Jak spojit látku
Malíčkem, nebo celou malíkovou hranou, pravé ruky si přidržujeme látku na koleni. Levou rukou přidržujeme látku z druhé strany a o pár milimetrů ji od kolene oddalujeme směrem nahoru, abychom si látku nenašili ke koleni. Zároveň pravou rukou zapichujeme jehlu. A šijeme.
Archiv
Jak šít ručně
Ruční stehy jsou potřebné na značení, spojování, prošívání i ke zdobení. Při šití zpravidla postupujeme zprava doleva, pouze u některých ozdobných stehů (stonkový, krokvičkový) obráceně zleva doprava. Jehlu na šití volíme dle látky a nití tak, aby tloušťka nití nebyla větší než tloušťka jehly.
Archiv
Jak šít jemné látky
Při šití jemných látek je důležité mít ostrou jehlu a špendlíky. Jehlu ve stroji (síly 70 s ostrou špičkou) proto před každým takovým projektem dávám novou a špendlíky používám jen takové, co se nezadrhávají.
Jak šít pleteninu
Abychom si vlákna pleteniny (úpletu) neporušili a tím i zachovali pružnost látky, je potřeba používat speciální "kulaté" jehly (právě jersey nebo ball point), které svou kulatou špičkou nenaruší vlákna.
Čím lepit látku
UHU speciální lepidlo na textil pro vzájemné lepení bavlny, bavlněných směsných tkanin, džínoviny, plátna, plsti a kokosových vláken nebo k jejich lepení na dřevo a kůži. Hodí se zejména k lemování látek, opravám děr a protržení potahů, dekorací a čalounění.
Čím přilepit látku
Permanentní lepidlo ve spreji
Pokud chcete lepit látku k látce je ideální použit lepidlo ve spreji, protože vytvoříte tenkou a rovnoměrnou vrstvu lepidla po celé ploše přilepované látky. Důležité je předem zkusit, zda látka není moc tenká nebo jemná a lepidlo se neprosakuje na lícovou stranu.
Jak šít krajku
Síť neboli krajku, odborněji řečeno krajkovinu, můžete šít klasickými jehlami universal nebo dvojitou jehlou (vel. 70/10–80/12) nebo pomocí overlocku. Po sešití látky doporučujeme použít teflonovou nebo kráčející patku. Délka stehu: 1.5–2.5 mm, nižší napětí nití.
Co je pružný steh
Pružný steh
Používá se pro šití pletenin, nekrčí se u něj materiál. Používejte se strečovou jehlou a kvalitní nití.
Jak se šije hedvábí
U šifonu, hedvábí a dalších podobných látek si nechte rezervu ještě o trochu větší. Já si k té mé namyšlené spotřebě materiálu většinou přičítám ještě 15 – 40 cm, s ohledem na to, jak složitý oděv šiji. U jednodušších střihů, které se skládají jen z předních dílu, zadního a rukávů, většinou stačí 15 cm.
Co se šije z mušelínu
Z mušelínu lze ušít nejen oblečení, ale i dětské plenky a zavinovací dečky, přikrývky, utěrky, povlečení, osušky a spoustu dalšího. Díky jeho savosti a prodyšnosti je vhodný zejména na letní oblečení, kdy tyto vlastnosti nejvíce oceníme.
Co je to Naplet
Náplety jsou oblíbenou tkaninou zejména u těch, kteří si potřebují ozvláštnit či nastavit milovaný kousek oděvu. Dobře s nimi ukončíte rukávy a pasy mikin, kombinéz i pracovních oděvů. Hojně využívané jsou zejména u malých dětí, které z oblečení rychle vyrostou.
Jak lepit lamino
K lepení použijeme kontaktní lepidlo. To je potřeba nanést na hranu desky i na samotnou pásku, kterou budeme nalepovat. Snažte se lepidlo rozetřít rovnoměrně po celé šířce lepených ploch. Pak ho nechte pár minut odvětrat.
Čím lepit laminát
Doporučené a nejprodávanější produktyALTECO Epoxy Putty. Dvousložková epoxidová plastelína. 149 Kč s DPH.Alteco 3-TON Epoxy 56,8 g. Dvousložkové epoxidové lepidlo s kovovým plnidlem. 121 Kč s DPH.Soudal Mont-Fix. Montážní lepidlo s výbornou počáteční přilnavostí, bez nutnosti fixace. 128 Kč s DPH.
Jak dlouho schne lepidlo na textil
Doba schnutí lepidla
Ta může být od 3 minut do 24 h. Rychleschnoucí lepidlo je možné použít téměř okamžitě, což oceníte pro akutní opravy nebo třeba na cestách. Přesto, pokud vás netlačí čas, je vždy lepší si vybrat lepidlo, kterému trvá tuhnutí déle.
Jak lepit textil
Návod k použití – lepidlo na textil:
Slepované plochy musí být čisté a suché. Lepidlo se na nanese na obě strany. U tenkých jemných látek je nutné nanášet lepidlo velmi opatrně, aby neproniklo látkou skrz. Po nanesení se nechá lepidlo několik vteřin zaschnout a potom se oba díly pevně spojí.
Jak lemovat krajkou
Krajku si ustřihněte. Pokud máte průkrčník uzavřený, sešijte si krajku do kruhu. Stroj Vám taký malý kousek látky možná nebude chtít šít, tak si krajku sešijte v ruce drobným stehem. Krajku si pečlivě našpendlete do průkrčníku a všijte pružným stehem.
Jak šít síťovinu
Síť neboli krajku, odborněji řečeno krajkovinu, můžete šít klasickými jehlami universal nebo dvojitou jehlou (vel. 70/10–80/12) nebo pomocí overlocku. Po sešití látky doporučujeme použít teflonovou nebo kráčející patku. Délka stehu: 1.5–2.5 mm, nižší napětí nití.
Co se šije z úpletu
Úplety jsou 100%bavlna – vhodné na dětské oblečení, body, pyžamka, čepičky, nákrčníky, sukýnky, šatičky. Bavlněné úplety s elastanem – větší pružnost oproti bavlněným – vhodné na trička, šaty, sukně, čepičky, nákrčníky, podšívky do kapucek.
Co je to Overlockovy steh
Overlock je označení speciálního stehu nebo šicího stroje, který sešívá a začišťuje švy (používáme pro to termín obnitkovávání). Pokud se nevypne ořezový nůž, tak šev šicí stroj ořízne, sešije a začistí v jednom kroku. Ukázka overclockového stehu se třemi nitěmi, sedm stehů na krok.
Jak šít z Muselinu
Při šití bývá trošku „živější“ a je třeba ho korigovat. Jehly (běžné, strečové) volte o síle 70/10 až 90/14, u batistu i 60/8. U nití můžete sáhnout po hedvábné, bavlněné, syntetické či kombinaci bavlna-polyester.
Co se šije z viskózy
Viskóza se pro své vlastniti používá především pro šití letního oblečení, oblečení pro významnější příležitosti, společenské události, business oblečení a nebo se z ní šije domácí či noční oblečení. V nabídce naleznete látky překrásnými dámskými vzory, panely a v neposlední řadě i jednobarevnou viskózu.
Jak poznat rub a líc
U všech látek nejspolehlivější určení rubu a líce je podle rozpínek, tj dírek v kraji látky. Dírky po rozpínkách jsou propíchnuté z rubu na líc, dírky na lícu jsou tedy hrubší na pohmat.
Jak Zehlit mušelín
Žehlení se také nemusíte bát, doporučujeme však žehlit z rubu. Vyrobeny ze 100% bavlny. Před prvním použitím doporučujeme vyprat. Mušelínové věci perte na 30°, nesušte a nebělte.
Co to je úplet
Úplet neboli pletenina je velmi specifická textilie, která se vyznačuje extrémní pružností. Na její výrobu se používají bavlněné, viskózové i syntetické materiály. Úpletové oblečení je perfektně prodyšné a nemačkavé. Bohužel je však značně náchylné k opotřebení, konkrétně žmolkování.
Jak vypadá úplet
Jednolícní úplet – (Můžete se setkat i s označením tričkovina, z angličtiny pak singl jersey.) Lehce u něj rozlišíme lícovou hladkou stranu a rubovou stranu s vroubky. Kdybychom jej zvětšili, vypadá jako svetr pletený jednou řadou hladce, druhou obrace. Patří mezi lehké až středně těžké látky, méně pružné.