Jak si doma udělat sušená rajčata?

Jak sušit rajčata doma

Sušení v sušičce

Rajčata lehce osolte, případně okořeňte, rozmístěte na pláty sušičky tak, aby se vzájemně nedotýkala, nastavte teplotu na 75 °C a sušičku zapněte. Přibližně za 8 hodin by měla být rajčata usušená. Sušte přibližně 8 hodin. I v tomto případě je dobré rajčata po několika hodinách otočit a lehce zploštit.
Archiv

Jak nakrájet rajčata na sušení

Jaká rajčata jsou vhodná k sušení

Plody před sušením omyjeme, osušíme a zbavíme stopek. Poté je rozkrájíme na půlky nebo na čtvrtky. Někdo je zbaví dužiny se semínky, urychlí se tak proces sušení. Cherry rajčátka můžeme sušit celá.
Archiv

Jak konzervovat sušená rajčata

Uchovávat usušená rajčata můžete samotné ve vakuovém sáčku, ideálně v mrazáku a nebo ještě lepší je, naložit je do oleje. Takto vám v lednici vydrží i několik měsíců. za studena: rajčata napěchujte do sklenice, neplňte až po okraj, a zalijte studeným olejem. Rajčata musí být úplně ponořená.
Archiv

Jak dlouho Susit rajčata v troubě

Rajčata položte řezem nahoru na připravený plech. Sušte v předehřáté troubě po dobu 4–8 hodin nebo v sušičce po dobu 6–10 hodin, dokud rajčata nejsou uschlá. Čas se bude lišit v závislosti na velikosti rajčat a na tom, jak jsou šťavnatá.

Proč rajčata v sušičce černají

Nízká teplota je u rajčat totiž víc než podstatná. Když zkusíte proces popohnat tou vyšší, vodnatá rajčata pustí šťávu, ta začne na pečicím papíře či plechu karamelizovat, posléze černat, k tomu se přichytí i rajčata a vás v lepším případě čeká pře- skládávání celé várky na čerstvý plát papíru.

Jak naložit sušená rajčata

Připravíme si čisté skleničky, naskládáme do nich rajčata, lehce je osolíme, přidáme nakrájený česnek (1 stroužek na skleničku), snítku až dvě tymiánu a zalijeme olejem tak, aby bylo vše ponořené. Uzavřeme a necháme alespoň týden naložené.

Jak správně sušit rajčata

Menší rajčata stačí rozkrojit na polovinu. Plátky pak rozložte na síta v sušičce tak, aby se nepřekrývaly a byl mezi nimi prostor pro cirkulaci vzduchu. Sušičku nastavte na doporučený program nebo na 60 °C a sušte 6 až 8 hodin.

Jak konzervovat rajčata na zimu

Nakládané rajčata v oleji

Sušená rajčata můžete uskladnit samostatně, ale ještě lepší je zalít je olejem. Naskládejte vysušená rajčata do zavařovací sklenice, přidejte případně stroužky česneku či bylinky a zalijte olivovým olejem až nahoru. Zalitá horkým olejem vydrží déle.

Jak uchovat cherry rajčata

„Ideální teplota pro uchování chuti rajčat by se měla pohybovat lehce nad 10 °C. Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu. Ten totiž zastavuje proces jejich dozrávání, a tím zabraňuje vzniku charakteristické chuti.

Jak dlouho vydrží sušená rajčata

Uchovávat usušená rajčata můžete samotné ve vakuovém sáčku, ideálně v mrazáku a nebo ještě lepší je, naložit je do oleje. Takto vám v lednici vydrží i několik měsíců.

Jaký olej na sušená rajčata

Usušená rajčata naložíme do sklenic, do kterých přidáme na plátky nakrájený česnek, sušenou bazalku a bobkový list. Zalijeme panenským olivovým olejem, případně slunečnicovým, podle toho co máte rádi, nebo můžete použít slunečnicový napůl s olivovým.

Co s přebytečnými rajčaty

Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.

Jak zmrazit rajčata

Rajčata si zamrazte, nasušte, zavařte, uvařte z nich povidla a v zimě si vychutnáte nenapodobitelnou chuť rajčat dozrálých na slunci. Chcete-li rajčata zamrazit, nakrájejte je na malé kousky nebo kolečka, rozložte na podložku a dejte do mrazáku. Teprve potom je dejte do sáčku nebo plastové nádoby.

Co z rajčat na zimu

Ano, rajčata můžete klidně i mrazit, ačkoli to v našich končinách není standardní úprava. Ideální jsou zralé a sladké plody i cherry rajčata. Ty větší opařte horkou vodou, následně prudce zchlaďte, zbavte slupky, nakrájejte na menší kousky a vložte do plastových krabiček či sáčků, které jsou vhodné do mrazničky.

Jak skladovat doma sušená rajčata

Jak skladovat sušená rajčata

Sušená rajčata musí dobře vychladnout. Pak je dejte do suché, vzduchotěsné nádoby a do lednice. V této podobě vydrží rajčata několik týdnů.

Na co použít sušená rajčata v oleji

Pokud zvolíte nakládaná sušená rajčata, olej určitě nevyhazujte. Výborně dochutí salát i kuskus nebo hotové těstoviny. Sušená rajčata se báječně hodí také k servírování a zdobení hotových jídel. Zkuste je přidat i do domácího pečiva, třeba bulek, chleba nebo bagetek.

Jak zavařit rajčata na zimu

Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Jak pokrájet změklá rajčata Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.

Jak zpracovat rajčata na zimu

Rajčata vyskládejte řeznou částí nahoru, teplotu sušičky nastavte na 60 °C a rajčata po 4 – 5 hodinách otočte. Jemně je zmáčkněte a postup opakujte, dokud rajčata nejsou vysušená. Pokud je stabilní teplé počasí, rajčata můžete sušit i na slunci. Sluncem vysušená rajčata jsou podle mnoha lidí nejchutnější.

Jak zpracovat rajčata do mrazáku

Rajčata i protlak můžete zamrazit

Větší kusy ovšem spařte horkou vodou a poté je prudce zchlaďte. Oloupejte slupku a pokrájejte je na kousíčky. Pak je dejte do sáčků nebo plastových krabiček vhodných do mrazáku,“ dodává odbornice. Možná vás napadlo, že si taky můžete rajčata zavařit.

Jak se suší rajčata v sušičce

Menší rajčata stačí rozkrojit na polovinu. Plátky pak rozložte na síta v sušičce tak, aby se nepřekrývaly a byl mezi nimi prostor pro cirkulaci vzduchu. Sušičku nastavte na doporučený program nebo na 60 °C a sušte 6 až 8 hodin.

Jak zavařit rajčata ve vlastní šťávě

Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Jak pokrájet změklá rajčata Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.

Jak zavařit rajčata na omáčku

Jak zavařit rajčatovou omáčku

Omáčku lze po absolutním vychladnutí mrazit, ale můžete si ji také zavařit a sáhnout po ní vždy, když nebudete mít čas stát dlouho u plotny. Nalijte hotovou omáčku do důkladně vymytých a vysušených sklenic, nechte vychladnout a pevně uzavřete. Pak zavařujte půl hodiny při 85°C.

Co s Mrazenymi Rajcaty

Zmrazené rajčata mění po roztátí svou konzistenci a proto je využijete v teplé kuchyni – do rajské polévky, rajčatové omáčky, k masu, do rizota. Sušení rajčat doma je časově náročnější, proto pokud máte málo času, nechte si je přivézt.

Co udělat s přebytkem rajčat

Rajčata se dají i zamrazit

Větší kusy ovšem spařte horkou vodou a poté je prudce zchlaďte. Oloupejte slupku a pokrájejte je na kousíčky. Pak je dejte do sáčků nebo plastových krabiček vhodných do mrazáku,“ radí Alice Kouřilová. Klasikou, jak využít přebytky rajčat, je zavařování.

Jak se dělá rajčatová omáčka

Oloupaná rajčata a cibuli jemně nakrájíme, česnek prolisujeme, rozehřejeme olivový olej a cibuli a česnek osmahneme do mírného zhnědnutí, přidáme rajčata, protlak a bazalku, osolíme, opepříme a mírně dusíme 30 minut. Vše dochutíme a umixujeme do hladka. Podáváme k těstovinám.