Jak si cistit mezi zuby?

Jak cistit mezi zuby

Jemně zasuneme kartáček do mezizubního prostoru pod úhlem 45° směrem od dásně tak, aby nedošlo k jejímu poranění. Lehkým tahem kartáček protáhněte mezi zuby směrem dovnitř a ven, opakujte 2–3x, stejným způsobem pokračujte ve všech mezizubních prostorech. Nezapomeňte, že kartáček nesmí být příliš tenký nebo velký.
Archiv

Jak se léčí mezizubní kaz

Pro prevenci vzniku mezizubních kazů je kromě pravidelného čištění zubů dvakrát denně po dobu dvou minut také nutné čistit mezizubní prostory pomocí zubní nitě a mezizubního kartáčku.

Jak dlouho si máme cistit zuby

Jediná správná odpověď je: dvakrát denně, dokud nejsou zuby čisté. To lze zjistit pomocí různých barevných indikátorů zubního povlaku. Pokud ovšem i přesto chceme alespoň nějaký časový údaj, dá se říci, že minimální čas, který potřebujeme k vyčištění všech zubů, jsou 2 minuty.

Jak poznat správně vyčištěné zuby

Jak poznat dobře vyčištěný chrup

Nejjednodušší pomůcku si můžete vyzkoušet kdykoli a kdekoli sami: Přejeďte si jazykem zvenku přes horní řezáky. A pak po vnitřní straně dolních stoliček. Plochy by měly být stejně hladké, nejen po čištění – obvykle ale nejsou.

Jak dlouho používat mezizubní kartáček

Každý zubní kartáček je třeba po určité době vyměnit. U mezizubních kartáčků to platí stejně. Mezizubní kartáček používaný denně vydrží přibližně 2 – 3 týdny. Vyměnit je ale potřeba i v případě, že se například ohne drátek, roztřepí se štětinky nebo se kartáček jakkoliv viditelně opotřebí.

Co se stane když si nebudu čistit zuby

Když zapomenete jednou, nic se nestane. Pokud si ale nečistíte zuby pravidelně, zubní plak ztvrdne v zubní kámen, který sami nevyčistíte. Nezapomínejte proto na péči dentální hygientistky a pravidelné kontroly u zubaře.

Jak poznat mezizubní kaz

Místo kolem kazu se obvykle vybarví až do křídově bílé barvy. Jestliže tedy máte podezření na zubní kaz, sledujte celkový obraz chrupu. Zpozorněte, když změní tón zbarvení. Pokud si pravidelně neprohlížíte zuby v zrcadle, to, že na váš zub pravděpodobně zaútočil zubní kaz poznáte až ve chvíli, kdy vás začne bolet.

Kdy začne bolet zubní kaz

Bolest začíná většinou v okamžiku, kdy kaz dosáhne vrstvy centimu, který leží pod ochranným obalem skloviny. Bolest je přechodná, objevuje se, když jíte něco horkého, studeného nebo i sladkého. V této fázi se zub dá obvykle zachránit.

Co kdyz si Cistim zuby jednou denně

Pokud si ale čistíte zuby pouze jednou denně nebo ještě méně, začnou bakterie postupně narušovat zubní sklovinu a oslabovat kořeny našich zubů. V takovém případě je vytvořena živná půda pro zubní kaz a další onemocnění. Již zmíněné bakterie mají za příčinu i další nepříjemnou věc – zápach z úst.

Jak casto si mám cistit zuby

Jednoduchým způsobem, jak si zapamatovat doporučenou četnost čistění zubů je pravidlo 2 a 2. Čistěte si zuby dvakrát denně, vždy po dobu dvou minut. Lékaři se shodují, že je nutné čistit všechny povrchy zubu včetně vnitřních mezizubních prostor, vnějších ploch a kousacích plošek při každém čištění.

Jak vyčistit mezizubní prostor

Mezizubní kartáček přiložte špičkou ke vstupu do mezizubního prostoru, šikmo k dásni, a následně jej pomalu zasuňte dovnitř. Držte se zásady jednou tam a jednou ven. Mezizubním kartáčkem nikdy neotáčejte a nepoužívejte hrubou sílu, stačí pouze jemný tlak.

Jak často se mění mezizubní kartáčky

Mezizubní kartáčekpři každodenním používání vydrží cca 3 týdny. Vyměnit je potřeba když se štětinky kartáčku opotřebují, roztřepí, případně se ohne drátek. Mezi osvědčené a časem prověřené patří rozhodně mezizubní kartáčky firmy TEPE a mezizubní kartáčky firmy Curaprox.

Jak casto cistit Mezizubnim Kartackem

Mezizubní kartáček stačí používat jednou denně, a to nejlépe večer po vyčištění zubů kartáčkem, nebo kdykoliv, kdy vám v mezizubním prostoru zůstane kousek jídla.

Proč si čistit zuby večer

Dalším důvodem, proč čistit zuby večer je zubní plak, který se vytváří především během noci, kdy jej nic neruší. Během dne pomáhají sliny odstraňovat zbytky jídla a narušují usazující se bakteriální plak. Pokud si čistíte zuby i po obědě, měli by jste nechat čas slinám na jejich práci i po jídle.

Jak se zbavit zubního kazu bez zubaře

Pokud se ptáte, jak se zbavit zubního kazu a ideálně doma, zklameme vás. Z lékařského hlediska není možné zubní kaz vyléčit doma. Návštěvě zubaře se bohužel nevyhnete. A ani zubní lékař zubní kaz nevyléčí, dokáže ho „jen“ zastavit a zabránit jeho šíření.

Jak bolí mezizubní kaz

Bolest je stálá, tedy bez podnětu, pulzující, může vystřelovat do oka, do ucha, či do ramene. Kvůli anatomii zubu na ni jen málo zabírají analgetika. Řešením je endodontické ošetření – důkladné mechanické pročištění všech kořenových kanálků a jejich dezinfekce, a následné hermetické uzavření.

Po čem si nečistit zuby

Rozhodně si ale zuby nečistěte bezprostředně poté, když sníte něco sladkého nebo kyselého. „Ve chvíli, když sníte něco kyselého či sladkého, tak si zuby naleptáte. Slina to dokáže opravit, ale potřebuje na to aspoň třicet minut. Proto v žádném případě zuby hned po jídle nečistěte.

Jak dlouho myt zuby

Americká dentální asociace doporučuje čistit zuby 2x denně po dobu 2 minut, prezident České stomatologické komory má na čištění podobný názor, doporučuje zubům denně věnovat celkem alespoň 5 minut.

Jaké jsou nejlepší mezizubní kartáčky

Nejlepší mezizubní kartáčky

Pořadí Název Koupit
1. Elgydium Clinic Mono Compact 2,5-2,2 mm Notino.cz
2. Curaprox CPS 011 Prime Refill 8 ks Drmax.cz
3. Curaprox CPS 405 Perio plus 5 ks Profimed.cz
4. TePe Original 0,7 mm 8 ks Krasa.cz

Jak vybrat mezi zubní kartáček

Jak vybrat mezizubní kartáček Velikost mezizubních kartáčku musí odpovídat velikosti mezizubního prostoru. Pokud je kartáček příliš malý, nevyčistí plak dokonale, pokud je moc velký, pak může poranit dásně. S volbou velikosti by vám měl pomoci zubní lékař nebo dentální hygienistka.

Kdy si čistit zuby před nebo po snídani

Pravidlo čištění zubů: 20 minut po jídle

Jestliže patříte k těm, kdo si zuby čistí až po snídani, je správné dodržet jednu zásadní podmínku, a to věnovat se čištění zubů až s časovým prodlením. Po konzumaci jídla je pro vyčištění zubů dostačující dvacetiminutový odstup.

Kdy začne bolet kaz

Bolest začíná většinou v okamžiku, kdy kaz dosáhne vrstvy centimu, který leží pod ochranným obalem skloviny. Bolest je přechodná, objevuje se, když jíte něco horkého, studeného nebo i sladkého. V této fázi se zub dá obvykle zachránit.

Jak zakrýt zubní kaz

Koncentrovaný zubní gel, který obsahuje téměř 10x vyšší množství fluoridů než běžná pasta, a chrání tak povrch zubu před působením kyselin, které našim zubům neprospívají. Díky svým účinkům léčí počínající zubní kaz a minimalizuje riziko jeho vzniku. Použití tohoto gelu je velmi jednoduché.

Kdy přestane bolet kaz

Když se kaz neošetří včas, rozšiřuje se a postupně proniká hlouběji do zubu. Nakonec se může dostat až k nervu zubu a pokud ho infikuje, bývá nutné i ošetření kořenových kanálků. Kaz však nevzniká přes noc. Jde o proces, který trvá poměrně dlouho, obvykle v řádu několika měsíců.

Co nejvíce ničí zuby

Obecně škodlivé je podle stomatologů zkrátka to, co obsahuje hodně sacharidů a má tendenci ulpívat na zubech, například pečivo, chipsy, karamely, turecký med a podobně. „Za prospěšné zubům považuji hlavně tvrdé sýry, ale i jiné mléčné výrobky, zeleninu, tvrdší druhy ovoce a neslazené nápoje," uvádí Lucie Hronková.