Jak zničit strom přes kořeny
Kořeny u starých stromů budou v zemi sahat velmi daleko. Jakmile narazíte na boční kořeny, začněte kopat a lopatou odebírejte zeminu nejlépe přímo do koleček a odkládejte ji stranou, abyste ji po skončení prací použili na zasypání díry. Až se dostanete do blízkosti kmene, využijete i malou lopatku.
Jak vykopat kořeny keře
Ze všeho nejdříve je třeba provést hrubé odstranění dřevin z pozemku. Pokud vaše zahrada není nálety doslova zamořena, můžete si vystačit i s pilou. V opačném případě si ale raději vemte k ruce pořádný křovinořez. Nezapomeňte ale na křovinořez instalovat takový řezací nástroj, který si poradí i se slabými kmínky.
Jak dostat pařez ze země
K práci budete potřebovat krumpáč, lopatu a rýč, případně také sekyru k přesekání kořenů, které se následně nechají v zemi zetlít. Ze všeho nejdříve odryjte zeminu okolo pařezu a snažte se dostat ke kořenům. Myslete na to, že hlavně u starých stromů se budou rozprostírat velmi daleko.
Jak vydolovat pařez
Nejprve pařez obryjete a odstraníte okolní zeminu. Poté můžete přesekat výhony sekerou, krumpáčem nebo je uřezat motorovou pilou. Jedná-li se o silnější pařez, pomůžete si páčidlem z ocelové trubky. Jednotlivé úkony musíte střídat tak dlouho, až se vám podaří pařez ze země vydolovat.
Jak vykopat pařez smrku
Ideální je, když je pařez trochu vyšší. Kolem horní části kmenu obtočte pevné lano nebo řetez a pomocí traktoru pařez vytrhněte. Jestliže nemáte k dispozici traktor, použijte takzvaný hupcuk. Jde o řetězový zvedák s pákou, jehož jeden konec se omotá kolem pahýlu stromu a druhý se připoutá ke kmeni stromu zdravého.
Jak vypálit pařez
Je také možné je vypálit. 6 týdnů po použití přípravku Pařezník můžete vypálit pařez dvěma způsoby. Buďto okolo pařezu umístíte kovový sud beze dna, v němž rozděláte oheň, nebo můžete otvory vylévat další 4 týdny tekutým podpalovačem a poté zapálit. Pařez pak vyhoří až do kořenů.
Jak se zbavit nežádoucích keřů
Kromě křovinořezu, pily a odhodlání k tomu potřebujete už jen jednu věc: spolehlivý přípravek na hubení keřů a dřevin. Funguje to jednoduše: přípravkem buď potřete, nebo postříkáte dřeviny, kterých se chcete zbavit – a hotovo.
Jak zabít kořeny
Kučování pařezu
Budete potřebovat rýč, lopatu, sekeru, motyku, menší lopatku, ruční pilku, kolečka na odvezení hlíny a další pár rukou navíc. Dokola pařezu vyryjte jámu s poloměrem asi 50 cm. Poté co narazíte na boční kořeny, kopejte a vyjímejte veškerou hlínu stranou. Bude se vám pak hodit k zasypání díry.
Jak rozbit pařez
Vodorovnou plochu pařezu je třeba naříznout motorovou pilou do hloubky asi pěti centimetrů a do vzniklé drážky jednou za rok nasypat kuchyňskou sůl nebo ledek. Množství soli nemusí být velké. Rozpad pařezu urychlíte tím, že drážku zakryjete zatíženou igelitovou fólií, aby se sůl nevyplavovala dešťovou vodou.
Jak vypálit kořen
Jde o to, že se do dřeviny navrtají dírky a do nich se nalije topný olej nebo petrolej (nikdy ne benzin). Pak se počká několik týdnů, než dřevo hořlavinu pořádně natáhne. Těsně před podpálením se pak do dírek ještě nakape trochu petroleje. Pařez může doutnat i několik dní a je třeba to mít pod kontrolou.
Jak zničit kořeny
Nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak zničit kořeny, je použít chemický herbicid, a to ihned po pokácení stromu.
Čím zničit keře
Pro hubení dřevin, tj. keřů a stromů jsou určeny speciální, poměrně silné herbicidy označované jako arboricidy. Při jejich neodborném použití hrozí nebezpečí poškození dalších rostlin. Je ke zvážení, kolik úsilí, času a prostředků budete muset likvidaci živého plotu věnovat.
Jak zabít keř
Kromě křovinořezu, pily a odhodlání k tomu potřebujete už jen jednu věc: spolehlivý přípravek na hubení keřů a dřevin. Funguje to jednoduše: přípravkem buď potřete, nebo postříkáte dřeviny, kterých se chcete zbavit – a hotovo.
Jak Rozštípat pařez
Pokud chceš pařez rozdělit na menší části (pařez už máš vykopaný), tak stačí nařinout motorovou pilou a rozštípnout klínem. Pokud je pařez v zami, tak nad ním rozdělej oheň. Část pařezu shoří. Pokud máš pořádnou štípačku, tak se dá pařez rozštípat i na štípačce.
Jak vykopat keř
Kolem stromku nebo keře vykopeme svislou rýhu vzdálenou asi 40 cm od hlavního kmene nebo spodních větví. V této vzdálenosti překopneme, přesekneme nebo odřízneme všechny kořeny, na které zde narazíme. Z takto vyhloubené rýhy kolem dokola podkopeme kořeny i pod zbylým kořenovým balem.
Jak moc je jedovatá Bobkovišeň
Keř je jedovatý celý, dokonce i při jeho stříhání byste měli používat ochranné rukavice. Nebezpečná je bobkovišeň zvláště pro děti, které mohou zlákat její plody – drobné červené až černé kuličky. Na druhé straně tyto plody nepředstavují žádné riziko pro ptáky, jimž se v chladných měsících stanou vyhledávanou potravou.
Co je jedovate na Bobkovisni
Ptáci se jimi v zimě rádi krmí, pro člověka jsou ale jedovaté. Listy jsou hořké a po rozemnutí voní po hořkých mandlích. Obsahují silice a glykosid isoamygdalin (prulaurasin), který při fermentaci postupně uvolňuje jedovatý kyanovodík. Otrava bobkovišní byla popsána až v roce 1728.
Jak štípat špalky
Jde se štípat
Silnější dejte těsně pod hlavu sekery a teprve během nápřahu ji stáhněte kousek níže. Čím blíže hlavě sekery svou dominantní ruku máte, tím přesněji můžete mířit. Je dobré se při štípání vyhnout sukům (místa v okolí odříznuté větve nebo dřevních kazů), naopak miřte na ta místa, kde je viditelná prasklina.
Jaký štípací klín
Na trhu lze objevit výrobky ocelové, z legovaného hliníku, anebo z odolného plastu. Eventuálně kusy vyrobené z kombinace těchto materiálů. Ocelový klín v základním provedení. Zvláště z hlediska bezpečnosti je praktické, má-li štípací kovový klín vršek hlavy, na který dopadá palice, krytý odolným plastem.
Kdy přesazovat ovocné keře
Přesázejte podle stáří stromku
Především je nutné znát stáří stromku. Jádroviny lze přesazovat do stáří deseti let, nejlépe na podzim, výjímečně brzy zjara, aby se do počátku vegetace dobře usadily. Peckoviny, které jsou na přesazení citlivější, z důvodu možnosti vzniku klejotoku, přesazujeme raději na jaře.
Kdy přesazovat okrasné keře
Přesazování je nejlepší na podzim, kdy listí seschne, zmrzne, nebo je opadané. Úspěch spočívá, čím více kořenového systému vykopete, rostlina se lépe ujme. Je dobré zachránit jemné kořínky, ty přenášejí vláhu ze země do rostliny a tak rostlina odolá letním vedrům.
Kdy a jak stříhat bobkovišeň
Poprvé se bobkovišeň řeže v březnu, podruhé v září.
Oba řezy jsou pro krásu živého plotu z bobkovišně důležité.
Čím se hnojí bobkovišeň
Hnojení se doporučuje na začátku vegetace hnojivem Start, případně s vyšším obsahem dusíku, a na podzim s vyšším obsahem draslíku pro zrání pletiv. Hořká sůl je také vhodná pro správnou barvu a ochranu před chorobami a škůdci.
Kdy hnojit Bobkovisne
Hnojení se doporučuje na začátku vegetace hnojivem Start, případně s vyšším obsahem dusíku, a na podzim s vyšším obsahem draslíku pro zrání pletiv. Hořká sůl je také vhodná pro správnou barvu a ochranu před chorobami a škůdci.
Které dřevo se štípe lépe
Vlastnosti dřeva
Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …). Každé dřevo se liší strukturou, pevností a dalšími vlastnostmi a právě tyto vlastnosti definují jeho využití.