Jak vykopat sklep ve svahu
Začíná se výkopem a přípravou podloží
Prvním krokem je výkop. U našich sklepů se vždy provádí výkop o 20 cm širší, než jsou rozměry sklepa. Po výkopu je potřeba připravit zhutněnou plochu, ideálně 10 cm vysokou z kameniva frakce 8/16.
Jak hluboko sklep
Sklípek může stát prakticky kdekoli, ale nejvhodnější je umístit jej do svahu (měl by totiž být zasypán alespoň 90 cm vysokou vrstvou zeminy). Na druhou stranu však není vhodné zahájit stavbu pod svahem, na němž už stojí jiná stavba – nutné zpevňování a zajišťování před ujížděním obvykle vyjde dráž než celý sklípek.
Archiv
Jak vykopat sklep pod domem
“ Pokud se přece jen rozhodnete dům podsklepit, je třeba nejprve vykopat jámu. Vespod se vybetonují pasy a základová deska, na ni se pak stavějí obvodové zdi stejně jako nad zemí. Zdi pod úrovní terénu je nutné izolovat zespodu tepelně a zvenčí proti vodě.
Archiv
Jak velký sklep
Pro uskladnění ovoce či zavařenin by měl mít sklep rozměry přibližně tři až pět metrů čtverečních. Pro brambory a zeleninu postačí i sklep menší, třeba kolem tří metrů čtverečních, ale vždy oddělený od dalších prostor. Důležitá není jen velikost sklepa, ale také to, k čemu má sloužit.
Jak spravne udělat sklep
Jaké je tedy ideální místo pro zahradní sklep Nejlépe nepodmáčené, v mírně svažitém terénu, ale není problém ho postavit i na rovině. Pak už jen stačí nakreslit si přesný nárys a půdorys sklepa, nebo si nechat vypracovat projekt a pustit se do práce. Nejlepším řešením je zasazení sklípku do mírně svažitého terénu.
Jak udělat Vlhky sklep
Nejlépe se vzduch vysouší v zimě, kdy je venkovní teplota nižší než teplota uvnitř sklepa. Studený vzduch totiž neobsahuje tolik vlhkosti. Nejlépe to funguje, když je venkovní teplota v zimě nižší než v létě, kdy je vzduch teplý. Lepší účinek mají opakovaná krátká desetiminutová větrání.
Jak správně izolovat sklep
Stěny a podlaha sklepa se vyloží vodotěsnou fólií z měkčeného PVC, přes kterou se vlhkost nedostane. Tím je hydroizolace sklepa hotová a místnost můžete hned začít používat. Pokud chcete, můžete ještě hydroizolaci na podlaze zakrýt novou vrstvou betonu a ke stěnám vyzdít přizdívku.
Jak uspořádat sklep
Vyzkoušejte skříňky. Ano, i skříňky jsou skvělým způsobem, jak uspořádat věci ve sklepě, na které nechcete, aby sedal prach nebo špína či voda. Uzavřený prostor a police skříněk oceníte i v zimě, během níž budou před chladem a mrazem vaše věci ještě více chráněny.
Jak usporadat malý sklep
Závěsné úložné systémy
Je to právě díky mnohdy nepraktickým regálům a policím. Závěsné úložné systémy jsou většinou jedinou efektivní možností, jak ze sklepa udělat praktický skladovací prostor. Na stěny ve sklepě namontujete závěsné panely, které nezabírají vůbec žádné místo.
Jak na stavbu sklepa
Nejlépe nepodmáčené, v mírně svažitém terénu, ale není problém ho postavit i na rovině. Pak už jen stačí nakreslit si přesný nárys a půdorys sklepa, nebo si nechat vypracovat projekt a pustit se do práce. Nejlepším řešením je zasazení sklípku do mírně svažitého terénu.
Jak vybílit sklep
Sklep můžete vybílit vápnem. To také funguje jako dezinfekce a částečně izoluje vlhkost. Rovnou také zkontrolujte, zda do sklepa nevedou nějaké přístupové cesty, pro hmyz a hlodavce.
Jaká omítka do sklepa
Sanační omítku je dobré použít, protože Vám bude dobře propouštět vlhkost do místnosti a „nevyženete“ si vlhkost výše. Také její životnost bude podstatně vyšší než u běžné omítky, protože má daleko větší obsah pórového systému, který odvádí vodní páry ze zdi a kde se ukládají různé soli apod.
Jak se zbavit vlhkosti ve sklepě
Vlhkost zevnitř
Nejjasnější a nejjednodušší řešení přichází, pokud je zdrojem vlhkosti prasklé potrubí či podobná vodní havárie. Po nutné opravě stačí jen celý prostor odvlhčit pomocí odvlhčovače, abychom vodu vysušili i z nasákavých povrchů. Zdrojem vlhkosti však může být v tomto případě i způsob užívání sklepa.
Co na strop do sklepa
Pro vzhlednější strop doporučujeme použít desky ze skelné vaty s bílým laminováním ze skleněných vláken. Izolační desky ze skelné vaty nejsou příliš vzhledné, proto je vhodné na ně po lepení natáhnout tenkou vrstvu omítky.
Jak uklidit ve sklepě
Oblíbeným způsobem, jak uklidit sklepní prostory, je naskládat všechno do krabic. Rozhodně jsou však právě kvůli výše zmíněné vlhkosti nejméně vhodné krabice papírové. Raději si pořiďte dřevěné nebo plastové boxy. Ty poslední jsou poměrně levné, a když se zapráší, tak je snadno umyjete a budou vám dál sloužit.
Jak využít sklep
Kořenovou zeleninu je výborné skladovat v písku; stačí krabice, líska nebo bednička, do které se na zimu uloží mrkev prosypaná pískem. V dobrém sklípku vydrží i celer a řepa. Hluboký sklep – skladování zeleniny, brambor, uzeného nebo naloženého masa, vína, džusů, kompotů apod.
Jak se zbavit plísně ve sklepě
V první řadě jde o sanační omítky. Jedná se o ucelený systém směsí a nátěrů, které mohou s plísněmi docela dobře bojovat. Jako základní prostředek proti plísním může sloužit i vyhašené vápno rozpuštěné ve vodě, tím pak stěny sklepa natřete.
Co s Mokrym sklepem
Vlhkost zevnitř
Nejjasnější a nejjednodušší řešení přichází, pokud je zdrojem vlhkosti prasklé potrubí či podobná vodní havárie. Po nutné opravě stačí jen celý prostor odvlhčit pomocí odvlhčovače, abychom vodu vysušili i z nasákavých povrchů. Zdrojem vlhkosti však může být v tomto případě i způsob užívání sklepa.
Jak odstranit vlhkost ve sklepě
Sklep lze zbavit nadměrné vlhkosti několika způsoby: drenážemi odvádějícími vodu z okolí domu, vodorovnými izolacemi zdiva i podlahy sklepa, výstavbou dělicích příček s odvětráním, průběžným odčerpáváním vody z jímky vykopané v nejnižším místě podlahy, intenzivním větráním a používáním odvlhčovačů instalovaných ve …
Jak nahodit sklep
Na celou sklepní zeď naneste štětkou základní nátěr tak, aby zeď zcela pokrýval. Po uplynutí mezioperační přestávky (dodržujte údaje výrobce) nanášejte na předupravenou zeď další vrstvu – izolační stěrku. Pozor: Alternativou mohou být také kapalné izolační prostředky, které se jednoduše nastříkají.
Čím vymalovat vlhký sklep
Pro obnovu vybílení vlhkého sklepa je vhodné použít opět vápenný nátěr. Silikátové fasádní barvy se ideálně aplikuji na savé podklady, vápennocementové omítky a pod. Vlhký kámen není nejvhodnějším podkladem a problemy mohou způsobit i staré vápenné nátěry zejména pokud se jedná o více vrstev.
Kdy větrat sklep
I větrání sklepa má svoje zásady. Ideální je větrat v zimě, kdy je vzdušná vlhkost nižší než v létě. Intenzivní větrání v létě může naopak problém s vlhkostí ještě zvýšit. Teplý vzduch obsahuje více vodní páry, která v chladu kondenzuje – vlhkost se pak ve sklepě srazí do podoby malých kapek.
Jak zateplit sklep
K zateplování se obvykle používá minerální vlna nebo fasádní polystyrén. Vlna je vhodná do suchých sklepů, neboť je silně nasákavá a snadno absorbuje vzdušnou vlhkost. Naopak polystyren sice odolává vodě, zato ale dobře hoří, proto jej nedoporučujeme používat v suterénech s technickým zázemím (např.
Jak uskladnit věci ve sklepě
Pro přehledné ukládání věcí jsou nepostradatelné regály a police. Udržet v nich pořádek vám pomohou vhodné obaly, boxy a krabice všech velikostí a tvarů, k uskladnění ovoce upotřebíte bedny a bedničky, přepravky a lísky. V mnoha rodinách se sklep využívá jako úložiště a odkladiště všeho, co zrovna není potřeba.
Jak se zbavit zápachu ve sklepě
Je také dobré probourat do sklepa v několika místech větrací otvory, aby vzduch stále proudil. Na pohlcení nepříjemných pachů se dříve dávaly otevřené nádoby s octem. Vyzkoušejte to také! A zkusit můžete i umístění mísy se solí – měla by pohlcovat vodu z okolí.