Jak seřídit kolo?

Jak seřídit řetěz na kole

Nejprve seřiďte doraz nejmenšího pastorku tak, že povolíte lanko ve směru hodinových ručiček pomocí stavěcího šroubu, dokud nebude lanko volné. Poté zkontrolujte nastavení spodního dorazu pomocí šroubu dorazu „H“ – ideální nastavení je, když řetěz prochází středem pastorku a nevytváří žádný hluk.
Archiv

Jak utáhnout řetěz na kole

Utahováním nýtovače řetěz spojíme. Pokud cítíte větší odpor při pronikání čepu do protilehlého článku, zkuste s řetězem trochu zahýbat a poté pokračujte. Důležité je, aby čep řetězu v konečné fázi vyčníval na obou stranách stejně. Spojování a rozpojování řetězů velmi usnadnil nástup speciálních spojek.

Jak si opravit kolo

Zkontrolujte i plášť, zda v něm nezůstalo něco zapíchnuté.

Po nalezení dírky okolí zdrsněte brusným papírem, odmastěte, dejte lepidlo a na něj záplatu. Po zalepení duši můžete naložit na kolo pod plášť, přičemž začínejte vždy ventilem. Nasaďte plášť, kolo nahustěte a naložte na kolo.

Jak na údržbu kola

Údržba kolaDohusťte pneumatiky na správný tlak, který je uvedený na boku pláště.Odstraňte nečistoty a špony z brzdových špalíků.Dohusťte vzduchovou vidlici a případně tlumič na správný tlak.Celé kolo dobře omyjte od nečistot.Kluznou část odpružené vidlice otřete vlhkým hadříkem a namažte silikonovým olejem.

Proč přeskakuje řetěz na kole

Pokud nebudete kontrolovat opotřebení řetězu, dojde nakonec I k opotřebení kazety a převodníků, zuby na ozubených kolech nebudou symetrické, ale zahnuté (ve tvaru žraločí ploutve) a řetěz začne při řazení přeskakovat (viz kapitola Jak poznat, že je čas vyměnit kazetu/převodníky na kole).

Co je pátka u kola

Patky slouží k uchycení přehazovačky na rám kola. Jsou vyrobeny tak, aby se v případě nehody zdeformovaly, nebo zlomily, aby nedošlo k poškození rámu vašeho kola.

Jak poznat špatný řetěz na kole

Měrku jednoduše bez použití síly zasuneme do řetězu nad řetězovou vzpěrou rámu, tlakem na pedál napneme řetěz a z boku zkontrolujeme, nakolik se do něj měrka zanořila. Provedení a stupnice jednotlivých měrek se různí, ale zpravidla zde bývá vyznačena hodnota opotřebení 0,75 %, která je pro výměnu ideální.

Jak si doma vycentrovat kolo

Uchopíme kolo horizontálně s rukama na vrchní straně v pozici 10 hodin a 2 hodiny, spodní stranu opřeme o stehna a tlačíme ráfek proti stehnům pomocí předloktí. Tím usadíme niply do ráfku. Postupujeme po celém obvodu kola, pak kolo přetočíme a provedem to samé na druhé straně.

Jak opravit pumpu na kolo

Jak opravit hustilky, pumpy, pumpičky, hadičky

Lze zakoupit novou koncovku, odříznout hadici těsně za koncovkou (pokud je koncovka s lisovanou objímkou), nebo sundat objímku, vytáhnout koncovku, nasunout povolený stahovací pásek, nasadit novou koncovku, dotáhnout stahovací pásek.

Jak dlouho vydrží duše v kole

Při běžném použití do 1000 km budete vyměňovat zpravidla drobnější součástky, jako jsou duše a pláště, lanka brzd a měničů, brzdové špalíky, apod.

Kdy vyměnit řetěz na kole

A protože u jízdního kola neexistuje žádný předepsaný interval výměny, je nutné pravidelně sledovat opotřebení. Na životnost mají zásadní vliv kvalita materiálu řetězu, hmotnost jezdce, jízdní styl, typ pohonu nebo provozní podmínky. V závislosti na těchto proměnných najedete na řetězu 500–5000 km.

Jak dlouho vydrží řetěz na kole

Samozřejmě významný vliv na jeho životnost má i správná péče o řetěz. Pokud ho budeš pravidelně čistit a promazávat, vydrží ti mnohem déle. Odhaduje se, že řetěz se opotřebuje na silničním kole během dvou až tří tisíc kilometrů, zatímco u horských kol je to po ujetí kolem tisíce kilometrů.

Jak vybrat gripy na kolo

Gripy se vyrábějí pěnové, plastové, silikonové, korkové, ale i z přírodní kůže. Dá se říci, že plastové či kožené gripy jsou o něco trvanlivější, než gripy pěnové nebo silikonové, jejichž výhodou je zase pohodlnější, „měkčí“ a v případě silikonu i přilnavější úchop s velmi dobrou schopností tlumit nárazy a vibrace.

Jak poznat ohnutou pátku

Jak poznat ohnutou patku Ohnutou patku poznáte několika způsoby. Pokud došlo k výraznému nárazu, můžete rozeznat, že něco není v pořádku už pouhým pohledem. Patka bude pravděpodobně ohnutá směrem dovnitř, méně častěji bývá vyhnutá směrem ven.

Jak často mazat řetěz na kole

Údržbu řetězu máte nyní v malíčku, proto si všímejte každého zaskřípání. Mohlo by se jednat o signál, že řetěz potřebuje namazat. A jezdíte-li pravidelně, měli byste řetěz čistit a mazat alespoň jednou za měsíc.

Jak se měří řetěz na kolo

Měření řetězu posuvným měřítkem:

Pro měření posuvným měřítkem nastavte měřítko na 132mm, vložte hroty do řetězu a následně lehce roztáhněte. Nový řetěz se zastaví na hodnotě 132,2 mm. Pokud naměříte 132,8mm, je řetěz opotřeben na 80% a je čas na jeho výměnu, pokud se chcete vyhnout zničení kazety a převodníku.

Co je osma na kole

Takzvanou osmu na horském kole si "vyrobíme" raz dva. Stačí malá nepozornost v terénu, špatný nájezd na překážku či nepovedený skok a kolo najednou šmajdá tak, že se jeho jízdní vlastnosti prudce zhoršují.

Jak spravne centrovat

Během centrování je dobré několikrát kolo vyjmout z vidlice a „promačkat“ ho po celém obvodu ráfku z obou stran. Toto platí především u nově zapleteného kola. Při rozumné síle není potřeba mít strach o ráfek. Dosáhneme tím však dokonalého usazení niplů v ráfku.

Jak nafouknout kolo bez pumpy

Buď má univerzální hlavici pro auto a galuskový ventil, případně má dvě samostatné díry nebo má oboustrannou vložku, kterou lze otáčet. Pokud ale takovou pumpu nemáte, existuje elegantní řešení, jak z galuskového ventilku udělat klasický auto ventilek. Slouží k tomu drobná redukce, která stojí běžně cca 20 Kč.

Jak nafouknout kolo kompresorem

Rozbalujeme třímetrový kabel a připojujeme hadici. Kompresor skáče po nerovném povrchu sem a tam. Kolo se evidentně nafukuje a přístroj se viditelně zahřívá. Musíme dát pozor – podle návodu nesmí běžet v kuse déle než deset minut, pak musí následovat minimálně půlhodinová přestávka.

Jak se lepí duše na kolo

Když najdete díru, lehce ji i s okolím očistěte smirkovým papírem. Záplata bude lépe držet. Poté duši upusťte, ale nechte stále mírně nafouknutou a naneste na oblast defektu lepidlo. Můžete rozetřít prstem – raději více do široka, abyste měli jistotu, že bude pokrývat celou záplatu.

Jak často měnit duši na kole

Při běžném použití do 1000 km budete vyměňovat zpravidla drobnější součástky, jako jsou duše a pláště, lanka brzd a měničů, brzdové špalíky, apod.

Co jsou gripy na kolo

Gripy na řídítka zajišťují pevný a jistý úchop a tlumí vibrace při zachování citlivosti pro vnímání terénu. Při výběru gripů na kolo zohledněte jejich tvar, ergonomii úchopu, délku, průměr a materiál, z něhož jsou vyrobeny.

Jak nejlépe vyčistit řetěz

Asi nejjednodušší a nejčistší metodou, jak si vyčistit řetěz nasazený na kole, je použít pračku řetězu. Je to malý nástroj, který se připevní k řetězu. Je opatřen nádržkou, kterou naplníte vybraným čisticím prostředkem. Když šlapete pedálem dozadu, řetěz prochází otáčejícími se kartáčky v čističi.

Čím mažete řetěz na kole

Očištěný řetěz doporučujeme mazat klasickým olejem v kapátku (náš oblíbený je Finish Line Cross Country Wet). Nezapomeňte olej nejprve protřepat. Poté jej přiložte nad řetěz (ideálně mimo zadní pastorky) a začněte rukou protáčet šlapací kliky dozadu. Při tom olej nanášejte na řetěz.