Jak si doma vypěstovat žampiony?

Jak pěstovat žampiony na zahradě

Pěstování žampionů na zahradě

Pěstování žampionů venku je o něco jednodušší, stačí najít stinné, vlhčí místo a zakoupit naočkovaný substrát. Na vybraném stanovišti odhrneme část trávníku a do otvorů, hlubokých asi 5 cm, vložíme kousky žampionového podhoubí.
Archiv

Kdy se sází žampiony

První žampiony nám vyrostou za 10 až 12 týdnů. Při pěstování uvnitř můžeme podhoubí vysadit kdykoli, tedy v jakoukoli roční dobu. Do nádoby se substrátem je vysadíme do hloubky cca 50 mm (opět volíme vždy podhoubí velikosti ořechu), načež mezi jednotlivými kusy necháme prostor cca 30 cm široký.
Archiv

Jak vytvořit vlastní podhoubí

Výtrusy se stávají podhoubím, takže při opětovném pěstování z odřezků hub je v podstatě už pouze klonujete. Houbové „semeno“ se nazývá výtrus nebo potěr. Potřebuje vlhké prostředí a díky tomu poté získá bavlněnou strukturu všem známou jako podhoubí. Pravděpodobně jste mycelium již někdy viděli.
Archiv

Jak rozmnožit žampiony

Otázka není v pořádku,žampiony se nedají množit. Ty se pěstují z mycelia.To si těžko někdo namnoží.Je to velice složitý proces a je to v moci jen specialistů. Substrát s myceliem lze koupit v Mykoproduktě. Žampiony jsou trochu náročnější na pěstování.

Kdy rostou žampiony

Najít ji můžete hojně v červnu až říjnu, zejména po vydatnějších deštích na loukách, polích, v parcích, zahradách a kolem cest. Má sklon růst každý rok na stejném místě, takže jestliže ji jednou najdete, můžete na daném místě očekávat její růst i v příštích letech.

Kde koupit sadbu hlívy ústřičné

Sadba hlíva ústřičná zrnitá, 500 ml koupit v OBI.

Jak si doma vypěstovat houby

Způsoby, jak houby doma pěstovat

Postup je jednoduchý. Do špalku (ne staré dřevo napadené jinými houbami) vyvrtáme díry ve vzdálenosti cca 15 cm od sebe. Průměr i délka by měla být o něco širší než je velikost kolíčku. Kolíček zasuneme do vyvrtaného otvoru, tak aby nevyčníval a otvor uzavřeme horkým včelím voskem.

Jak správně hledat houby

Houby mají rády klidné prostředí a především dostatek vláhy. Naopak, nesnášejí vítr a příliš sucha. Snažte se proto hledat na místech v závětří a s přiměřenou vlhkostí půdy. V chladnějších obdobích, jako je jaro a začátek léta, hledáme houby spíše na slunných stanovištích – na okraji lesa, louky, při cestách a podobně.

Jaké houby lze pěstovat umělé

Hlíva ústřičná, žampiony a další

Žampiony jsou typickou nenáročnou houbou po dlouhá léta pěstovanou v umělém prostředí. Asi nejvíce osvědčeným substrátem pro pěstování žampionů je perlit.

Jak se mnozi houby

Houby se rozmnožují buď vegetativně (rozpadem vlákna mycelia), nebo nepohlavními či pohlavními výtrusy. Věda zabývající se houbami se nazývá mykologie.

Jak pěstovat houby v květináči

Snadné a rychlé pěstování

Zakoupený substrát stačí položit do samozavlažovacího truhlíku, aby se dotýkal na dně umístěných knotů. Plodnice obsahují 95 % vody a tuto vodu je z větší části nutné do substrátu dodávat. Mycelium vroste do knotů a podle potřeby růstu plodnic si ze zásobníku samo odebírá vodu.

Jak vypadá jedovatý žampion

Žampion polní najdete jednotlivě, ale i ve specifických útvarech označovaných jako čarodějné kruhy. Mívá buď čistě bílé, nebo narůžovělé zbarvení, lupeny pod kloboukem postupně mění barvu z růžové na masově červenou a bílá dužina příjemně voní.

Který žampion je jedovatý

Pečárka zápašná (Agaricus xanthodermus) je mírně jedovatá stopkovýtrusá houba z čeledi pečárkovitých.

Na co je hlíva ústřičná

Její pravidelné užívání vede ke stimulaci imunity, snižuje cholesterol v krvi a má řadu dalších pozitivních účinků na organismus. Hlíva ústřičná je houba, která roste v České republice po celý rok. Můžete ji najít na listnatých stromech nebo i na pokácených kmenech a pařezech těchto stromů.

Jak očkovat hlívu ústřičnou

Protože hlíva je dřevokazná houba, vyhovuje jí naočkování do dřevěných špalků nebo pařezů listnatých stromů. Nejlépe se ujme na špalku z ořešáku, břízy, buku nebo topolu. Hlívu lze do dřevěných špalků naočkovat pomocí dřevěných kolíčků, které můžeme zakoupit už s myceliem. Obojí se provádí v květnu nebo červnu.

Jak pěstovat houby na zahradě

Houby se mohou rozšířit z lesních porostů sporami, kterými se rozmnožují. Spory hub je také možné si do zahrady „donést“ s mulčovací kůrou, v níž bývají obsažené především spory smržů, a v různých substrátech pro rostliny, jejichž základ tvoří rašelina a kůrová drť.

Kde se nesmí sbírat houby

Není tedy dovoleno sbírat plodnice:chráněných hub.v rámci přírodních památek a národních přírodních památek, pokud je sběr hub paušálně zakázán vyhlašovací dokumentací (NPP Luční, NPP Velký vrch, NPP Rendez-vous)na území národní přírodní rezervace (platí zákaz pohybu mimo značené cesty)

Kde je největší výskyt hub

Největší množství hub většinou roste na jihozápadních až severozápadních svazích, zatímco místa orientovaná na východ či jihovýchod jsou v tomto ohledu spíše chudší. Nejčastěji se samozřejmě vyskytují v lesích, kde se jim dobře daří, ale některé druhy můžete najít i v parcích, na louce nebo na zahradě.

Jak rozmnožit houby

Houby se mohou rozšířit z lesních porostů sporami, kterými se rozmnožují. Spory hub je také možné si do zahrady „donést“ s mulčovací kůrou, v níž bývají obsažené především spory smržů, a v různých substrátech pro rostliny, jejichž základ tvoří rašelina a kůrová drť.

Jak pěstovat doma hřiby

Způsoby, jak houby doma pěstovat

Postup je jednoduchý. Do špalku (ne staré dřevo napadené jinými houbami) vyvrtáme díry ve vzdálenosti cca 15 cm od sebe. Průměr i délka by měla být o něco širší než je velikost kolíčku. Kolíček zasuneme do vyvrtaného otvoru, tak aby nevyčníval a otvor uzavřeme horkým včelím voskem.

Které žampiony jsou jedovaté

Pečárka zápašná: Žampion, který způsobuje otravu

Po požití jedovatého žampionu zápašného, kterému se odborně říká pečárka zápašná, můžete skončit v nemocnici na výplachu žaludku. Otrava se projeví 1–3 hodiny po konzumaci, a to nevolnostmi a intenzivním zvracením.

Který žampion není jedlý

Stačí totiž jedna fatální chyba, kdy dojde k záměně jedlých hub za ty jedovaté, a po chutné smaženici bude následovat otrava žampiony, která přinejlepším skončí v nemocnici výplachem žaludku. Nejznámější jedovatý žampion se nazývá žampion zápašný (Agaricus xanthodermus).

Jak se pozná jedlý žampion

Jak ji poznat

Důležitým poznávacím znakem jsou lupeny, které jsou v mládí růžové a postupně tmavnou až do čokoládově hnědé. Bílý třeň je válcovitý, plný a dá snadno vylomit z klobouku. Dužina je bílá, zpravidla i na řezu, kde popřípadě může jemně růžovět. Její vůně i chuť jsou líbivé.

Kdy nejíst žampiony

Pokud žampiony budete skladovat déle než tři dny, začnou tmavnout, jejich dužina seschne a houby celkově ztratí svou příjemnou chuť. Jestliže nechcete mít doma zčernalé žampiony, ořízněte spodní okraj jejich nožiček, opláchněte je, osušte a pokapejte citronem.

Jak dlouho se může užívat hlíva ústřičná

Hlívu ústřičnou můžete konzumovat celoročně. Nebo ji užívat pro posílení imunitního systému v době chřipkového období. Je vhodná také jako doplněk léčby při akutních potížích a při následné rekonvalescenci.