Jak sešit úplet?

Jak Zasit Uplet

Pro šití úpletů používejte vždy speciální jehlu určenou na šití úpletu. Označenou stretch nebo ball point nebo Jersey. Jehla má kulatější špičku, která proniká mezi vlákna pleteniny a netrhá je. Máte-li k dispozici kráčející patku, určitě ji k šití úpletu použijte.

Co se dá šít z úpletu

Úplety jsou 100%bavlna – vhodné na dětské oblečení, body, pyžamka, čepičky, nákrčníky, sukýnky, šatičky. Bavlněné úplety s elastanem – větší pružnost oproti bavlněným – vhodné na trička, šaty, sukně, čepičky, nákrčníky, podšívky do kapucek.

Jak zakončit úplet

Z lícové strany v místě švového přídavku prošijeme úplet dvojjehlou, který takto stabilizujeme. Stejný postup, ale našitý přeložený náplet šířky 4 cm (složený 2 cm). Skládaný šikmý proužek z úpletu někdy nazývaný skládaný na třetiny. Na rubovou stranu úpletu, položíme lícovou stranu proužku (šíře proužku 4 cm).

Jak Nařasit úplet

Řasení na overlocku

Na overlocku je potřeba přitáhnout napětí nití v jehlách, nastavíme tedy 8-8-5-5. Diferenciál nastavíme na 2, aby se látka stahovala, hustotu stehu na 4. Šířku stehu potřebujeme co nejmenší, aby se pak řasicí šev co nejlépe “schoval” do švu. Prošijeme, látka se za patkou již sama řasí.

Jaké nitě na úplet

Ještě donedávna se zdálo, že šít na klasickém stroji úplet rovnostehem prostě nelze, protože steh, na rozdíl od úpletu, nepruží, a nitě se tak při napnutí úpletu na postavě trhaly, ale nově je na trhu dostupná pružná nit Sabaflex, s níž se dá šít na obyčejném stroji obyčejným rovnostehem a steh přitom pruží.

Na co se používá úplet

Vlastnosti a využití úpletu

Využít lze na trička, šaty, mikiny, legíny, tepláky, sukně, dětské oblečení, čepice, nákrčníky či čelenky.

Jak vypadá úplet

Jednolícní úplet – (Můžete se setkat i s označením tričkovina, z angličtiny pak singl jersey.) Lehce u něj rozlišíme lícovou hladkou stranu a rubovou stranu s vroubky. Kdybychom jej zvětšili, vypadá jako svetr pletený jednou řadou hladce, druhou obrace. Patří mezi lehké až středně těžké látky, méně pružné.

Jak udělat Naplet

Náplet:Na nápletu si ca 3 cm nastřihneme.Obnitkujeme – musíme roztáhnout až na 180 stupňů.Takto nastřižení natahuji, aby se obnitkovalo kolem dokola.Nitě si zauzlíkujeme k sobě, aby se okraje nerozjížděly.A takto všijeme – dírou dozadu – do pasu.

Jak se šije z mušelínu

Práce s mušelínem

Při šití bývá trošku „živější“ a je třeba ho korigovat. Jehly (běžné, strečové) volte o síle 70/10 až 90/14, u batistu i 60/8. U nití můžete sáhnout po hedvábné, bavlněné, syntetické či kombinaci bavlna-polyester.

Jak ušít sklady

Ruční skládání látky

Není třeba dopředu nic špendlit, rovnou začnete šít a látku pod patku skládáte pomocí vidličky přímo jeden sklad po druhém. Čím budete pečlivější, tím budou sklady přesnější. Já tedy ale určitě doporučuji investovat do příslušných patek, protože práce s nimi jde fakt od ruky.

Jak správně Nařasit záclony

Je to velmi jednoduché. Řasící stuhu přišijte k látce, prošijte vrchní i spodní stranu stuhy. Poté záleží na vás, jaký postup zvolíte. Můžete buď zašít jeden konec, zastřihnout provázky a tahat za šňůrky pouze z jedné strany, nebo můžete řasit z obou stran.

Proč šicí stroj nedělá stehy

Při silných místech občas stroj neprovazuje (vynechává) stehy. Pomůže zvýšit přítlak patky, pokud ani to problém nevyřeší, zkuste dát silnější jehlu a případně šít ručně “kolečkem”. U softshellu se velmi často stává, že steh vynechává stehy, velmi často pomůže vyměnit standardní jehlu za stretch.

Co je pružný steh

Pružný steh

Používá se pro šití pletenin, nekrčí se u něj materiál. Používejte se strečovou jehlou a kvalitní nití.

Jak poznat Uplet

Pletenina se dá zhotovit jen s jedním systémem jehel. Má tendenci se kroutit k lícové straně. Hodí se na trika, legíny, kraťasy, šaty. Oboulícní úplet – se vyznačuje tím, že se na lícní i rubní straně střídají lícní a rubní sloupky.

Jak sesit gumu do pasu

Jeden způsob je udělat tunýlek a tím gumu provléknout. Pas ušijeme jako klasický lem (u tkanin buď obnitkovat a jednoduše zahnout a prošít, nebo zahnout dvakrát; u úpletů jednou zahnout a prošít plochým stehem/dvojjehlou/coverlockem). Vzniklým tunýlkem pak dodatečně protáhneme gumu.

Na co je vhodny mušelín

Z mušelínu lze ušít nejen oblečení, ale i dětské plenky a zavinovací dečky, přikrývky, utěrky, povlečení, osušky a spoustu dalšího. Díky jeho savosti a prodyšnosti je vhodný zejména na letní oblečení, kdy tyto vlastnosti nejvíce oceníme.

Co ušít z Vafloviny

Vaflovina je speciální bavlněný materiál s vaflovou vazbou. Má charakteristický čtvercový vzhled. Díky skvělé savosti se používá na šití utěrek, prostírání, běhounů, županů, bryndáčků a projektů pro děti.

Jak začít s šitím

Zkuste nejdřív rovné šití, stejně jako při šití nanečisto. Vhodnými učebními projekty jsou například jednoduchý sáček, prostírání nebo polštářek. Nevymýšlejte na začátku žádné složitosti. Jednoduché rovné šití bude pro start opravdu dostačující.

Jak polohovat střih na látku

Střihové díly lze na tkaninu umisťovat třemi způsoby: po směru osnovy, kolmo ke směru osnovy (po směru útku) a v šikmém směru. V každém směru se tkanina chová jinak. Zatímco ve směru vlákna je nejpevnější a nejstabilnější, tak naopak v šikmém směru pruží a splývá.

Jak se věší záclony

Závěsy a záclony věšíme na závěsné tyče, připevněné ke stěně, na okenní rám nebo ke stropu pomocí konzol. Utažením šroubků v konzole tyč zajistíme, aby neprokluzovala. Trh nabízí paletu variant závěsných tyčí a doplňků. Vybírat můžeme z mořeného, leštěného či lakovaného dřeva, různě upravených kovů a plastů.

Jak se RASI záclony

V horní části záclony je všitá řasící páska. 1) Na obou koncích řasící pásky si pomalu povytáhněte všechny šňůrky a svažte je do jednoho uzlíku. (Uzlík zabrání, aby Vám šňůrky při řasení "neutekly" zpět do záclony.

Jak šít s Pruznou nití

Pro prošití kapes nebo průkrčníku běžným stehem např. u elastické teplákoviny postačí nit Seraflex, která mírně pruží. Nehodí se však na sešívání běžným stehem, u sešívání legín a triček (atp.) bych volila Seraflex šitou v pružném stehu.

Co ušít ze 100 bavlny

Bavlněné látky všech možných vzorů a barev. Jsou vyrobeny ze 100% bavlny, také se jim říká "plátýnka", mají gramáž cca 130g/ m2. Můžete si z nich ušít závěsy, ubrus, sedáky, sukýnku, povlečení, zavinovačku, nebo třeba dekorační polštářky.

Jak VSIT gumu do Napletu

Guma se dá vložit odměřená sešitá přímo do nápletu před našitím (tak to dělá Petra-Caramilla), nebo se dá do nápletu udělat obnitkovaná dírka, kterou je pak možné gumu dodatečně protahovat nebo regulovat (tak to dělá Martina). Na nápletu si ca 3 cm nastřihneme. Obnitkujeme – musíme roztáhnout až na 180 stupňů.

Co je to Galonová Pruženka

Pruženka galonová

Na první pohled je velmi podobná klasické ploché pružence. Je ale o hodně měkčí, poddajnější, proti světlu lehce průsvitná. Její úzká verze se báječně hodí na šití látkových plenek, netlačí a šije se s ní lépe než s lastinem (viz dále), nehrozí prosekání, nelepí se na patku.