Jak udělat záhon se zeleninou
Zeleninový záhon zakládejte na slunném místě.
Vyhněte se tmavým, zapadlým a vlhkým zahradním koutům. Vhodná jsou také místa v polostínu, což oceníte v létě například při pěstování salátů, jež špatně snáší přímé slunce. Záhon by měl být dobře přístupný ze všech stran kvůli okopávání, setí a sázení.
Archiv
Jak vytvořit trvalkový záhon
Nízké, drobnější trvalky a druhy s plazivým růstem sázíme vždy k okraji záhonu. Středně vysoké odrůdy pak za ně a nejvyšší rostliny pak doprostřed (pokud záhon pozorujeme ze všech stran) nebo dozadu (pokud je třeba před domem, či nějakou zdí apd.). Optimální doba pro sázení trvalek je jaro nebo časné léto.
Jak naplnit vyvýšené záhony
Jak a čím naplnit vyvýšený záhon O vyvýšených záhonech mluvíme tehdy, přesahuje-li jejich výška cca 45 cm. V takovém systému se plní vrstvou kompostu a vrchního substrátu. U záhonů kolem 60 cm a výše se již používá 3vrstvý systém – tedy drenážní vrstva, dále kompost a navrch vrstva substrátu.
Jak osadit záhon
Vyšší rostliny patří spíše do pozadí, před ně se vysazuje střední patro rostlin a nejnižší druhy rostou v popředí. Středně vysoké a nižší rostliny se tak nechávají vyniknout na neutrálním pozadí. Vždy se ale řiďte konkrétní situací, občas je lepší se od pravidel trochu odpoutat.
Kdy založit záhon
Ideální je začít s přípravou nových záhonů již na podzim, ale ani na jaře není pozdě. Kromě zimy jej vlastně můžeme připravit kdykoli. Jarní přípravu nových záhonů pak co nejvíce uspíšíme, abychom mohli včas vysévat a vysazovat. Nejlepší je začít s přípravou záhonu již ve chvíli, kdy země není zmrzlá.
Jak udělat záhony ve skleníku
Je třeba vykopat je co nejhlouběji, minimálně však do hloubky 40-50 cm, a vytvořit bednění, které bude záhon jistit. Zároveň myslete na to, že do takovéhoto typu skleníku bude potřeba vytvořit schody, po kterých budete k záhonům sestupovat.
Jak udělat záhon bez rytí
První je INSTANTNÍ KOMPOSTOVÝ ZÁHON, který založíte rychle, pokud MÁTE dostatek kompostu (nebo víte, kde ho sehnat). Druhá instantního záhonu je INSTANTNÍ VRSTVENÝ ZÁHON, ten založte pokud nemáte dost kompostu, ale za to máte různý organický materiál jako trávu, slámu, hnůj, štěpku, atd.
Jakou zeminu na trvalky
humusovitá půda, hluboká a bohatá na živiny.povrch zeminy udržujte rytím a mulčováním v provzdušněném stavu.kombinace hlavních a doplňkových trvalek ve skupinkách.slunné místo.
Jak správně udělat vyvýšený záhon
PřípravaNa místě, kde bude vyvýšený záhon umístěn, nejprve odkopejte drn a zryjte jej na hloubku jednoho rýče.Vyberte velké drny trávy a plevele.Následně podloží zarovnejte, aby na něm byl záhon umístěn rovně. Ideální je vyrovnat jej pomocí vodováhy.
Jak založit záhon s mulčovací kůrou
Pokud textilii použijete, stačí menší vrstva kůry, cca 10 cm. Navrstvěte 10-15 cm kůry na záhon s položenou mulčovací textilií. První vrstvu aplikujte silnější, protože kůra po určité době seschne a zároveň také slehne a tlí. U stromků vrstvěte 15 cm, aby se kolem nich lépe udrželo vlhké prostředí.
Jak se starat o záhonky
Záhony je třeba každý rok provzdušnit, aby se vylepšila struktura půdy. Lépe se v ní pak udrží voda i živiny. Většinou se záhony ryjí jednou ročně, a to na podzim. Výjimkou jsou velmi jílovité půdy, které během zimy rády slehnou.
Co se dává do skleníku
Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.
Čím člověk zúrodnit půdu
Používejte organická hnojiva – na jaře i v podzimu využijte kompost, na podzim zarývejte trávu s listím, hnůj a další organický materiál. Pravidelně a každoročně střídejte plodiny na záhonech. Pokud je to realizovatelné, nasaďte smíšené kultury, které omezují únavu půdy.
Co je permakulturní zahrada
Permakulturní zahrada funguje na principu udržitelnosti a samostatnosti, bez větších zásahů člověka. Užitková zahrada nás zásobuje chutnými a především zdravými plody po celou dobu vegetace. Absolutním tabu permakulturní zahrady je používání chemie a průmyslově vyrobených hnojiv.
Kdy nejlépe sázet trvalky
Sázení na podzim
Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin. Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny mají čas zakořenit a na jaře se už plně věnují své nadzemní části.
Jak daleko od sebe trvalky
Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.
Jakou zeminu na záhon
Použijte k tomuto účelu nejlépe speciální substrát pro vyvýšené záhony, substrát s humusem nebo hotovou kompostovanou zeminu. Příliš levný substrát může hrudkovatět a poškodit kořeny rostlin. Horní vrstva může být vysoká přibližně 30 cm.
Co použít místo mulčovací kůry
Praktická štěpka
Pořezané větve stromů a keřů můžeme okamžitě zpracovat na jemnou drť, kterou lze použít stejně jako kůru. Štěpkování patří mezi skvělé recyklační ekologické metody. Nemusíme sušit a pálit větve, případně je vyhazovat do odpadu.
Jak casto menit mulčovací kůru
První vrstva mulčovací kůry se aplikuje vždy silnější kvůli rozkladu materiálu (min. 15 cm), menší vrstvy již pak aplikujeme při dosypávání mulče. Podle druhu mulčovací kůry je třeba doplnit materiál jednou za 1 až 4 roky. Ideální je samozřejmě kůra, která se rozkládá co nejpomaleji.
Kdy rýt záhony
Ideální je zrýt záhony na podzim, můžeme to ale udělat i na jaře – a čím dříve, tím lépe. Při rytí je do půdy vhodné vpravit kompost, zkompostovaný hnůj či písek na vylehčení. Záleží i na budoucím osevním plánu.
Kdy můžu dát rajčata do skleníku
Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.
Jak dlouho trva než se stane půda Urodna
Vytvořit kvalitní půdu trvá 5 – 10 let. Později lze rytí nahradit jen lehkou povrchovou kultivací do hloubky 5 cm a vrátit se k němu vždy až v momentě, kdy si slehlá půda znovu žádá prokypření. 2) Použití kompostu k vylepšení půdy.
Jak zjemnit půdu
Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo. Rovněž lze zeminu posypat popelem, v zásadě se hodí jakýkoli lehký materiál, například listí, proschlá posečená tráva, rozemletá sláma, piliny nebo dřevěná drť a podobně.
Jak vytvořit přírodní zahradu
Vybudujte si vlastní přírodní zahradu: Poradíme vám, jak na toZredukujte chemikálie na minimum.Dovolte některým místům “přirozeně upadat“Nezapomeňte přidat vodu.K rybníčku vysázejte vhodné rostliny.Inspirujte se ve svém okolíVyberte původní rostliny.Přilákejte včely.Poskytněte útočiště ptákům.
Jak zalozit Permakulturni zahradu
Správnou volbou vysazených rostlin, jejich menším sponem a mulčováním záhonů. Mulčujeme nejlépe slámou, vhodná je ale i jemně posečená tráva (pozor, trávu je nutné posíct dříve, než začne kvést, aby se nám na záhonech nesemenila). Výjimečně se používá i jemná dřevěná štěpka, vždy ale pouze z listnatých dřevin.