Jak se zjednodušuje zlomek?

Jak se násobí zlomky

Násobení zlomků

Dva zlomky vynásobíme tak, že vynásobíme čitatel prvního zlomku s čitatelem druhého zlomku a jmenovatel s jmenovatelem. Násobení zlomků si můžeme zjednodušit krácením křížem. Čitatel prvního zlomku 2 zkrátíme se jmenovatelem druhého zlomku 4 a pak teprve zlomky vynásobíme.
Archiv

Jak se počítá se zlomky

Zlomek je jen jinak zapsané dělení, hodnotu zlomku vypočítáme tak, že vydělíme čitatel jmenovatelem. Takže obecně pokud máme zlomek , pak hodnotou zlomku je číslo a/b. Předchozí zlomek (dvě pětiny) by pak měl hodnotu 2/5, což je 0,4.
Archiv

Jak se dělí zlomek

Dělení dvou zlomků je to samé jako násobení prvního zlomku převrácenou hodnotou toho druhého. V prvním kroku si přepíšeme druhý zlomek na jeho převrácený tvar (jen přehodíme čitatel a jmenovatel). Poté vynásobíme oba čitatele spolu a oba jmenovatele spolu.

Jak se převádí smíšené číslo na zlomek

Každý nepravý zlomek můžeme převést na smíšená čísla. Číslo v čitateli převedeme na součet co největšího násobku čísla ve jmenovateli plus zbytek menší než číslo ve jmenovateli. Převeď smíšené číslo na zlomek: Celé číslo vynásobíme jmenovatelem zlomku a přičteme čitatel zlomku.

Jak se naučit zlomky

Na úplný začátek se hodí dělení s klacíky. Hra pomáhá dětem pochopit, co to vůbec zlomky jsou. Vyzkouší si v praxi, jak se celek – suchá větvička – zlomí na části, například na dvě poloviny. Ideální je zastavit se někde na kraji lesíka či křovin, kde je dostatek drobných suchých větví.

Jak se krátí zlomky při násobení

Prvním krokem při násobení zlomků je vynásobení obou čitatelů. V druhém kroku společně vynásobíme jmenovatele. Nakonec si nový zlomek zjednodušíme. Jinou možnou variantou je zkrácení zlomků ještě před samotným násobením.

Jak vypadají zlomky

Zlomky zapisujeme ve tvaru ba, kde a se nazývá čitatel a b jmenovatel. Aby měl zlomek smysl, nesmí být jmenovatel nula. Význam zlomku odpovídá dělení. Příklad: ve zlomku 23 je čitatelem číslo 3 a jmenovatelem číslo 2, hodnota zlomku 23 se rovná dělení 3 : 2 = 1 , 5 3:2 = 1{,}5 3:2=1,5 („jedna a půl“).

Jak sčítat

Při sčítání sčítáme sčítance, takže pokud chceme sečíst 2 + 3, pak dvojka i trojka se nazývá sčítanec. Výsledkem je pak součet, tedy pětka ve výrazu 2 + 3 = 5 je součet. Sčítat můžeme prakticky jakákoliv čísla, ať už přirozená jako 1, 5, 157 nebo záporná -4, -74.

Jak se čte zlomek

Zlomky stejně jako desetinná čísla vyjadřují část celku. Př.: Napiš alespoň tři konkrétní příklady, kde se dají využít zlomky v praxi. Čteme: „dvě pětiny“ nebo „dvě lomeno pěti“ Čitatel je číslo, které představuje počet daných částí celku. Zlomková čára odděluje čitatele od jmenovatele.

Jak vypadá smíšené číslo

Smíšené číslo je zápis celého čísla a zlomku acb, jehož hodnota je rovna součtu tohoto celého čísla a zlomku. Například dvě a čtyři pětiny zapíšeme jako 254. Jeho hodnota je: 254=2+54=510+54=514 . Smíšené číslo je takříkajíc výjimka, když chybějící operand není krát ale plus: 254=2⋅ 54 .

Jak převést zlomek na číslo

Převod zlomku na desetinné číslo

Význam zlomku je prostě podíl čitatele a jmenovatele. Zlomek tedy vyjádříme jako desetinné číslo prostě tak, že podělíme čitatele jmenovatelem (může se hodit postup pro „dělení pod sebou“).

Kdy se děti učí zlomky

Na začátku třetího ročníku můžeme dětem nabídnout následující úlohy. Děti pracují se zlomky, pojmenovávají je, ale ještě nezapisují. Dříve se učí jim porozumět a pak až zapisovat.

Kdy mohu krátit zlomky

Krátit můžeme pouze ty zlomky, které mají v čitateli i jmenovateli součin.

Jak se krátí zlomky

Krácení zlomků je matematická úprava pomocí, které nalezneme základní tvar zlomku. Při krácení je nutné nalézt největšího společného dělitele čitatele a jmenovatele. Společným dělitelem vydělíme čitatele i jmenovatele zlomku a získáme tím vykrácený (základní) tvar zlomku.

Kdy je zlomek roveň 1

• Zlomek roven 1

Je-li čitatel roven jmenovateli, je zlomek roven jedné.

Jak vypadá zlomek v základním tvaru

Zlomek je v základním tvaru, pokud už nelze dále krátit. Například zlomek lze pokrátit číslem dva a dostat zlomek , který už dále krátit nelze. Základní tvar nalezneme tak, že najdeme největší společný dělitel čitatele a jmenovatele a tím zkrátíme zlomek.

Jak se odečítá

Při písemném odčítání zapisujeme čísla pečlivě pod sebe. Jednotky pod jednotky, desítky pod desítky. Je nutné napsat znaménko mínus před menšitele a místo znaménka „rovná se“ celý příklad podtrhneme. Začínáme zdola nahoru, nejprve jednotky, potom odčítáme desítky, stovky atd.

Jak převést zlomek na základní tvar

Jak na toNalezneme největšího společného dělitele dvojice čitatel a jmenovatel.Podělíme čitatel a jmenovatel nalezeným dělitelem.Výsledný zlomek je v základním tvaru.

Jak se rozšiřuje zlomek

Vynásobením čitatele i jmenovatele zlomku stejným číslem různým od nuly obdržíme zlomek, který má stejnou hodnotu jako původní. Rozšířit zlomek znamená vynásobit čitatele i jmenovatele zlomku stejným číslem různým od nuly.

Co je to nepravý zlomek

Nepravý zlomek je zlomek, ve kterém je čitatel větší než jmenovatel nebo roven jmenovateli.

Jak převést 2 5 na zlomek

zlomek dvě pětiny je zápis dělení dvě děleno pěti.

Kdy se probira násobilka

Malá násobilka se probírá v 2. třídě, takže už 8leté děti by si hru měly bez problému zahrát. Součástí hry jsou taky dvě otázky na vyjmenovaná slova, abychom nezůstali jenom u té matematiky.

Jak Vykrátit zlomek

Pokud chceme zlomek vykrátit, musíme vydělit čitatele i jmenovatele stejným číslem.

Co je krácení zlomku

Jako krácení zlomku se označuje operace, kdy čitatele i jmenovatele vydělíme stejným, nenulovým číslem. Krácení zachovává hodnotu zlomku. Pokud chceme zlomek převést do základního tvaru, krátíme největším společným dělitelem čitatele a jmenovatele.

Jak se zjednodušují výrazy

Krok 1: Rozložení jmenovatele a čitatele.Krok 2: Zjištění hodnot, pro které výraz není definovaný, neboli určení podmínek.Krok 3: Zkrácení společných činitelůKrok 4: Výsledek.