Jak si vyrobit prací gel
Mýdlo na praní nastrouháme na jemno, přidáme stejné množství prací sody a zalijeme horkou vodou. Promícháme, necháme vše zcela rozpustit a vychladnout. Směs postupně zgelovatí a udrží svou konzistenci. Na závěr můžeme přidat esenciální olej, který prádlo provoní a také konzervuje vzniklý gel.
Archiv
Jak si vyrobit vlastní prací prášek
Na výrobu domácího pracího prášku na bílé prádlo budete potřebovat: To samé jako u prášku na barevné prádlo, jen k sodě s mýdlem přidáte perkarbonát sodný a taed. Taed slouží jako aktivátor perkarbonátu sodného. Normálně funguje perkarbonát až nad 60 °C.
Co použít místo prášku na praní
V nouzových případech můžete použít sprchový gel nebo tekuté mýdlo. Nalijte půl deci rovnou do bubnu. Jednoduchý přípravek si lze také vcelku rychle vyrobit. Stačí, když v horké vodě rozmícháte vrchovatou lžíci nastrouhaného mýdla a prací sodu.
Jak vyrobit prací gel z jelena
Na jelení sliz je potřeba jádrové mýdlo, které stojí okolo 15 Kč za 250 g. (Některé uživatelky dávají přednost dražším marseillským mýdlům, která mají výraznější vůni.) Dále je potřeba 100 g práškové sody (pozor, ne té jedlé, ale uhličitanu sodného).
Jak si vyrobit domácí aviváž
Do skleněné láhve smícháte v poměru 1:1 ocet + vodu (měla by být alespoň převařená, nejlépe destilovaná) přidáte pár kapek esenciálního oleje (pozor, ne toho do aromalampy, ale toho, který se používá pro výrobu přírodní kosmetiky, zkuste třeba českou značku Nobilis Tilia). Před každým použitím stačí protřepat.
Jak udělat mýdlový sliz
U mýdlových vloček je postup podstatně jednodušší. Kostky mýdla na praní stačí najemno nastrouhat na struhadle a smíchat se sodou na praní. Vzniklá směs se pak přidává do pračky v množství zhruba dvou polévkových lžic. Stejně jako u mýdlového slizu lze i u mýdlových vloček použít jako aviváž roztok kyseliny citronové.
Jak udělat práci sodu
Stačí smíchat jednu lžičku jedlé sody s trochou soli s vysokým obsahem jodu, přidat pár kapek vody, aby se vám směs dobře nanášela na zuby, a nechat působit tak dvě minuty, pak ihned smýt.
Co použít místo aviváže
Bílý ocet je skvělá surovina, která spolehlivě nahradí aviváž. Zředěný vodou ve stejném poměru má podobný účinek. Prádlo změkčí a textilie z umělých vláken zbaví elektrostatického náboje.
Jak prát s jedlou sodou a octem
Postup na čištění domácí pračkydo přihrádky na prací prášek nasypte 0,5 šálku prací sody.0,5 litru octa nalijte přímo do bubnu.na pračce navolte:vypněte možnost ždímánípračku spusťte naprázdno.pokud jste ji nikdy nečistili, celý proces zopakujte ještě jednou.
Jaký ocet do pračky
Z dokonale čisté pračky vyndáte i krásně vyprané a voňavé prádlo. K čištění pračky octem vám poslouží í bílý ocet 10%.
Co je to soda na praní
Uhličitan sodný (soda na praní) se nejčastěji používá jako změkčovač vody, odstraňovač pachů a čistič. Sodu můžete využít jak na praní, tak na úklid domácnosti. V případě použití sody jako součást domácího pracího prášku, zvyšuje prací schopnosti mýdla.
Co místo aviváže
Místo aviváže kondicionér
Když vám dojde aviváž, použijte trošku kondicionéru na vlasy. Může mít někdy i lepší účinky než drahé přípravky na změkčení prádla. Pokud se vám nechce riskovat, další možností je vinný ocet.
Jak si vyrobit Máchadlo
Postup: Smíchejte ocet a vodu, přidejte pár kapek esenciálního oleje a pořádně promíchejte. Nalijte do dózy nebo sklenice, ve které budete chtít máchadlo uchovávat. Přidávejte do praní ve stejném množství jako klasickou aviváž, jedná se o cca menší panák.
Jak udělat mýdlovou vodu
Mýdlo jednoduše nastrouháte do vhodného kastrůlku, přidáte destilovanou vodu (350 ml destilované vody na 150 g mýdla) a zahříváte a mícháte, až se mýdlo rozpustí.
Na co je jádrové mýdlo
Jemné jádrové mýdlo je výborným pomocníkem do domácnosti díky své multifunkčnosti. Využijete ho pro praní drobného prádla v ruce, pro odstranění skvrn i pro mytí rukou.
Co je soda na praní
Uhličitan sodný (soda na praní) se nejčastěji používá jako změkčovač vody, odstraňovač pachů a čistič. Sodu můžete využít jak na praní, tak na úklid domácnosti. V případě použití sody jako součást domácího pracího prášku, zvyšuje prací schopnosti mýdla.
Jak prát s octem
Postup je stejný jako při čištění pračky. Nalijte dva hrnky octa přímo do bubnu pračky, nastavte co nejvyššší teplotu a nejdelší program a pusťte pračku naprázdno. Pokud máte domácího mazlíčka a jeho chlupy jsou všude včetně vašeho oblečení, přidejte polovinu šálku bílého octa do cyklu máchání.
Jak provonět prádlo bez aviváže
Nečistoty se zanášejí i ve vnitřku pračky, ale do té se jen tak nedostanete. Nejsnazší pomoc přináší ocet – nalijte 1 litr do bubnu a pusťte pračku naprázdno na nejvyšší teplotu. Existují speciální prostředky určené k témuž a profi přípravek můžete sehnat i k odvápnění zaneseného topného tělesa.
Proč se dává ocet do pračky
Používejte při čištění pračky a praní bílý ocet, vyčistí pračku, prádlo vybělí i změkčí a nahradí i aviváž. Stojí pár korun, je šetrný k přírodě a jeho použití je snadné a rychlé. Čištění pračky často podceňujeme, pokud ale chceme, aby nám pračka dlouho sloužila, je dobré se čištění věnovat pravidelně.
Kam dát ocet do pračky
Pokud byste se do takového čištění pračky octem chtěli přeci jen pustit, pak stačí jen jednou nebo dvakrát do roka. Připravte si k tomu dva menší hrnky octa, které nalijte přímo do bubnu pračky. Pak pusťte pračku na prázdno na nejvyšší možnou teplotu a nejdelší program.
Proč přidávat ocet do pračky
Ocet do pračky. Používejte při čištění pračky a praní bílý ocet, vyčistí pračku, prádlo vybělí i změkčí a nahradí i aviváž. Stojí pár korun, je šetrný k přírodě a jeho použití je snadné a rychlé. Čištění pračky často podceňujeme, pokud ale chceme, aby nám pračka dlouho sloužila, je dobré se čištění věnovat pravidelně.
Jak se vyrábí soda
Technicky se postupuje tak, že se do téměř nasyceného roztoku NaCl zavádí nejprve amoniak a poté oxid uhličitý. Vzniklý hydrogenuhličitan sodný se odfiltruje a zahříváním (kalcinací) převede na uhličitan sodný (kalcinovanou sodu): 2 NaHCO3 → Na2CO3 + H2O + CO. Takto získaný oxid uhličitý se znovu odvádí zpět do výroby.
Jak udělat aviváž
Do skleněné láhve smícháte v poměru 1:1 ocet + vodu (měla by být alespoň převařená, nejlépe destilovaná) přidáte pár kapek esenciálního oleje (pozor, ne toho do aromalampy, ale toho, který se používá pro výrobu přírodní kosmetiky, zkuste třeba českou značku Nobilis Tilia).
Co se dá použít místo aviváže
Místo vody je možné použít bylinný výluh nebo citrusovou vodu vzniklou povařením slupek citrónů, pomerančů či limetek ve vodě. Bylinky a koření lze též naložit přímo do octa. Směs nechte vyluhovat alespoň dva týdny, poté přeceďte přes sítko nebo pláténko a bylinný ocet používejte místo aviváže.
Co je potřeba na výrobu mýdla
Z ingrediencí jsou obecně na výrobu mýdla i šamponu potřeba oleje, tuky, voda, hydroxid sodný a bylinky. Z tuků a olejů se do mýdel nejčastěji používají olivový, kokosový, palmový olej, avokádový, mandlový, meruňkový, rýžový, pšeničný, kmínový i slunečnicový.