna možnost, jak omítku odstranit, je kladivem a sekáčem, což je ale velmi namáhavé, nebo se dá použít nářadí jako vrtací nebo sekací kladivo, u kterého ale nelze odsávat, a vzniká tak velké množství prachu a špíny. Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou.
Archiv

Čím škrábat omítku

K namáčení můžete použít chlupatý váleček nebo klasickou zednickou štětku. Doporučujeme namáčet stěny po částech. Vyhnete se tak možnosti, že vám stěna začne vysychat ještě než se dostanete k jejímu škrábání.

Jak brousit starou omítku

Pro odstranění starých maleb lze využít vysokotlaké čistící zařízení STORCH POWER KRAKE, které tlakem vodního paprsku odstraní veškeré nesoudržné části omítek a maleb. Tlakovou vodou omýváme stěny a odstraněný materiál i s vodou se ihned odsává do sběrné nádoby.

Jak využít starou omítku

Jestliže je původní omítka v dobrém stavu a nevyžaduje žádné dorovnání a jiné zásadní úpravy, lze vyřešit opravu pouze nanesením nové štukové vrstvy. Před nanášením nové štukové omítky se doporučuje starou zeď napenetrovat a teprve po zaschnutí penetračního nátěru, nanést štukovou omítku.

Jak vymalovat bez škrábání

Asi nejčastější metodou je sázka na štěstí, jejíž nezbytnou součástí je velice opatrná práce s válečkem a nanášením barvy. Zásadní pravidlo v tomto případě zní – netlačit na váleček, používat jen přiměřené množství barvy a soustředit na jedno místo jen nezbytně nutnou dobu.

Kdy je třeba Skrabat zeď

Kdy oškrábat původní nátěr Je-li na stěnách tři a více předešlých nátěrů, odlupuje se původní barva či jsou zdi obzvlášť špinavé, před malováním je potřeba stěny oškrábat. Namočíme si vždy jen takovou plochu, kterou jsme schopni oškrábat, aniž by stačila zaschnout. Malbu odstraňujeme vždy od shora dolů.

Jak brousit starou malbu

K odstranění starých vrstev maleb na stěnách a stropech můžeme také použít speciální brusku – Bruska Žirafa FLEX WS 702 VEA (viz. sekce Půjčovna). Bruskou lze jednoduše brousit až do výšky 3 m, takže není nutné používat lešení či žebřík.

Jak omítnout starou zeď

Strženou omítku zatahujeme kovovým a nebo dřevěným hladítkem. Pokud se objeví nerovnosti, dorovnáme je omítkou nataženou hladítkem. A včas vyspravíme i spáry po omítnících poté, co omítníky opatrně vyjmeme z čerstvé omítky. Hlubší spáry se nahodí a zatáhnou hladítkem, mělké můžeme pouze natáhnout omítkou z hladítka.

Jak rychle vymalovat

Malovat začínáme strop, teprve pak přijdou na řadu stěny.

Pokud chceme kombinovat více odstínů, napojujeme nový odstín vždy až po zaschnutí toho prvního. Nátěr aplikujeme zpravidla ve dvou vrstvách, na podklady podobného odstínu může stačit i jeden nátěr. Další vrstvu nanášíme po zaschnutí nátěru, tj.

Co delat kdyz se loupe omítka

Pokud se starý nátěr odlupuje, oškrabeme jej, případně opálíme horkovzdušnou pistolí. Zašedlé dřevo zbrousíme brusným papírem 120-180 až na zdravé dřevo, nebo natřeme renovačním nátěrem, který obnoví přírodní barvu dřeva. Soudržný nátěr zdrsníme brusným papírem hrubosti 80-240.

Čím nahradit omítku

Pomocí sádrové stěrky se vyrovnávají povrchy betonových panelů a omítek a dokáže nahradit jemnou vnitřní omítku ve vícevrstvém omítkovém systému. Stěrku lze použít v případě požadavku na hladký povrch všude tam, kde není možné z nějakých důvodů použít jednovrstvou sádrovou omítku.

Jakou omítku na stary dům

Druhy omítek a jakou zvolit

Na rekonstrukci starých objektů je vhodná omítka vápenná, odolná proti vlhkosti. Naopak sádrová omítka není vhodná do místností se zvýšenou vlhkostí. Podle konečné úpravy povrchu pak můžete vybírat mezi omítkou hladkou, škrábanou, leštěnou, jemnou, broušenou či stříkanou.

Jak snadno a rychle vymalovat

Malovat začínáme strop, teprve pak přijdou na řadu stěny.

Nejdříve natřeme detaily štětcem, následně plochy válečkem. Válečkem po každém namočení přejedeme nejprve mřížku, aby barva nestékala a necákala kolem. Pokud chceme kombinovat více odstínů, napojujeme nový odstín vždy až po zaschnutí toho prvního.

Jak se zbavit starých nátěru na zdi

Osvědčeným způsobem, jak odstranit starou barvu ze zdi, je špachtle. Jedná se však opravdu o pracný a zdlouhavý způsob odstranění barvy. Manuální odstranění barvy ze stěny si můžete trochu usnadnit, pokud ji vyměníte za speciální škrabku na omítku, kterou běžně koupíte ve stavebninách a podobných prodejnách.

Jak dlouho vysychá omítka

Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Jak uhladit omítku

Pro uhlazení plochy stěrky lze použít speciální hladítko s gumovou hranou. Stažení se provádí hned po zaschnutí tmelu. Začíná se v rohu. Hladítko se přikládá naplocho do rohu takovým tlakem, aby se vytvořil co nejhladší rovnoměrný povrch.

Čím nejlépe vymalovat byt

Na rohy místností, prostory kolem vypínačů, zásuvek, kuchyňských linek se lépe hodí práce se štětcem, větší plochy stěn a stropů se vám budou lépe malovat válečkem. „Správný typ válečku závisí na druhu barvy a hrubosti malovaných stěn.

Čím se nejlépe maluje

Chcete-li začít malovat, vyberte si mezi akvarelem, akrylem, olejem nebo pastelem, jsou to nejrozšířenější malířská média. Pastely a akvarelové pastelky jsou navíc použitelné jak pro malování, tak pro kresbu. Můžete zkusit i temperu.

Jak dlouho schne omítka

Omítky jsou několik dnů po aplikaci vlhké. Délka kompletního vysušení záleží na ročním období, zdivu, větrání a mnoha dalších vlivech. Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Jak zahladit omítku

Štuk se nanáší na stěnu od zdola nahoru a dlouhými tahy hladítkem se zahlazuje do ideální roviny. Poté se štuk nechá chvíli zaschnout a filcovým hladítkem namočeným ve vodě se krouživými pohyby dokonale zahladí poslední stopy nerovností. Před nanášením nátěru je třeba nechat štukovou omítku vyschnout.

Jak se zbavit vlhkosti ve starém domě

Injektáž zdiva

Injektáž plní funkci izolace a nepustí zemní vlhkost do zdiva. Jde o šetrnější řešení oproti klasickému podřezání zdiva. V tomto případě je příčinou vlhkosti zdiva poškozená svislá hydroizolace. V takovém případě je nutné opravit hydroizolaci, případně použít chemickou injektáž zdiva.

Jak odstranit starou barvu z omítky

Jednoduchý pracovní postupNanést odstraňovač barev a nechat působit.Silné vrstvy rozvolněné barvy nebo nástřiku odstranit z povrchu seškrábnutím ostrou špachtlí nebo stěrkou.Na zbytky barev, pryskyřičných omítek nebo nástřiků opět nanést vrstvu odstraňovače barev.Vypláchnout horkou tlakovou vodou.

Jak Vysusit omítku

Mezi nejčastější metody patří mechanické odstranění vlhké omítky, prořezání spár a aplikace injektážní malty nebo krému do vyvrtaných otvorů. Injektáží vyplníte póry zdiva a zvýšíte tak jeho vodoodpudivost. Pro sanaci vlhkého zdiva se vám bude hodit sanační jádrová omítková směs.