Jak si doma vyrobit substrát pro orchideje?

Jak pěstovat orchideje bez substrátu

Při tomto pěstování je nutné alespoň jednou denně rosit kořeny a listy orchideje vodou, střídat čistou vodu a roztok hnojiva. Stříkat můžete několikrát denně. V místnostech se suchým vzduchem by to mělo být prováděno častěji. Aby orchidej přežila bez substrátu, musí její kořeny dostávat pravidelnou vlhkost.

Jaký substrát na orchideje

Zkušenosti pěstitelů doporučují substrát z piniové kůry nebo cocochipsy. Zadržují vodu, provzdušňují, jsou trvanlivé, dají se skladovat, jsou prosté škůdců.
Archiv

Jak Propařit substrát na orchideje

Substrát můžeme nechat 1–3 dny dokonale proschnout. Účinné je i důkladné prohřátí v mikrovlnce či v troubě na plechu (počítejte ovšem s nepříjemným zápachem). Larvy zlikviduje i propaření v tlakovém hrnci. Substrát je také možné propláchnout roztokem manganistanu draselného nebo roztokem peroxidu vodíku.

Na čem roste orchidej

Většina orchidejí roste na vzduchu, přichycených ke stromům nebo jiným rostlinám. Jejich kořeny mají v takovém prostředí dostatek vzduchu i vláhy. Proto orchideje potřebují substrát, ve kterém dobře cirkuluje vzduch, vlhkost se v něm dlouho nedrží a kořenům poskytuje dobrou oporu.

Jak dlouho nechat orchidej ve vodě

Nachystejte si větší nádobu, do které dáte květináč s orchidejí. Nalijte do ní vlažnou vodu. Když do nádoby orchidej umístíte, voda by měla sahat až po okraj květináče. Nechte ji tam zhruba dvacet minut.

Jak vybrat květináč na orchidej

Možná jste již slyšeli o tom, že orchidej potřebuje dostatečný přísun světla ke svému kořenovému systému. Proto je nejvhodnější pro tuto rostlinu průhledný nebo matný květináč. Možné je však rostlinu zasadit i do dřevěného, bambusového, nebo proutěného koše. Vždy však musíte zajistit světlo ke kořenům.

Co se vzdušnými kořeny orchidejí

Orchidej vyjměte z květináče, očistěte od všeho substrátu a ostříhejte jen ty špatné (duté a shnilé) kořeny, jež byly uvnitř květináče. Vzdušné kořeny vypadají velmi zdravě – ponechte je u rostliny. Pak její kořenovou část zhruba na hodinu ponořte do vlažné vody.

Jak Propařit substrát

Výsevný substrát bychom měli před použitím vždy desinfikovat. Doporučuje se chvíli péct v troubě na 220 °C, lze použít mikrovlnku (i když je to poněkud zapáchající metoda), substrát lze také spařit vařící vodou (přelitím svařenou vodou).

Jak se zbavit škůdců v hlíně

Chemický postřik na smutnice ve spreji je rychlým a účinným řešením pro pokojové rostliny, a pokud máte tu možnost, neváhejte je využít. Pokud ovšem máte doma zvíře, alergika, nebo pěstujete bylinky na konzumaci, uvítáte možnosti, kde nemusíte využít žádnou chemii. Skvělým pomocníkem jsou hlístice na smutnice.

Jak často koupat orchideje

Orchideje nikdy nezaléváme na list, v horku je dobré použít rosení a jednou za sedm až deset dní celý kořenový bal i s květináčkem ponoříme do vlažné vody, např. do kbelíku. Voda pro koupání rostlin nesmí být příliš teplá ani studená. Ideální je rozmezí 25 až 30 °C.

Jak a čím hnojit orchideje

Klasické droždí je jednou z nejoblíbenějších surovin pro hnojení orchidejí. Prostřednictvím droždí se k Vaší pokojové rostlině dostanou ty správné živiny. Droždí obsahuje mnoho živin: vitamíny skupiny B, beta glukany, rostlinné hormony, draslík a hořčík.

Čím zalévat orchidej aby kvetla

Pro správné zdraví vašich orchidejí je důležité dopřát jim měkkou vodu, nejlépe dešťovou. Dobrým zdrojem dešťové vody je i sníh, který můžete jednoduše nechat rozmrznou a následně s touto vodou (pokojové teploty) orchideje zalévat.

Kde stříhat orchideje

U většiny orchidejí se stonek odstřihne na bázi rostliny. Orchideje Phalaenopsis jsou schopné na stejném stonku vykvést ještě jednou. Po odkvětu stonek zařízneme k prvnímu širšímu očku od konce květního stonku. Pokud stonek nevykvete a začne schnout, seřízneme ho asi centimetr od báze rostliny.

Jak dlouho vydrží květy orchideje

Květenství a zalévání orchidejí

Doba kvetení obvykle trvá čtyři měsíce. V případě, že rostlina získá potřebné podmínky, může se tato doba prodloužit o několik týdnů. Doba květu u velkých rostlin může dokonce trvat až devět měsíců! Vše záleží jen na velikosti, odrůdě a péči, kterou rostlině poskytnete.

Jak velký květináč na orchidej

Popis MCO 15 – transparentPrůhledný vyšší květináč, výška 12,5 cm, objem 1,3 l, tento květináč je nejvhodnější pro orchideje.

Čím čistit listy orchideje

Na čištění listů použijte banánovou slupku

Použít ale můžete také pivo, ale dejte pozor, aby již bylo bez bublinek. Pivo můžete také nalít do rozprašovače, lépe se s ním bude pracovat. Vatový tampon můžete namočit také do obyčejného mléka, což se hodí hlavně pro orchideje.

Jak zachránit orchidej bez kořenů

Jednoduchý postup. Je důležité provést důkladné očištění kořenů a odstranit všechny mrtvé části. Poté je třeba kořenový systém důkladně vysušit a připravit průhlednou nádobu, která umožní pozorování. Zasaďte orchidej do této nádoby tak, aby vzdušné kořeny byly uvnitř a poskytovaly stabilní oporu.

Jak vypalit Substrat

Postup je jednoduchý. Dno hrnce (do výšky cca 10 cm) zaplňte vodou a vložte napařovací síto vyložené netkanou textilií, pak nasypte substrát. Rozhodně ho ale nesmí být příliš mnoho. Ponechte pod pokličkou dostatek místa (několik centimetrů) pro páru.

Jak dlouho si sedá zemina

Tím, že tlačí na zeminu pod sebou, v místě, kde je postavený, je zemina stlačována touto silou. Daná zemina se ovšem nestlačí v jednom okamžiku, ale stlačuje se postupně. Proto než si dům takzvaně „sedne“, trvá to i několik let.

Jak zbavit hlínu smutnic

Prostě odeberte u rostlin vrchní 1-2 cm zeminy (zde se totiž nacházejí nakladená vajíčka) a následně dosypejte novým. Parazitické hlístice (rod Steinernema feltiae): nejšetrnější a nejúčinnější možností, jak zlikvidovat přemnožené smutnice je povolat do zbraně jejich přirozené nepřátele – parazitické hlístice.

Co použít na molice

Ochrana před molicemi bez použití chemie

Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.

Jak se starat o orchideje aby kvetly

Aby vykvetly, zkuste svým orchidejím dopřát i hnojivo – na pokojové rostliny bez vápníku, nebo speciální pro orchideje. Je lepší hnojit častěji a v malých dávkách. Ustřižení stvolu až u báze není žádnou fatální chybou, orchidej může bez problémů vytvořit květní stvol zcela nový.

Co s opadanou orchidejí

Jakmile jsou květy vaší orchideje opadané nebo jich zbývá už jen několik, měli byste vyschlé výhonky těsně nad třetím kolínkem, zvaným též očkem, odstřihnout nůžkami. S trochou štěstí může květní stvol znovu dvakrát až třikrát vyrašit. Potom však výhon zpravidla odumře.

Kdy Zastrihnout orchidej

Po odkvětu

Odkvetlý stonek je potřeba seříznout. U většiny orchidejí se stonek odstřihne na bázi rostliny. Orchideje Phalaenopsis jsou schopné na stejném stonku vykvést ještě jednou. Po odkvětu stonek zařízneme k prvnímu širšímu očku od konce květního stonku.

Proč usychají květy orchidejí

Odpověď: Opad květů a poupat v zimě způsobuje na prvním místě nedostatek světla. Pokud navíc bylo delší dobu pod mrakem, určitě to k danému stavu přispělo. Jednou z příčin problému může být i topení, ale hlavním důvodem určitě není. Lidé pěstují phaly v panelácích na parapetech nad topením, tam je určitě sušší vzduch.