Jak se zbavit včel a vos?

Co odpuzuje včely a vosy

Citrónová kůra a hřebíček – stačí dát na stůl, kde sedíte, misku s nastrouhanou citrónovou kůrou a nadrceným hřebíčkem, a vosy se vám obloukem vyhnou. V interiérech je dobré potřít parapety oken a prahy dveří kyselinou octovou. Na stromy můžete zavěsit kousky dřeva, které natřete vodou s pálivým kořením nebo česnekem.
Archiv

Jakou vůní Nesnasi vosy

Hřebíček, pepř či česnek – to jsou další aromata, která vosám nevoní. Nezapomeňte toto koření důkladně podrtit v hmoždíři, aby se co nejvíce rozvonělo. Osvědčeným tipem je také vzít kousek dřeva, pomazat jej česnekem a rozmístit například kolem pergoly. Ocet – ani ten vosy rozhodně nepřitáhne.

Co odpuzuje vosy

Lapače vos jsou stoprocentní

Vystačíte si s jakoukoliv lahví s úzkým hrdlem, do které nalijete sladkou tekutinu, případně vodu s trochou medu. Jakmile vletí vosa dovnitř, je její osud zpečetěn. Podobně zafungují i plechovky s trochou piva, které můžete libovolně rozvěsit na stromy. O něco lépe pak vypadají zavařovačky.

Jak mám zabít vosu

Vosy zabydlené v zemi nejprve můžete zkusit zničit tak, že zalijete vchod vroucí vodou, zasypete pískem či ucpete vlhkým jílem nebo drnem. Další možností je noru zapálit pomocí hořlavých sirných knotů, které koupíte v drogerii.
Archiv

Jak na odpudit včely

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.

Co chutná vosám

Na jaře a v létě konzumují vosy mouchy, komáry, larvy hmyzu. Takovou stravu vyhledávají hlavně královny před založením kolonie a pak dělnice, které zásobují zdroji proteinů malé larvy. V létě se s chutí pouští do nektarů z květin, medovice, marmelád, limonád, piva i do zralého ovoce.

Co miluji vosy

Vosy milují nahnilé ovoce a rozkládající se maso. Kousky této potravy jim ulpívají na kusadlech i na těle včetně žihadla. S postupujícím létem jim této "špíny" na jejich těle přibývá, takže bodne-li vás vosa koncem léta, je větší pravděpodobnost přenosu infekce.

Co se stane když Spolknu vosu

Co dělat, když spolknete vosu

Hodně nebezpečná situace může nastat, pokud se vám podaří vypít s nápojem vosu, která při polknutí bodne do krku. V tom případě se bez odkladu pusťte do cucání ledových kostek a okamžitě zavolejte lékařskou pomoc.

Co odpudí včely

Pokud byste se chtěli přeci jen před nimi více ochránit, doporučují včelaři malý trik. A to natřít se vodou s několika kapkami hřebíčkového oleje, která včely odpuzuje. Éterický olej je možné koupit v lékárnách nebo prodejnách s aromaterapií. Hřebíček si ale můžete podle Miloše Vondrušky vyluhovat v lihu i doma.

Co vadi včelám

Kvůli nakrátko posekaným trávníkům a nevhodně vysazeným rostlinám dochází včelám možnosti, čím se živit. Vadí jim i extrémní teploty.

Kdy končí vosy

Kdy se zbavíme protivného hmyzu „Vos bude postupně ubývat během září a října,“ říká biolog. Urychlit to může jen velmi vlhké nebo velmi chladné počasí.

Jak se nebát vos

Nepoužívejte sladké parfémy, nenoste modré, žluté či bílé oblečení. Vosí agresivitu vyvolává kromě prudkých pohybů také ventilátor, který považují za nebezpečí a proto útočí. Nepijte z lahví a plechovek, pijte z průhledných širokých sklenic. Při každém kousnutí do sladké potraviny se přesvědčte, že na ní nesedí vosa.

Jak se bránit proti vosám

Vás vosa (či jiný bodavý hmyz) píchla do úst či krku. V tomto případě může být rychlá lékařská pomoc život zachraňující nutností, takže na nic nečekejte. Cestou ochlazujte ledovým obkladem z venku a studeným nápojem či zmrzlinou zevnitř.

Jak dlouho bolí včelí bodnutí

Za normální reakci je považována bolest v místě vpichu, svědění, zarudnutí a otok. Po několika hodinách potíže (včetně otoku) ustupují.

Jak můžeme pomoci včelám

Inspirujte se následujícími čtyřmi radami, jak z vaší zahrady či balkónu udělat místo, kam se budou včely i čmeláci rádi vracet.Podporujte barevnou přírodu.Vyhněte se chemii.Naplánujte si zahradní práce na pohodu.Vezměte si včely a čmeláky do podnájmu.

Jak na agresivní včely

Pokud však včely útočí, a útočí masivně, doporučuje se co nejrychleji utíkat, chránit si oči, mít zavřená ústa a dýchat nosem. Jakmile je člověk v dostatečné vzdálenosti a už nepřilétávají další včely, je dobré jednu po druhé zabíjet, rozzuřené včely totiž útočí tak dlouho, dokud nebodnou a potom umírají.

Proč vosy útočí

Původně byly jedy nervové-paralyzující a sloužily k lovu potravy. Takové má u nás většina samotářských druhů. Bodnutí bolí více než například od vos, ale účinek je jen krátkodobý – asi dvě minuty. Vosy a sršně mají jed, který slouží primárně k zabíjení kořisti, tedy jiného hmyzu.

Co na žihadlo od vosy

Místo po štípnutí vosou nebo včelou důkladně prohlédněte. Pokud je v ráně žihadlo, vyndejte ideálně dezinfikovanou pinzetou. Místo omyjte pod tekoucí studenou vodou. Můžete jej chladit namočeným kapesníkem nebo ledem nebo dle receptů našich babiček přiložit rozkrojenou cibuli či octový obklad.

Co dělat když se dítě boji

Jak zvládnout dětské fobie a strachy Neustupujte jim, tím všechno jen zhoršíteInjekce, psi, hmyz, tma, bubáci, voda.Pochopte strach svého dítěte.Zůstaňte v klidu, pak se o tom bavte.Nevyhýbejte se spouštěčům, naopak: vyhledávejte je.Pozor na ústa, milí rodiče.

Jak zvládat strach

10 konkrétních tipů jak zvládat úzkostDělejte opak toho, co vám radí vaše mysl.Nesnažte se to rychle rozdýchat.Zapojte na pomoc sílu přírody.Myslete na fyzickou aktivitu.Zařaďte do svého života vitamíny.Omezte sociální sítěTvořte.Naučte se uvolňovat své tělo svalovou relaxací

Jak se chranit před vosami

Jak se lze před vosami bránit V teplých létechje to dost obtížné, prvním pravidlem musí být zvýšená opatrnost.Vsaďte na bílou. Bílá je v létě nejlepší barva.Nevoňte se, ale ani nepáchněte. Vosy přitahují parfémy, zejména ty sladké.Odpuzovač je na místěVyrobte si lapačDo budoucna problémům předcházejte.

Jaký je rozdíl mezi vosou a včelou

Rozdíl mezi včelou a vosou je například v tom, že vosa je mnohem větší a silnější. Zároveň mají také tvrdé tělo, takže je včely nemohou píchnout žihadlem. Některé druhy včel si však vyvinuly obranný systém proti vosám, který ale funguje jen tehdy, když úl napadne jen jedna vosa.

Kdy útočí včely

Nejlepší rada při setkání s usazeným včelím rojem je nechat jej v klidu. Včely se shlukují kolem odpočívající matky, zatímco se na cestu vydávají pátrači, kteří hledají vhodné místo pro nové hnízdo. Roj vyčkává a zpravidla druhý den opět kolem poledne odletí. „Stačí si jich zkrátka nevšímat.

Co odpuzuje včely

Pokud byste se chtěli přeci jen před nimi více ochránit, doporučují včelaři malý trik. A to natřít se vodou s několika kapkami hřebíčkového oleje, která včely odpuzuje. Éterický olej je možné koupit v lékárnách nebo prodejnách s aromaterapií. Hřebíček si ale můžete podle Miloše Vondrušky vyluhovat v lihu i doma.

Co škodí včelám

Co včele škodí1) Nástavkový úl. Často padají názory, že nástavkový úl je špatný a velice odlišný od dutiny stromu.2) Mezistěny a jejich kvalita. Mezistěny se začaly do včelstev dostávat už koncem 19.3) Změna klimatu.4) Změna krajiny.5) Převčelenost krajiny.6) Nemoci.