Jak se zbavit větví?

Jak zlikvidovat větve

Stačí si pořídit drtič nebo štěpkovač. Zatímco drtič dokáže větve rozsekat na malé kousky, které pak lze dát do kompostu nebo použít místo mulče, štěpkovač větve rozřeže na trochu větší kusy, kterými můžete posléze zatopit v kamnech.

Co delat s Vetvemi

Větve můžeme také dobře zpracovat pomocí štěpkovače či drtiče. Štěpku lze následně dobře použít na topení v kamnech. Oproti tomu drť lze dobře použít na mulčování záhonů či na kompost, kam se hodí hlavně materiály drobné struktury, aby nedocházelo k tlení hmoty, které je pro správné kompostování nežádoucí.
Archiv

Kam s Vetvemi ze zahrady

Větve a trávu je možné odvézt do sběrného dvora.

Jak zlikvidovat ořezané větve

Štěpkovače pracují na jiném principu. Pomaluběžná fréza, která je uvnitř stroje, větve naseká na špalíky velké zhruba 2,5 cm. Velmi dobře hodí nejen jako mulč na pěšiny, mezi záhony nebo do skalky. Kromě toho si díky nim můžete i výrazně zlevnit topení, protože se dají využít na topení v krbových kamnech nebo kotli.
Archiv

Kam vyhodit větve

Bioodpad – Pokud nemáte kompost, můžete na sběrný dvůr odvézt shrabané listí, či ořezané větve. Velkoobjemový odpad – Starý nábytek a koberce patří pouze na sběrný dvůr. Nebezpečný odpad – Obec musí určit místo, kam mají lidé odkládat nebezpečný odpad, protože ten nikdy nepatří do popelnice.

Co s odpadem ze zahrady

Nejlepší ekologickou likvidací zbytků ze zahrady je proto kompostování. Z velkého množství odklizeného listí si připravte listovku, prvotřídní substrát pro pěstění rostlin v nádobách , zdroj živin pro ovocné stromky a keře a velmi prospěšnou příměs do zeminy na záhonech.

Jak na listí

Úklid listí se nejlépe provádí s fukarem a vysavačem na listí. Fukar pomůže listy nahrnout na hromadu s minimální námahou. Následně listy uklidíte hráběmi nebo vysavačem na listí. K vysávání listí je možné použít i průmyslový vysavač.

Jak se zbavit odpadu ze zahrady

Někdo bioodpad kompostuje, někdo odváží do směsného odpadu, jiný pálí. Jednou z možností, jak se materiálu zbavit, je využít kontejnerů na bioodpad, které jsou rozmístěny po městě. V případě většího množství vedení města doporučuje odvoz bioodpadu přímo do sběrného dvora s kompostárnou v ulici Za Balonkou v Příbrami.

Proč se prořezávají stromy

Díky prořezání nových útlých větví bude strom investovat energii jen do hlavních větví a všechny plody budou mít dostatek slunečního svitu pro svůj zdravý růst.

Kam se vyhazuji peřiny

Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.

Kam sypat popel

Do směsného komunálního odpadu samozřejmě patří. Vždyť i slova „popelnice“ a popeláři“ vznikla tak, že dříve se z domácností svážel především popel. Ale vždy popel náležitě vychladlý. V této souvislosti připomínáme hlavní bezpečnostní zásadu – nedostatečně vychladlý popel nepatří do žádné nádoby na odpad!

Kam vyhodit květiny

„Pozůstalí všechno hážou do jednoho kontejneru. Míchají se v něm hlavně plastové a skleněné obaly od svíček, umělé květiny, organické a plastové zbytky věnců, řezané květiny, větve a nejrůznější zahradnický odpad z údržby hrobů. Plno věcí z toho by se dalo znovu využít jako surovina nebo kompostovat.

Kam odvézt listí

Pokud byste kompostovali listí napadené houbami a chorobami, zamořili byste si kompost a choroby byste si s ním roznesli po zahradě. Nemocné listí je proto nejlepší odvézt do kompostárny. V té totiž kompostování probíhá při teplotách, jakých není s malým množství kompostu doma možné dosáhnout.

Kam s Listim ze zahrady

Na čem se snad shodnou všichni, je fakt, že shrabané listí rozhodně nepatří do popelnice. Ideální je tento přírodní materiál přímo na zahradě rovnou zkompostovat a vrátit tak živiny po čase zase zpět do záhonů v podobě kompostu.

Kam vyhodit plevel ze zahrady

Co s vytrvalým plevelem

Proto bychom plevel měli kompostovat odděleně, v černých plastových pytlích a přimíchat k němu vědro nadrobno posekané trávy ze sekačky, aby se tvořil dostatek tepla. Pytel zavážeme a necháme ležet nejméně šest měsíců, v chladném období déle. Až poté jeho obsah přidáme do kompostu.

Kdy řezat suché větve

Vhodné období pro řez je závislé na stáří, druhu a vitalitě stromu. Nejvhodnějším obdobím je obecně konec zimy a začátek jara, po odeznění posledních mrazů, kdy se strom probouzí z vegetačního klidu. Toto období však pro řez není vždy nezbytné, zpravidla záleží na rozsahu a charakteru řezu.

Kdy se mohou prořezávat stromy

Kdy prořezávat ovocné stromy a keře

Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.

Jak dlouho vydrží peří

Pokud budete o péřové produkty pravidelně a vhodně pečovat, vydrží Vám desítky let. Polštáře, které jsou mnohem více namáháme, by se ale měly měnit po dvou až třech, maximálně pěti letech. Jak pečovat o péřové peřiny a polštáře kvalitní peřiny však mají dlouhou trvanlivost, zhruba 20 – 30 let (dle využívání a péče).

Kam vyhodit záchodové prkénko

s plastem, jinde můžete najít kontejnery na kovy na sběrných hnízdech, další možností je kovy odevzdat ve sběrném dvoře. Kovy větších rozměrů můžete odkládat na sběrné dvory nebo do nejbližších sběrných surovin/kovošrotů. Nepatří do směsného odpadu.

Co lze hnojit popelem

Pro jaké rostliny je vhodný, pro které ne

Jelikož se výsadba okurek, paprik, rajčat a jiné zeleniny nezadržitelně blíží, využít jej můžete i pro tyto rostliny. Dále pak také pro hnojení ovocných stromů, malin, rybízu, jahod a pro mnohé okrasné rostliny. Využití má jistě bohaté.

Co nepatří do popelnice

Do popelnice nepatří:Plast.Nápojový karton.Papír.Sklo.Drobné kovy.Plechovky.Elektrospotřebiče.Stavební suť

Jak dlouho zraje kompost

Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok.

Co s jehličím na zahradě

Můžete jej normálně kompostovat, stejně jako všechnu biomasu materiály ze zahrady. Jen pozor, kyselé jehličí by umělo proces rozkladu v kompostéru zpomalit. Snažte se, aby podíl jehličnaté složky v objemu kompostu nepřesáhl 10 %, a byl dobře promíchán. Rozklad jehličí můžete urychlit tím, že jej nasekáte.

Jak stříhat větve

Výhony a větve s tloušťkou 2 až 4 cm lze stříhat pečlivě jen pákovými nebo tzv. převodovými nůžkami, zahradnickými nůžkami bychom stromek poškodili. Větve nad Ø 40 mm již odřezáváme pilkou. Nepoužíváme však standardní pilky, ale speciální pilky s listy se zuby, které netrhají křehké živé dřevo stromů a keřů.

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.