Jak se zbavit trávníku?

Co dělat s posečenou trávou

Pokud necháte posekanou trávu několik dní schnout, můžete jí následně použít jako hustý mulč, například k ochraně jahod. Tento hustý mulč můžete také použít k zakrytí keřů, obvodů stromů a tím zabránit růstu plevelů u jejich kořenů.

Čím spálit trávu

Za pomocí speciálního nože rotační sekačky je třeba trávu rozdrtit na velmi jemnou hmotu, která se neshrabuje a vytvoří ochrannou vrstvu trávníku. Ta v sobě bude stále obsahovat vodu ze stébel, a tím zabrání vysušování půdy. Navíc tím, jak se posečená tráva rozkládá, dodává do půdy živiny v podobě humusu.

Jak vyhubit trávník

Pro hubení plevelů v trávníku se používají selektivní herbicidy – přípravky likvidují plevel, ale nepoškodí trávník. Pro přesnou aplikaci přípravků proti plevelům použijeme postřikovače, jen přípravek Travin aplikujeme rozmetadlem.
Archiv

Jak se zbavit trávníku na zahradě

Nejprve se musíme zbavit starého trávníku.

Zeminu rýčem otočte až po uschnutí stávajícího porostu. Počkejte 2 až 3 týdny, abyste zjistili, jestli tam nějaký plevel nezůstal. Pokud ano, proces zopakujte. Poté už můžete srovnat zeminu a případnou seschlou trávu starého porostu vyhoďte.
Archiv

Jak kosit vysokou trávu

Na sečení velkých ploch s vysokou trávou je ideální bubnová sekačka. Její výhodou je rychlost, s jakou sečení zvládá a také to, že si troufne i na trávu vysokou až půl druhého metru. Je to díky tomu, že buben je umístěn před sekačkou, seče tedy čelně v otevřeném prostoru a sekačka není nijak limitována výškou trávy.

Jak urychlit rozklad trávy

Čím podpořit rychlost rozkladu organické hmoty Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).

Co použít místo roundupu

V Evropě má zákaz. Na americkém trhu se jmenuje se Phydura. Je to širokospektrální herbicid, který pracuje na biologické bázi.

Jak zachránit trávník

Nechejte trávník nadechnout

Ta vám pomůže zbavit se starých odumřelých rostlin, zbytků mechu a posekané trávy. Vertikutace by se měla provést jak na jaře, tak i před začátkem podzimu, tedy nyní, ne přelomu srpna a září. Díky tomu se váš trávník znovu „nadechne“ a připraví se na zimu. A nezapomeňte na hnojivo.

Co proti mechu v trávě

Jaké přípravky a jak fungují

Co se hubení mechů v trávníku týče, dobře obstály i produkty Floria Mech Stop, Biopon Mech Stop, Grass Forestina Proti mechu a Cheminova Mogeton 25 WP nebo Forestina Zelená skalice. Všechno jsou to přípravky krystalické.

Jak na zanedbaný trávník

Vyhrabávání hráběmi většinou nestačí, proto vsaďte na vertikutaci. Výkonný vertikutátor trávník provzdušní, odstraní z něj plsť i mech, zajistí lepší přísun vláhy i vzduchu ke kořenům a napomůže odnožování. Po vertikutaci nezapomeňte trávník pohnojit, těžší půdy můžete propískovat křemičitým pískem.

Co s mechem v trávníku

Likvidace mechu z trávníku

Mech lze likvidovat v trávníku chemicky nebo mechanicky. Nejdostupnější možností je ale pravidelné hnojení trávníku, nejlépe speciálními hnojivy, která jsou zdrojem všech potřebných živin. Po přihnojení dochází k regeneraci a odnožování trav, mech tak ztrácí šanci na přežití.

Co s přerostlou trávou a

Jedním z nejúčinnějších pomocníků, se kterým si s přerostlou trávou hravě poradíte, je motorová kosa. „Největším výhodou tohoto stroje je jeho mobilita. Obsluha se s ním bez problémů dostane i do míst, kam to s běžnou sekačkou není možné. Vysekávat se tak dají například i strže nebo příkopy,“ vypočítává Kolařík.

Co na vysokou trávu

Vysokou luční trávu běžnou sekačkou neposečeme. Ideální by bylo použít kvalitní kosu. Ale pokud pečujeme o velký pozemek, kde porost dorůstá závratné výšky, přichází v úvahu spíše křovinořez nebo bubnová sekačka. Nač se který stroj hodí lépe

Jak urychlit tlení trávy

Chcete-li tlení v kompostu urychlit, přidejte chlévský hnůj, který napomůže rozkladu. V hobby marketech pak lze pořídit tak zvaný urychlovač kompostu, který lze do kompostu přidávat. Jedná se o směs látek a enzymů, které napomáhají rozkladu. Procesu kompostování pomůžete také když kompost sem tam provzdušníte.

Kdy používat urychlovač kompostu

Kdy použít urychlovače

Urychlovače je vhodné použít v případě, že uživatel nemá s kompostováním příliš mnoho zkušeností nebo proto, že na kompostu přibylo větší množství odpadu stejného druhu.

Jak udělat domácí Roundup

Smíchejte 300 ml octa 10%, 30 g soli a tři kapky saponátu na mytí nádobí. Množství si vždy poměrově upravte podle toho, zda plánujete stříkat celou zahradu nebo tři truhlíky na balkoně. Všechny ingredience dobře promíchejte, aby se sůl zcela rozpustila.

Jak se zbavit plevele v trávníku bez chemie

Domácí roztok na hubení plevele

Jemnější forma je roztok 1 díl octu na 3 díly vody. Tento postřik je méně agresivní a bude potřeba více aplikací. Oba roztoky likvidují vrchní část rostliny, ne přímo kořeny. Je potřeba víc aplikací, než se kořeny rostliny bez horní části zadusí a uhynou.

Jak vyrovnat trávník

Rozhrabávejte a zasypávejte. Mnohé prohlubně se dají jednoduše vyrovnat zasypáním. Malé hrbolky rozhrabeme hráběmi a rozhrneme je do ztracena anebo do sousedních důlků. Máme-li na zahradě větší nerovnosti je nutné rozhrabávání několikrát opakovat.

Kdy odstranit mech z trávníku

Mechy v trávníkus vyšším výskytem mechůpro použití do trávníků před vertikutací (zde je vhodné počkat na zhnědnutí mechů a poté provést vertikutaci) – na jaře a na podzim.jako podzimní hnojivo.

Co nesnáší mech

Mechy nesnášejí zásaditost a hodně živin, vápenatá hnojiva jsou tedy pro ne silným nepřítelem. Dobré je hnojit například ledkem vápenatým, pozor však na správné použití. S mechem umí zatočit i speciální hnojiva založená na správném poměru dusíku a železa.

Kdy obnovit trávník

Ideální čas je v září a první polovině října, kdy je půda ještě teplá, aby osivo vyklíčilo. Zároveň má pažit dostatek času, aby se uchytil a do zimy zesílil. Pokud je trávník suchý jen místy, stačí ho dosít. Jestli ale vidíte vyprahlá spáleniště na víc než polovině plochy, pusťte se raději do obnovy celého trávníku.

Jak zlepšit kvalitu trávníku

Při obnově trávníku, kdy se bude dosévat celá plocha, se nože nastaví o něco hlouběji a vertikutátor se pak vede v podélném i příčném směru. Na dosev holých míst použijte regenerační trávníkovou směs. Pravidelná a vydatná zálivka trávníku je nutností až do konce října, kdy končí vegetační období.

Kdy davat stop mech

Návod k použití mech stop

Přípravek MechStop aplikujeme na jaře rovnoměrným rozhozem na suchý trávník v množství 100–140 g na 1m². Ideální je aby alespoň 24 hodin po aplikaci nepršelo. Mech v ošetřeném trávníku se během několik dní vysuší a uhyne. Potom ho můžeme z trávníku snadno odstranit.

Jak vysokou trávu mulčovat

Ideální výška trávy pro mulčování je okolo pětadvaceti centimetrů; foto: Dakr. Před sečením vždy posuďte stav plochy.

Jak nejlepe posekat vysokou trávu

Na sečení velkých ploch s vysokou trávou je ideální bubnová sekačka. Její výhodou je rychlost, s jakou sečení zvládá a také to, že si troufne i na trávu vysokou až půl druhého metru. Je to díky tomu, že buben je umístěn před sekačkou, seče tedy čelně v otevřeném prostoru a sekačka není nijak limitována výškou trávy.