Jak se zbavit Travniho drnu?

Jak odstranit travní drn

Nejprve se musíme zbavit starého trávníku.

Zeminu rýčem otočte až po uschnutí stávajícího porostu. Počkejte 2 až 3 týdny, abyste zjistili, jestli tam nějaký plevel nezůstal. Pokud ano, proces zopakujte. Poté už můžete srovnat zeminu a případnou seschlou trávu starého porostu vyhoďte.
Archiv

Jak srovnat drny

Proto zahájíme práci rotavátorem, abychom od vrchu rozrušovali travní drn. Základem je silný rotavátor ze stavebnicového systému VARI. Na malotraktor VARI GLOBAL je nutné nasadit místo tažné nápravy kypřicí ústrojí KUK s kopinatými noži, které dokážou proniknout i do tvrdého drnu.
Archiv

Čím Dosypat trávník

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Jak Zrýt trávník

Zrytí trávníku

Jednoduše obrátíme drny se zelenajícími se rostlinami horní částí dolů. Pokud jsou však drny hodně tvrdé, pevné a suché, dáme je do kompostu. Zároveň odstraňujeme vytrvalé plevele a též kameny, které na nás vykouknou, sotva obrátíme první drny.

Co se starou trávou

Vyčesat starou trávu a mech

Trávník si alespoň jednou za rok zaslouží i pořádnou vertikutaci, tedy vyčesání suché trávy a mechu, a provzdušnění trávníku až ke kořínkům. Použít můžete vertikutátor s prožinkami nebo s noži, ale nejlepší je pořídit si stroj s výměnnými válci s obojími nástroji.

Jak z trávy udělat záhon

vezměte rýč nebo rycí vidle a lopatu a zeminu převraťte – zanořte celou rycí plochu do země, pořádně zatáhněte a obraťte, první brázdu odhoďte třeba do zahradních koleček a pak je použijte na kompost, drny hned po otočení rýčem trochu rozbijte. a takto postupujte po celé délce záhonu.

Kdy obnovit trávník

Ideální čas je v září a první polovině října, kdy je půda ještě teplá, aby osivo vyklíčilo. Zároveň má pažit dostatek času, aby se uchytil a do zimy zesílil. Pokud je trávník suchý jen místy, stačí ho dosít. Jestli ale vidíte vyprahlá spáleniště na víc než polovině plochy, pusťte se raději do obnovy celého trávníku.

Jak na zanedbaný trávník

Vyhrabávání hráběmi většinou nestačí, proto vsaďte na vertikutaci. Výkonný vertikutátor trávník provzdušní, odstraní z něj plsť i mech, zajistí lepší přísun vláhy i vzduchu ke kořenům a napomůže odnožování. Po vertikutaci nezapomeňte trávník pohnojit, těžší půdy můžete propískovat křemičitým pískem.

Kdy Přesít trávník

Na jaře má pak trávník lepší startovací pozici, je méně náchylný k chorobám a škůdcům a také se rychleji zazelená. Září je vhodné jak pro dosev (lokální opravy trávníku), přesev (kompletní přesetí trávníku) i výsev (založení nového trávníku).

Co se spálenou trávou

Co dělat s usychajícím trávníkem

Jemně z něj vyhrabejte suché zbytky trávy a trávník několikrát během dne (min. 3x) jemným proudem, ale po dobu několika minut zalijte. V případě, že poškození trávníku není vážné a nezasáhlo kořeny, měl by porost během několika dnů až týdnů sám zregenerovat.

Kdy založit trávník

Duben, květen a září poskytují nejlepší klimatické podmínky pro zakládání trávníku. Vrstva ornice musí mít tloušťku minimálně 15 cm.

Jak odstranit starou trávu

Nejznámějším způsobem je klasická vertikutace. Tímto způsobem dochází k razantnímu odstranění travní plsti pomocí nožů, které trávník prořezávají a odstraňují z něj suchou a starou trávu. Použít k tomu můžete vertikutační hrábě nebo elektrické či benzínové vertikutátory.

Jak kosit vysokou trávu

Na sečení velkých ploch s vysokou trávou je ideální bubnová sekačka. Její výhodou je rychlost, s jakou sečení zvládá a také to, že si troufne i na trávu vysokou až půl druhého metru. Je to díky tomu, že buben je umístěn před sekačkou, seče tedy čelně v otevřeném prostoru a sekačka není nijak limitována výškou trávy.

Co s přerostlou trávou a

Jedním z nejúčinnějších pomocníků, se kterým si s přerostlou trávou hravě poradíte, je motorová kosa. „Největším výhodou tohoto stroje je jeho mobilita. Obsluha se s ním bez problémů dostane i do míst, kam to s běžnou sekačkou není možné. Vysekávat se tak dají například i strže nebo příkopy,“ vypočítává Kolařík.

Jak kompostovat drny

Má vysoký podíl zeminy a je tedy poměrně chudý na živiny. Získáme jej z drnu, bahna a podobně. Drny klademe při kompostování kořeny nahoru a mezi jednotlivé vrstvy přidáme trochu zralého kompostu.

Jak správně rýt

Technika rytí

Vyryjeme brázdu přes záhon, vyrytou zem složíme vně na konci záhonu. Další brázdu vyryjeme hned za první a půdu z nové brázdy obracíme do brázdy přední. Opakujeme tento postup, dokud neobrátíme půdu na celém vybraném místě. Půdu z prvního řádku rytí použijeme k zaplnění poslední brázdy.

Jak zlepšit kvalitu trávníku

Při obnově trávníku, kdy se bude dosévat celá plocha, se nože nastaví o něco hlouběji a vertikutátor se pak vede v podélném i příčném směru. Na dosev holých míst použijte regenerační trávníkovou směs. Pravidelná a vydatná zálivka trávníku je nutností až do konce října, kdy končí vegetační období.

Jak zlepšit trávník

Jak odstranit nevzhledné kruhy v trávníku

V závislosti na intenzitě výskytu je zapotřebí učinit různá opatření. Okamžité hnojení hnojivem s obsahem dusičnanů (tekuté hnojivo a hnojivo s dlouhodobým účinkem), zlepšení struktury půdy aktivací půdních kultur, urychlení tvorby humusu jakož i odstranění zhutnělé půdy.

Jak zachranit Spalenou travu

Pokud si nejste jistí, zkuste hrst spálené trávy vytrhnout. Pokud to půjde snadno, je po ní a budete ji muset odstranit. Pokud však bude stále držet v zemi, možná ji ještě oživíte. Provzdušněte ji hráběmi a můžete do hlíny udělat i několik děr.

Jak zachránit trávník

Pokud je trávník příliš vyschlý, je důležité trávu nesekat příliš na krátko a na velmi suchá místa vysázet trávník do sucha. Pokud je naopak trávník až příliš vlhký a hromadí se na něm voda, je potřeba zvýšit propustnost vody – například vybudováním drenáže nebo zkypřením půdy, vertikutací, nasypáním písku.

Jak urychlit růst trávy

Před výsevem trávníku použijeme startovací dlouhodobě působící hnojivo. Tím dojde k podpoře počátečního růstu nových rostlinek a k rychlejšímu vývoji trávníku. Tak se může celý proces urychlit a nový trávník pak lze dříve zatěžovat.

Jakou hlínu na trávník

Zničená či udusaná hlína je špatná půda pro založení trávníku. Ideální podloží pro trávník je písčitý substrát nebo křemičitý písek. Pokud z nějakého důvodu musíte zůstat u ornice či navážky a nikam nespěcháte, nechte pozemek několik měsíců zarůstat plevelem, který pravidelně likvidujte herbicidy.

Jakou sekačku na vysokou trávu

Vysokou luční trávu běžnou sekačkou neposečeme. Ideální by bylo použít kvalitní kosu. Ale pokud pečujeme o velký pozemek, kde porost dorůstá závratné výšky, přichází v úvahu spíše křovinořez nebo bubnová sekačka.

Jak zlikvidovat posekanou trávu

Když sečete pravidelně ne příliš dlouhou trávu, můžete ji posekanou nechat přímo na trávníku. Rychle se rozloží a poslouží jako hnojivo. Pokud se rozhodnete trávu kompostovat, nejjednodušším řešením je prostě ji jen tak vysypat do kompostéru nebo na kompostovací hromadu.

Jak odstranit drny na zahradě

Na menších travních plochách si vystačíte s vertikutačními hráběmi, které se díky svým zahnutým nožům lehce zařezávají do travního drnu a odstraňují plsť. Na větších trávnících oceníte pomoc mechanických, elektrických či benzinových vertikutátorů, které jsou vybaveny ostrými noži svisle se zařezávajícími do drnu.