Jak si vyrobit fóliovník?

Jak Natahnout fólii na fóliovník

Šňůru stahujeme vždy stejnoměrně po obou stranách, kolmo k zemi a pak podvlékneme pod vodorovnou trubku dovniř foliovníku, kde se zajistí kolíkem. Nikdy nestahujeme oba konce šňůry směrem k sobě. Vzniká tak riziko roztržení (proříznutí) folie.

Jaká fólie na fóliovník

Zelená fólie na fóliovník má plnou účinnost když vašemu fóliovníku nestojí nic v cestě a nic na něj nevrhá stín. V takových případech je fólie schopna propustit přibližně 85 – 88% slunečního světla. Narozdíl od zelené fólie, ta bílá světlo ve fóliovníku nerozptyluje, ale dodává ho přímo.

Kdy postavit fóliovník

Vhodná doba na setí bývá koncem března, ale záleží na počasí a teplotě. Oproti tomu teplé pařeniště stačí založit až v půlce března. Jakmile v něm bude vhodná teplota, kterou zajistí rozkládající se materiál, můžeme vysévat nedočkavá semínka.

Jak pripevnit fóliovník

Fóliovník se kotví zakopáním patek konstrukce do země a zasypáním okrajů folie (přesah v délce cca 20cm) zeminou nebo přišroubováním patek do pevné podezdívky). Fóliovník musí stát na rovné ploše a na takovém podloží, aby vydrželo uchycení fóliovníku v zemi.

Jak vyrobit jednoduchý fóliovník

Jako základnu fóliovníku použijete obdélníkovou ohrádku ze dřeva. Stačí několik prken, ve vnitřních rozích zpevněnou trojúhelníky a pár šroubků nebo hřebíků. Po délce fóliovníku a v rozích umístěte kovové tyče, dvě tyče použijte podélně na zpevnění konstrukce. Hula hop obruče rozřízněte a zapíchněte na tyče.

Co se dá pěstovat ve Foliovníku

Mezi oblíbenou zeleninu, kterou si zahrádkáři předpěstovávají ve fóliovníku, patří květák, brokolice, pórek, kapusta, zelí, celer či brukev. Stejně tak si zde můžete rozmístit květináče nebo truhlíky, a v nich si předpěstovat rostliny, které pak budou zdobit vaše okna či terasu – například afrikány či petúnie.

Co je kašírovaná fólie

Kašírovaná folie je speciální fólie české výroby vyznačující se nadstandardní pevností a odolností proti povětrnostním vlivům, jako je déšť a mráz.

Jaký vybrat fóliovník

Nejlepší foliovníky

Pořadí Název Hodnocení
1. Garden King 4 police 69x158x49 cm ⭐ 91 %
2. Garden King Flora 140x94x180 cm ⭐ 85 %
3. Garden King House 210×179 x250 cm ⭐ 85 %
4. M.A.T Group 250×179 x211 cm ⭐ 79 %

Co zasadit do fóliovníku

Mezi oblíbenou zeleninu, kterou si zahrádkáři předpěstovávají ve fóliovníku, patří květák, brokolice, pórek, kapusta, zelí, celer či brukev. Stejně tak si zde můžete rozmístit květináče nebo truhlíky, a v nich si předpěstovat rostliny, které pak budou zdobit vaše okna či terasu – například afrikány či petúnie.

Jak si udělat domaci sklenik

Čím větší skleník chcete mít, tím kvalitnější základy musíte vybudovat. Podezdívku přizpůsobte jeho velikosti a hmotnosti. Pro menší stavby ji vytvořte z betonu – směsi 1 dílu cementu, 3 dílů písku a 5 dílů štěrku.

Kdy dát sazenice do Foliovníku

Je však třeba, aby ve fóliovníku bylo dostatek světla a dobré větrání. Vysazovat ji můžete buď na jaře nebo na podzim, ideálně do rohu záhonu, ale alespoň 25 cm od stěny. Ke svému růstu potřebujete výživnou zeminu s dostatkem humusu, ideální je pravidelné hnojení.

Kdy dát sazenice do Foliovniku

S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.

Jak dlouho vydrží fóliovník

Velký vliv na životnosti má počasí i to, zda bude fóliovník na zimu uskladněn na suchém místě. K nejméně odolným patří fólie o tloušťce 0,1 mm, tyto fólie mají životnost cca 1 rok. Kvalitnější fólie jsou odolné proti UV záření a dle povětrnostním vlivům je jejich výdrž uváděna mezi 3 – 5 roky.

Kdy dát okurky do Foliovniku

V dubnu přichází čas setí okurek, cuket, dýní, červené řepy, fazolí a bylinek. Ke klíčení těchto plodin jsou ideální vysoké teploty. Přesto ale nepřestávejte s pravidelným větráním skleníku. S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12.

Čím nahradit sklo ve skleníku

Výhody polykarbonátu na skleníky oproti sklu

U hodnota udává tepelnou prostupnost deskou, čím je nižší, tím méně tepla unikne. Z tabulky tedy vyplývá, že polykarbonát má výborné tepelně-izolační vlastnosti a navíc je oproti sklu mnohem lehčí.

Jak udělat záhony ve skleníku

Záhony si důkladně rozměřte a vytvořte je buď po levé a pravé straně skleníku, nebo ve tvaru písmene U tak, aby mezi nimi vznikla ulička (ideálně o šířce alespoň 50 cm). Záhony by měly být v takové šířce, abyste pohodlně dosáhli na jejich konec.

Na co je dobrý fóliovník

Skleníky a fóliovníky fungují skvěle jako urychlovače růstu. Udržují konstantní teplotu i vlhkost a zajišťují dobré světelné podmínky, což rostlinám maximálně vyhovuje. Ty se vám pak odmění svým vzrůstem i objemem sklizně. Navíc takováto "poklička" rostliny chrání před nepříznivým počasím i nenechavými hlodavci.

Jak často zalévat ve Foliovníku

Zaléváme nejlépe ráno a větším množstvím vody jednu za několik dní. Není potřeba zalévat každý den. Půdu necháme oschnout, neměla by být stále vlhká.

Co už můžu dát do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Kdy sázet do fóliovníku

Je však třeba, aby ve fóliovníku bylo dostatek světla a dobré větrání. Vysazovat ji můžete buď na jaře nebo na podzim, ideálně do rohu záhonu, ale alespoň 25 cm od stěny. Ke svému růstu potřebujete výživnou zeminu s dostatkem humusu, ideální je pravidelné hnojení.

Na co je fóliovník

Foliovník je užitečným pomocníkem při pěstování rostlin. Tvoří ho konstrukce potažená plachtou (fólií). Pokud nemáte pro záhony mnoho místa nebo zatím nechcete investovat do skleníku, představují fóliovníky jednoduché a praktické řešení, jak pěstovat vlastní bylinky a zeleninu na omezeném prostoru.

Jak hluboko koření okurky

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.

Jak si doma vyrobit skleník

Hledejte místo, které bude co nejvíce slunné a co nejméně větrné. Přebytek slunce lze v létě regulovat rohožemi, žaluziemi či bílým nátěrem vápenným mlékem, jeho nedostatek se však nijak napravit nedá. Ideálem je umístění severojižním směrem, protože taková poloha zajišťuje po celé léto maximální množství světla.

Jak natocit skleník

Nejvíce světla i slunečních paprsků skleník zachytí, pokud je svou podélnou osou orientován severojižním směrem. Pokud však má sloužit především k přezimování rostlin, je důležité jeho osvětlení v zimě. Proto bývá vhodnější východozápadní orientace.

Co dát na dno skleníku

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí.