Jak se zbavit vazneho tramu?

Jak nahradit vazny trám

Když je krovová soustava řešena tak, že je vazný trám taženou konstrukcí, lze jej nahradit táhlem. Toto táhlo v podobě ocelové výztuže tlusté třeba 15 mm, se ukryje do podlahy. Spojuje oba přerušené konce stávajícího vazného trámu a celý krov zůstává stabilní.
Archiv

Jak zpevnit střechu

Spoje se zajišťují buďto tradičně tesařsky dřevěnými kolíky a nebo ocelovými spoji. Jsou-li konkrétní trámy značně zatížené i tahem, je možné doplnit spoj i vloženým perem či zámkem. V případě krokví, pozednic a vaznic se též vyříznuté části nahradí novými a navíc se přeplátují ocelovými svorníky.
Archiv

Jak zesílit krokve

Vhodné zesílení krovu by měl navrhnout statik. V praxi se osvědčilo nejjednodušší řešení – vlože ní zcela nových krokví do mezer mezi krokve stá vající. Celý systém krovu je možné zesílit i doda tečně vloženým podpůrným systémem, např. níz kými kozami, stolicí apod., nebo zavětrovat doda tečně vloženými šikmými trámky.

Co to je vaznice

Pojmem vaznice se ve stavitelství a tesařství označuje vodorovný trám, probíhající krovem podélně a podpírající krokve. Vaznice je uložena na plných vazbách. Vaznice může být umístěna buď v hřebeni střechy (hřebenová), při jejím úpatí (pozednice) nebo přibližně ve dvou třetinách výšky krovu (středová, mezilehlá).

V jaké vzdálenosti kotvit Pozednici

Od líce půdní nadezdívky musí být pozednice vzdálená nejméně 50 mm (viz obr. 4). Je kotvena u stojaté stolice v místech plných vazeb, u ležaté stolice každých 1,5 až 2 m do zdiva nebo stropů. Na ploše, která leží na zdivu, musí být impregnována.

Jak vyrovnat krokve

Nejprve musíme prasklou krokev narovnat do původního sklonu. Postupujeme tak, že na podlahu půdy položíme fošny nebo tlustší prkna a na ně podkladek z krátkého trámečku. Přes tento podkladek pomocí páky se zarážkami proti sklouznutí hranolku páčíme zdvihadlem prasklou krokev do původní polohy.

Jak připevnit krokve k Pozednici

Krokve zasuneme do ostřihu proti sobě, osedláme je vaznice a na pozednice a pak ostřih zabezpečíme dřevěným kolíkem. Krokve u osedlání přibijeme hřebíky (nárožníky) do vaznic a pozednic. Plnou vazbu definitivně zavětrujeme kleštinami (horními i spodními) a řádně je ke krokvím, popř.

Jak vyměnit Pozednici

Výměna pozednice

Vyhnilou část pozednice odřežeme, nahradíme novou částí, kterou uložíme vedle vyříznuté části na půdní nadezdívku a pevně upevníme spojovacími částicemi k původní zdravé krokvi.

Jak poznat spatny trám

Jak poznáme velmi starý krov Krovy starých chalup se od sebe liší podle doby a místa jejich vzniku, podle sklonu střechy a účelu budovy. Trámy velmi starých krovů jsou ručně tesané, tesařsky vázané a spojované dubovými kolíky či zádlabem převázaným lýkem.

Jak daleko od sebe krokve

Musí se nacházet minimálně 80 mm nad stropní konstrukcí (podlahou). Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

Jaké jsou typy střech

Jaké jsou druhy střechŠikmá střecha. Sedlová střecha je historicky nejběžnějším typem střechy používaným stovky let až dodnes po celém světě.Plochá střecha.Valbová a polovalbová střecha.

Jak ukotvit Zavitovou tyč

Chemická kotva je neocenitelným produktem při kotvení závitové tyče, ať už jste profesionál nebo český kutil. Lidé používají pro chemickou kotvu různé názvy – chemická malta, tekutá hmoždinka, tekuté hřebíky nebo chemická hmoždinka.

Jak daleko od sebe dát krokve

Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

Jak spojit trámy

Končí-li jeden trám na druhém trámu, spojuje se zpravidla čepem. Čepování bylo nejběžnější tesařskou příčnou vazbou. Záleží přitom na úhlu, v němž se trámy spojují: rozeznáváme tak čepování pravoúhlé a čepování šikmé. Čep je výstupek na čele trámu, který se vsazuje do prohlubně (dlabu) v druhém trámu (prahu, ližině).

Jak se opravuje střecha

Možností je více, záleží na tom, jak velké je poškození a z čeho je střecha vyrobena. Na menší poškození se ale vždycky hodí tmel. Jeho pomocí zacelíte drobné díry i praskliny. Pokud je otvor větší, nepomůže nic jiného, než poškozený díl vyměnit.

Čím ošetřit trámy

Odpověď: Pro povrchovou úpravu trámů a jejich přibarvení můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak s 1023 lazurol classic nebo s 1035 lazurol topdecor ve vybraném odstínu. v případě potřeby je možné trámy předem pro preventivní ochranu dřeva proti dřevokazům napustit prostředkem s 1033 lazurol impregnační základ.

Jak ošetřit staré trámy

Odpověď: Pro likvidaci dřevokazů, ošetření napadeného dřeva můžete použít např. příslušný druh Lignofixu. Následně pro prevenci je možné aplikovat S1033 Lazurol imprgnační základ a následně tenkovrstvý lazurovací lak S1035 nebo S1023 Lazurol které dřevo ochrání proti vlhkosti a pod.

Jak se davaji střešní latě

Montáží kontralatí a laťování vždy předchází natažení střešní fólie, která se klade přímo na krokve nebo dřevěné bednění. Komplikovanější konstrukce laťování se vytvářejí v úžlabích, nárožích a dalších místech střechy. Musí být přesně v ose kontralatě.

Co dát na střechu pergoly

Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.

Jak rekonstruovat střechu

Co rekonstrukce střechy obnáší a jaký je postup Odstranění staré střešní krytiny a jiných částí střechy (často například i krovy). Oprava nosné konstrukce střechy, impregnace krovů a oprava komínu, pokud je to potřeba. Rekonstrukce střechy je většinou spojena i s výměnou tepelné izolace.

Kdo dělá střechu

Pokrývač samostatně pokládá a opravuje krytinu střech a střešních konstrukcí. Osazuje střešní okna a provádí pojistné hydroizolační vrstvy pod krytinou. Dopravuje materiál, řeže a upevňuje krytinu a izolační materiály, fixuje spoje, okraje a podpory. Pokrývá tvarové štíty, zdiva vikýřů, bran apod.

Jak ukotvit Roxor do betonu

Do betonu se vyvrtá díra, do které je roxor ukotven pomocí chemické malty. Tento způsob je však pračnější a vyžaduje speciální pomůcky (chemická kotva, příslušenství pro chemické kotvy, vrtací kladivo).

Jak ukotvit závitovou tyč do zdi

Kotvení se síťkou: Drátěné, či plastové pouzdro nasadíme do kotevního otvoru tak, aby lícovalo s okrajem. Maltu plníme směrem ode dna otvoru. Dbejme, aby se netvořily bubliny. Po té zašroubujeme kotevní svorník, popřípadě závitovou tyč otáčivým pohybem až do dna pouzdra.

Jak davat střešní latě

Při kalkulaci vzdálenosti střešních latí v jednotlivých kategoriích je třeba kalkulovat vzdálenost okapové latě 33 cm a vzdálenost hřebenové latě 5 cm v závislosti na sklonu střechy. Ke krycí délce je třeba připočítat i nárůst délky vyplývající z rozměrů střešní kontralatě.

Jak spojit dvě latě

Pokud potřebujeme vytvořit trvalý lepený spoj na namáhané části dřeva, je nutné vyfrézovat nebo dlátem vyhloubit drážku, do které vložíme druhý díl dřeva. Obě spojované plochy musí být potřeny dostatečnou vrstvou lepidla. Používáme pouze lepidlo k tomu určené.