Jak se zbavit svídy?

Kdy stříhat svídy

Keř se dá velmi dobře tvarovat do požadované výšky a tvaru, a to nejlépe na jaře, nebo poté během června až srpna. Dobře snáší i zmlazovací řez, kdy je možné větve zkrátit až na 20 cm. Staré výhony postupně ztrácejí původní červené zabarvení, proto je vhodné je pravidelně vyřezávat.

Kdy přesadit Svídu

Odpověď: Nejspíš máte na mysli svídu bílou (Cornus alba), která je proslulá svými zářivě červenými letorosty v zimním období. Pro sytě zbarvené větve se někdy doporučuje zpětný řez celého keře na výšku přibližně 10-20 cm nad zemí. Tento řez se provádí koncem zimy nebo velmi brzy na jaře.
Archiv

Jak se mnozi Svida

Množení: Snadno se množí dříny s barevnou kůrou a to na podzim řízkováním přímo na stanovišti, kde chceme, aby rostlina rostla.

Jak se stříhá Svída

Svída má během zimy nádherné sytě červené větve. Jde však o jednoleté výhony, starší už nejsou tak zářivé. Abychom svídu omladili, ořežeme ji ve výšce asi 10 cm nad půdou. Jednotlivé větve zkrátíme ostrými nůžkami ve výšce asi 50 cm nad půdou, ne příliš do starého dřeva.

Jak rychle roste Svída

Roste rychle do výšky cca 2,5-3m. Rostlina je sama od sebe hustá a lze jakkoli stříhat od konce zimy do poloviny léta. Pro sytě vybarvené větve se někdy doporučuje zpětný řez celého keře na výšku cca 10-20 cm nad zemí, ale není to nezbytné. Svída poroste v jakékoli půdě, přednostně na plném slunci.

Kde roste svída krvavá

Kde roste: Svída krvavá je ekologicky přizpůsobivá dřevina, snese přímé osvětlení i značné zastínění. Vyskytuje se na vlhkých stanovištích i vysýchavých podkladech.

Jak stříhat Svídu

Základem pěstování svídy je pravidelný řez. Snáší ho dobře jak během vegetace, kdy zejména po jarním řezu rychle obráží, tak i v době vegetačního klidu. Svídy ale nikdy neseřezáváme až zcela u země, ale za venkovním očkem nejvíce 10 centimetrů nad zemí.

Co nejrychleji roste

Růst takovou kostřavu luční asi těžko někdo uslyší, avšak u jiné rostliny z čeledi lipnicovitých se traduje, že roste tak rychle, až je to skutečně slyšet. Jedná se o bambus, rostlinu řadící se do stejné čeledi jako běžné traviny a zároveň nepřekonatelného rekordmana, co do rychlosti růstu.

Jak rychle rostou Jehlicnany

Například lípy a javory můžou ročně přispět asi dalšími 20 centimetry, kolem 50 centimetrů slibují například břízy, vrby či katalpy. Z rychle rostoucích jehličnanů jmenujme třeba cypřišovec Leylandův (až 1 metr za rok) nebo cypřišek nutkajský (60 centimetrů za rok).

Které stromy rostou nejrychleji

U nás patří mezi již ověřené rychle rostoucí dřeviny topoly, vrby, jasany, olše a líska, ověřuje se pajasan, pavlovnie a jilmy a jako perspektivní se ukazují růže (zejména trnité), lípy a jeřáby. Vyloženě nežádoucí jsou u nás baobaby.

Kdy stříhat jedli

Nejvhodnější čas pro zaštipování jehličnanů totiž přichází ve chvíli, kdy se jim na jaře začnou prodlužovat výhonky (prýty). Způsobem, který předvádí Vlasimil Šindelář na videu můžete ošetřit nejen borovice, ale také smrky nebo jedle. Naopak tisy můžete seříznout bez obav i hlouběji. Velmi snadno a bohatě obrůstají.

Co rychle roste

TOP 10 nejoblíbenějších rychle rostoucích zahradních rostlin1) Břečťan: zelená popínavka.2) Hortenzie latnatá3) Plamének armandii.4) Blahovičník Gunnův.5) Japonská červená tráva.6) Ptačí zob vejčitolistý8) Trsová růže.9) Mateřídouška úzkolistá

Jak tvarovat jedli

Tvarování jedlí:

Protože většina jedlí dosahuje ve své přirozenosti výšek podstatně větších, má v sobě rostlina zakódováno, že tlačí svoji energii nahoru. Pokud takovouto rostlinu necháme, bude mít ve výšce 3 m silné větve. Při tvarování nám však jde o to, aby i třímetrová jedle měla přirozené rozvržení větví.

Jak prořezávat smrky

Smrky se stříhají, než začne nový růst na jaře nebo během semidormantního období v polovině léta. Při prořezávání dodržujte obecný vzor větvení, aby byl zachován přirozený tvar. Mrtvé, nemocné nebo zlomené větve můžete odstranit kdykoliv. Se stříháním začněte koncem jara nebo začátkem léta, kdy začíná nový růst.

Proč usychá jedle

S největší pravděpodobností je to způsobeno Mšicí smrkovou, která se letos masivně přemnožila. Tato mšice napadá smrk pichlavý, smrk sitka, smrk sivý, smrk Engelmannův a jejich varianty. V případě sucha je vhodné stromy zalévat, opadaný strom není automaticky mrtvý.

Jak zachránit usychající smrk

Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.

Kdy zkrátit smrk

Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna. Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Proč žloutne jehličí

Stejně jako lidé, i stromy potřebují ke svému životu a dobrému růstu kromě vody také dostatek důležitých prvků. Jedná se hlavně o draslík, vápník nebo fosfor. Nedostatek živin je jednou z příčin žloutnutí jehličnanů, hlavně smrků, které postihuje porosty napříč celou Českou republikou.

Jak porazit smrk

Pokud chcete pokácet smrk nebo borovici, musíte si vzít metr a nejprve si dotyčný strom změřit. Jestliže ve výšce 130 centimetrů jeho obvod nepřesáhne 80 centimetrů, můžete bez obav a povolení kácet. Když je však strom větší, neobejdete se bez povolení ke kácení. Nepočítejte však, že by šlo o formalitu.

Jak zachránit borovicí

U borovic se poprvé ošetřuje v polovině července a poté ještě dvakrát ve čtrnáctidenních intervalech. V případě chronického (každoročního) výskytu choroby se postřiky aplikují již od konce května. K aplikaci je možné použít přípravek Proti rzím a skvrnitostem (Ortiva) (maximálně třikrát za sezónu).

Co napadá smrk

Sypavka smrku je jedna z nejrozšířenějších houbových chorob smrku, která napadá jehlice. Tato choroba způsobuje opad jehličí a tak snižuje estetický dojem ze stromu. Závažné infekce mohou u dřevin způsobit zpomalení růstu a oslabení stromů.

Kdy se kácí smrk

Teď vypadly z volného kácení právě neovocné dřeviny," informoval vedoucí vyškovského odboru životního prostředí Jiří Kutálek. Nová vyhláška o ochraně dřevin a povolení jejich kácení platí od 1. listopadu, tedy od začátku vegetačního klidu stromů. Právě od listopadu do března se jejich kácení doporučuje.

Kdy se kaci orech

Stromy jehličnaté rostoucí mimo les, kácíme také výhradně v době vegetačního klidu (od 1. listopadu do 31. března), probíhá bez povolení jen v případě že strom má ve 130 cm nad zemí obvod do 80 cm, pokud má strom obvod větší, musíte žádat příslušný úřad o povolení ke kácení dřevin mimo les.

Co škodí borovicí

K lesnicky nejvýznamnějším houbovým patogenům podílejícím se na chřadnutí a odumírání borovice lesní v Česku v posledních 25 letech patřily především sypavka borová, sypavka borovicová, červená sypavka borovice, hnědá sypavka borovice, václavky, kornice borová a kuželík borový.