Jak si namíchat substrát?

Jak namíchat substrát pro jehličnany

Substrát se doporučuje namíchat z rašeliny nebo jehličnaté hrabanky, ostrého písku a dobře vyzrálého kompostu v poměru 2:1:1. Semenáčky jehličnanů bývají napadány plísněmi, proto je lépe výsevný substrát sterilizovat.

Jak Namichat substrát pro rajčata

Stačí smíchat jeden díl běžné zahradní zeminy s dílem plniva (rašeliny, kokosových vláken, písku, keramzitu, perlitu aj., může to být i několik druhů plniva smíchaných dohromady) a jedním dílem dobře vyzrálého kompostu.
Archiv

Jak spařit substrát

Doporučuje se chvíli péct v troubě na 220 °C, lze použít mikrovlnku (i když je to poněkud zapáchající metoda), substrát lze také spařit vařící vodou (přelitím svařenou vodou). Eliminuje se tak nakažení rostlinek plísněmi a houbami, na což jsou zejména klíčící rostliny velice citlivé.

Jak dezinfikovat substrát

Substrát můžeme také dezinfikovat teplem, propařením, ohřátím v mikrovlnce nebo v troubě. Teplo zabije jak škůdce, tak choroby, které by v substrátu přežívaly. V čistě rašelinových substrátech se smutnice nevyskytují, nemají v nich co konzumovat.

Jaký substrát pro kaktusy

Také během zimy vyžadují sušší klidové období při dodržení teplot okolního prostředí mezi 8°- 13°C. Substrát pro kaktusy a sukulenty je vyroben z říčního písku, speciálního jílu, tříděných rašelin přechodových, slatinných a „bílých“, s přídavkem minerálních vícesložkových a vápenatých hnojiv.

Jak vysévat semena smrku

Výsev smrku krok za krokem

Vyčištěnou nádobu vyplňte sterilizovanou směsí rašeliny (jehličnaté hrabanky), dobře vyzrálého kompostu a ostrého písku v poměru 2 : 1 : 1. Semena rozložte s dostatečnými rozestupy na substrát a zasypte pískem ve vrstvě, která odpovídá dvoj až trojnásobku průměru semen.

Jak namíchat substrát pro bylinky

Kompost + písek + zemina

Ingredience dejte v poměru cca 1 : 1: 1 a důkladně promíchejte. Je vhodný pro všechny druhy bylinek.

Jakou zeminu použít na rajčata

výběr stanoviště a úprava půdy: rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny a teplou. Na jaře týden před výsadbou pohnojíme půdu kravským nebo slepičím hnojem (nejlépe granulovaným).

Jak zbavit substrát škůdců

Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.

Jak namíchat substrát pro pokojové květiny

Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.

Jak dlouho si sedá zemina

Tím, že tlačí na zeminu pod sebou, v místě, kde je postavený, je zemina stlačována touto silou. Daná zemina se ovšem nestlačí v jednom okamžiku, ale stlačuje se postupně. Proto než si dům takzvaně „sedne“, trvá to i několik let.

Kdy a jak přesadit kaktus

Nejvhodnější dobou na přesazování je velmi časné jaro nebo zase pozdní léto – tedy vždy doba stagnace růstu.

Jaký substrát pro tlustici

Doporučujeme substrát vhodný pro sukulenty a kaktusy, který můžeme v ostatních letech v rozumné míře přisypávat. Proto raději vždy volíme větší nádobu a substrátem ji neplníme zcela. Květináč plníme tak, že na jeho dno nasypeme hrubý písek jako drenáž, načež nasypeme substrát, do kterého rostlinu přesadíme.

Jak rychle rostou smrky

Smrk roste tak rychle, že za prvních 20 let přiroste ročně průměrně 31 cm a dále od 21 do 40 let přiroste ročně průměrně 49 cm.

Kdy se sází smrky

Prostokořenné jeličnany (borovice, smrk, jedle) je lepší sázet až v jarních měsících. Na rozdíl od listnatých stromů na podzim a v zimě již nekoření. Proto snáze přes zimu umrznou.

Které bylinky se nesnesou

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.

Co nemaji radí rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Proč Kytkám hnědnou listy

Přelití U nadměrné zálivky či přelití se nám začnou tvořit na listech hnědé skvrny. Odborně se tomu říká „skvrnitost. “ Poškozené listy odstraňte, omezte zálivku a přesaďte rostlinu do čerstvého substrátu.

Jak zbavit hlínu smutnic

Prostě odeberte u rostlin vrchní 1-2 cm zeminy (zde se totiž nacházejí nakladená vajíčka) a následně dosypejte novým. Parazitické hlístice (rod Steinernema feltiae): nejšetrnější a nejúčinnější možností, jak zlikvidovat přemnožené smutnice je povolat do zbraně jejich přirozené nepřátele – parazitické hlístice.

Jaký substrát pro pokojové rostliny

Pro pěstování se hodí směs rašeliny, křemičitého písku, expandovaných jílových granulátů, živin a stopových prvků. Tato směs se výborně hodí k pěstování suchomilných rostlin zejména proto, že zvýšený podíl porézního materiálu snižuje riziko zahnívání kořenů.

Jaký je nejlepší substrát pro pokojové rostliny

Substrát pro výsev a množení by měl obsahovat vyvážené množství NPK živin pro rychlejší vývoj kořenů rostlin. Směsi vhodné pro pokojové rostliny dobře absorbují vodu a odolávají zhutňování. Vhodné jsou odlehčené substráty s vysokým obsahem perlitu či vermikulitu. Skvělou volbou je například Light-Mix od Biobizz.

Jak zbavit Substrat Skudcu

Zvláště pokud pěstujete bylinky, měli byste na ni zapomenout úplně. Mechanickou cestou k vyčištění substrátu je jeho termické ošetření. Zahrádkáři doporučují nechat zakoupený substrát několik dní důkladně proschnout na sluníčku, jiní zase promrznout.

Jak velký květináč na kaktus

Při výběru květináče buďte důkladní

Pro domácí pěstování jsou tedy nejvhodnější plastové květináče. Průměr květináče v jeho horní části by měl být jen o málo větší, než je průměr těla přesazovaného kaktusu. U květináčů je velmi důležité, aby měly dostatečně velké odtokové otvory ve dnu.

Proč padají listy u tlustice

Zvadlý vzhled a pomačkané listy může mít rostlina i v létě, když zapomeneme na její zálivku. Na rozdíl od přelití se ale z takového hříchu velmi rychle vzpamatuje, když ji opět začneme přiměřeně zalévat. Plísňové onemocnění, které může rostlinu napadnout, je-li na stanovišti příliš vlhkém nebo příliš studeném.