Jak naložit česnek do oleje
Postup přípravy. Česnek oloupeme, rozdělíme na jednotlivé stroužky. Do důkladně vymyté sklenice nasypeme na dno sůl, dáme vrstvu česnekových stroužků, zasypeme solí, opakujeme několikrát, aby byla láhev téměř plná, postupujeme tak, aby poslední vrstva byla sůl, pak zalijeme olejem. Skladujeme v lednici.
Jak udělat ochucený olej
Je to velmi jednoduché – olivový olej zahřejeme v hrnci. Do něj přidáme koření – rozmarýn, feferonky, česnek, jak je libo. Při zahřátí se totiž uvolní více aroma a chutě so výborně spojí. Takto upravený olej dodá jídlu skvělou chuť i ve chvíli, kdy nemáte po ruce čerstvé bylinky.
Jak nakladat česnek
Česnek rozebereme na stroužky, do malých skleniček si připravíme koření (do skleniček od přesnídávky stačí 1 hřebíček, 3 kuličky pepře, kousíček estragonu, 1 bobčák). Nasypeme česnekové stroužky a zalejeme octem nebo olivovým olejem. Skleničky uzavřeme a necháme 3-4 týdny odležet. Skladovat v chladu.
Co s Nakladanym Cesnekem
Naložený česnek není tak štiplavý jako ten čerstvý, a proto se skvěle hodí na obložené mísy, do salátů, na topinky, k zelenině a těstovinám i do zálivky na salát. Jen si vyberte, jestli ho chcete zavařit, nebo vám stačí jednodušší varianta bez sterilace. I tak totiž vydrží v lednici několik měsíců!
Jak dlouho vydrzi česnek v oleji
Jestli ho chceme mít uložen na delší dobu, stroužky česneku vložíme do sklenice, posypeme solí, případně kořením jako je tymián a pepř, zalijeme olejem a uložíme do lednice. Takto vydrží i několik měsíců.
Jak zpracovat česnek aby se nezkazil
Jednotlivé stroužky oloupejte, nakrájejte na tenké plátky, ty rozložte nejlépe na síta a sušte dva až pět dnů podle tloušťky. Použít můžete i sušičku. Usušený česnek můžete rozemlít na prášek nebo nasekat nadrobno. Skladujte v dobře těsnící nádobě, aby nevyčichl.
Jak ochutit olej
Jako dochucovadla se nejčastěji používají sezónní bylinky – v lahvi pěkně vypadá snítka rozmarýnu, oregano, lístky bazalky, kuličky pepře, chilli paprička, česnek nebo ořechy. Všechny přísady musí být suché, aby v oleji nekvasily. Připravené suroviny můžete rovnou zalít studeným olejem a nechat uležet.
Jak vyrobit domácí olivový olej
Výrobní proces je tisíciletí v podstatě stejný. Olivy se rozemelou na pastu v mlýně a následně se z pasty vylisuje olivový olej, který se následně zbaví zbytků vody. Tento postup, včetně dobových nástrojů, můžete vidět v některém z řady muzeí věnovaných olivovému oleji.
Jak uchovat česnek v oleji
Jak naložit česnek do oleje
Oloupané stroužky ale můžete také nejdřív umlít na strojku nebo je rozdrtit v lisu na česnek, nandat do sklenice a zalít olejem. Neplňte až nahoru, česnek časem nabobtná a olej by vám začal ze sklenic vytékat. Skladujte v temnu a chladnu, nejlépe v lednici.
Jak naložit medvědí česnek do oleje
Medvědí česnek naložený v oleji
Čerstvé listy medvědího česneku omyjte a nakrájejte na svislé proužky. Do vybrané nádoby nalijte 3/4 objemu oleje a vložte do něj proužky česneku. Nádobu pevně uzavřete. Nechte louhovat asi 3 týdny v suchu a temnu a pak olej přeceďte.
Jak se dělá Koprový olej
Do kastrolu dáte olej, který ohřejete na 60 -90 °C. To se dělá proto, aby bylinky pustily co nejvíc chutě a barviva. Zvlášť když budete používat ponorný mixér, nalijte nejprve olej a až pak bylinky. Daleko lépe se vám to bude mixovat.
Jak se vyrábí olej
Výroba olejů
Tuky jako zásobní látky jsou obsaženy v semenech nebo plodech rostlin. Ty se po nasbírání lisují a tím se (velmi zjednodušeně) získává olej. Pokud jsou lisovány za studena, pak je tento olej kvalitní a používá se příkladně na konzumaci nebo jako terapeutický olej.
Jak nejlepe zpracovat medvědí česnek
Jak nejlépe medvědí česnek zpracovat Pesto – medvědí česnek se skvěle hodí do pesta, které můžete použít na těstoviny, bagety nebo jako dip. Stačí smíchat medvědí česnek s olivovým olejem, sýrem, ořechy a solí a rozmixovat. Polévky a omáčky – bylinku můžete přidat do polévek a omáček, aby jim dodala výraznou chuť.
Jak zužitkovat medvědí česnek
Nasekané listy se nabízí použít jako přílohu třeba k rybě nebo spolu s kopřivovými listy do velikonoční nádivky. Ve studené kuchyni připravíte z medvědího česneku výborné saláty a lahodné tvarohové pomazánky. Pokud nemáte mnoho času, můžete si ho dát třeba jen tak na chleba s máslem a dozdobit bílými kvítky.
Jak ochutit koprovku
Připravte jíšku správně! Zalijeme vývarem nebo vodou, přidáme mléko, rozmícháme a necháme asi 20 minut vařit. Pak přidáme smetanu a kopr, osolíme, osladíme, okyselíme a necháme přejít varem. Podle potřeby dochutíme (solí, cukrem, octem) a podáváme s vařeným hovězím masem nebo vejcem natvrdo.
Jak se co dělá olej
Oleje se vyrábějí rafinací či lisováním. Rafinované oleje mají neutrální chuť a hodí se více ke smažení. Lisované oleje mají lepší chuť a látky, ale rychleji se kazí.
Jak se dělá řepkový olej
Proces lisování probíhá na šnekových lisech v jednom nebo několika lisovacích stupních. Pokud je proces lisování vícestupňový pak na prvním stupni probíhá lisování za nízkých teplot v rozmezí kolem 40 °C. Tímto šetrným způsobem se získává surový řepkový olej vysoké kvality obsahující veškeré cenné látky.
Co se dá udělat z medvědího česneku
Jak použít medvědí česnek Listy medvědího česneku si můžete vylepšit chuť téměř všech pokrmů. Nadrobno nakrájené se přidávají: do polévek, omáček i k masu, skvěle chutnají i nadrobno nakrájené na chlebu s máslem či v pomazánkách (co třeba zkombinovat s pomazánkou z vajíček, které zůstaly doma po pomlázce).
Kdy se dává ocet do Koprovky
Takže ocet přidávejte až nakonec, po smetaně, až budete omáčku dochucovat, a snažte se pak koprovku co nejrychleji dostat na talíř.
Proč se srazí smetana v omáčce
Sražená omáčka vám vznikne, když ji během vaření dostatečně nepromícháte a tak v ní zůstanou žmolky. Co s tím Vlijte ji do mísy a prošlehávejte ji balonovou metlou, nebo ručním mixerem, až bude hladká. Poté ji vlijte zpět do kastrolu, po prohřátí přeceďte přes jemný cedník do mísy, vlijte zase do kastrolu a prohřejte.
Jak se získává olej
Rostlinné oleje se získávají lisováním semen rostlin obsahujících tuky. Existují dva způsoby, jak z nich vytěžit rostlinný olej. Buď jednoduchým vylisováním zastudena, nebo lisováním při vysokých teplotách a vysokém tlaku. Obě metody mají své výhody i nevýhody.
Jak se dělá olej
Výroba olejů
Tuky jako zásobní látky jsou obsaženy v semenech nebo plodech rostlin. Ty se po nasbírání lisují a tím se (velmi zjednodušeně) získává olej. Pokud jsou lisovány za studena, pak je tento olej kvalitní a používá se příkladně na konzumaci nebo jako terapeutický olej.
Jak zapálit olej
Požáry jedlých tuků spadají pod třídu požáru B, neboť při hoření se nacházejí v rozpuštěné formě. Téměř ve všech evropských státech preferují protipožární předpisy pro provozy s fritovacím a pečícím zařízením použití hasicích dek a hasicích přístrojů s oxidem uhličitým pro hašení požárů jedlých tuků.
Co udělat aby se nesrazila koprovku
Tu octovou vodu si nechám na dochucení. Přidáme masox, cukr, sůl a postupně přimícháváme mouku rozmíchanou s mlékem. Ochutnáme a už můžeme přilít trochu octa. ( Když máme ocet horký, můžeme ho nalít do horké omáčky a ona se nesrazí.
Proč se srazí koprová omáčka
Sražená omáčka vám vznikne, když ji během vaření dostatečně nepromícháte a tak v ní zůstanou žmolky. Co s tím Vlijte ji do mísy a prošlehávejte ji balonovou metlou, nebo ručním mixerem, až bude hladká. Poté ji vlijte zpět do kastrolu, po prohřátí přeceďte přes jemný cedník do mísy, vlijte zase do kastrolu a prohřejte.