Jak si vyrobit kyselinu dusičnou?

Na co se používá kyselina dusičná

Kyselina dusičná má velké upotřebení v průmyslu. Používá se například k výrobě výbušnin pomocí nitrace, dusíkatých hnojiv, barviv a laků, léků a různých organických sloučenin. V chemickém průmyslu, laboratořích a raketové technice se používá jako okysličovadlo.

Co to je kyselina dusičná

Kyselina dusičná je toxická, žíravá, bezbarvá kapalina, která se v průmyslu používá k výrobě hnojiv, barviv, výbušnin a dalších chemikálií. V souvislosti s lékařstvím se kyselina dusičná někdy používá například k odstraňování bradavic.

Jak koupit kyselinu dusičnou

Od 1.2.2021 je prodej umožněn pouze hospodářským subjektům (na IČO) a profesionálním uživatelům, a to na základě ověření při prodeji prostřednictvím Prohlášení zákazníka (v sekci Ke stažení), jehož platnost je maximálně 1 rok.

Jak si alchymisté připravovali Lučavku z ledku

Jde o směs koncentrované kyseliny dusičné (HNO3) a kyseliny chlorovodíkové (HCl) v objemovém poměru 1:3. Nevydrží dlouho, je potřeba ji namíchat bezprostředně před použitím. Lučavka Leffortova, někdy též obrácená lučavka, je směs stejných kyselin v opačném poměru – 3 díly HNO3 na 1 díl HCl.

Jak se vyrábí kyselina

Průmyslově se kyselina sírová získává kontaktní metodou oxidací oxidu siřičitého, který pochází převážně ze spalování síry nebo sulfidů kovů (např. pyritu).

Jak neutralizovat kyselinu dusičnou

6.3 Doporučené metody čištění a zneškodnění: Látku lze ředit vodou. Při vytékání izolovat porušený obal, odstranit netěsnost. Zředit desetinásobkem vody, neutralizovat roztokem hydroxidu vápenatého nebo uhličitanu sodného. Neutrální roztok zředit vodou a vypustit do stoky.

Co je to HCl

Chlorovodík (HCl) je bezbarvý plyn, který se vyrábí reakcí vodíku s chlorem. Je velmi dobře rozpustný ve vodě na kyselinu chlorovodíkovou, která patří mezi silné kyseliny. Dodává se jako 35% vodný roztok.

Jak se počítají kyseliny

Tyto kyseliny se liší počtem atomů vodíku a kyslíku. Počet atomů vodíku vázaných v molekule rozlišujeme předponou hydrogen-. Ta je doplněna o číslovkovou předponu, která udává celkový počet odštěpitelných atomů vodíku v dané kyselině. Celkový počet odštěpitelných atomů kyseliny se nazývá sytnost kyseliny.

Která kyselina je nejsilnější

Kyselina fluoroantimoničná (HSbF6), taktéž nazývaná kyselina hexafluoroantimoničná, je nejsilnější známou kyselinou (je asi 2×1019krát silnější než koncentrovaná kyselina sírová) a řadí se mezi superkyseliny.

Co dokaze rozpustit zlato

Jde o směs jodu, tetraethylamoniumjodidu a acetonitrilu, která při teplotě varu (82 °C) tvoří nasycený roztok. Snížením teploty roztoku pod 20 °C se z roztoku vysráží čistý kov. Zlato je také rozpustné ve vodném roztoku jodidu draselného a jodu. Pomocí tohoto roztoku lze snadno rozpouštět především tenké vrstvy zlata.

Jak vyrobit kyselinu sírovou

Příprava kyseliny sírové

Průmyslově se kyselina sírová získává kontaktní metodou oxidací oxidu siřičitého, který pochází převážně ze spalování síry nebo sulfidů kovů (např. pyritu).

Co to je pH

pH (anglicky potential of hydrogen, latinsky pondus hydrogenii, či potentia hydrogenii, tj. „potenciál vodíku“), též vodíkový exponent je číslo, kterým se v chemii vyjadřuje, zda vodný roztok reaguje kysele či naopak zásaditě (alkalicky).

Co dělat když někdo vypije louh

Při požití kyselin a louhů nikdy nevyvoláváme zvracení! Postiženého necháme vypít větší sklenici vody a tím se snažíme snížit koncentraci chemické látky v trávicím ústrojí.

Jak ošetřit poleptání louhem

Po poleptání odstraníme oděv, oplachujeme tekoucí vodou 30 min i déle, přiložíme sterilní obvaz, v případě kyseliny oplachujeme mýdlovou vodou, v případě louhu použijeme ředěný ocet nebo roztok kyseliny citrónové.

Jak vyrobit HCl

V laboratoři se připravuje reakcí kyseliny sírové s chloridem sodným (kuchyňskou solí). Průmyslově se vyrábí buď reakcí chloru s vodíkem (obvykle současně s elektrolýzou solanky) a dále je též odpadním produktem chlorace uhlovodíků.

Jak vyrobit kyselinu solnou

Vzniká rozpuštěním plynného HCl (chlorovodíku) ve vodě. Reaguje s celou řadou neušlechtilých kovů (Fe, Zn, Al, Na …), za vzniku v kyselině chlorovodíkové rozpustných chloridů. S ušlechtilými kovy nereaguje. Na rozdíl od řady kyslíkatých kyselin, např.

Co to je solí

Soli jsou chemické sloučeniny iontového charakteru. Obsahují kladnou (kationty) i zápornou složku (anionty), takže celá sloučenina je neutrální. Jednotlivé složky mohou být organické i anorganické, jedno i víceatomové. Soli jsou většinou pevné krystalické látky.

Jak se dělá názvosloví

Chemické názvy téměř všech anorganických sloučenin se skládají ze dvou slov, z podstatného a přídavného jména. Podstatné jméno nám udává typ sloučeniny, například oxid, kyselina, sulfid atd. Od jakého prvku byla sloučenina odvozena, udává přídavné jméno.

Jaká je nejslabší kyselina

Síla kyslíkatých kyselin halogenů roste směrem od jodu ke chloru a také stoupá s rostoucím poměrem O:H. Takže mezi nejslabší kyseliny patří HXO a H5IO6, naopak nejsilnější je HClO4.

Jak zjistit konstantu Acidity

Hodnotu disociační konstanty lze tedy vypočítat změřením aktivit solvatovaného protonu, aniontu kyseliny a nedisociované formy kyseliny. Absorbuje – li solvatovaná forma aniontu, či nedisociované kyseliny elektromagnetické záření ve vhodné oblasti vlnových délek, je možno k měření použít spektrofotometrickou metodu.

Kde je nejvíce zlata

Dosud vytěžené množství zlata se na celém světe odhaduje na 150 000 tun. Nejbohatší světová naleziště jsou v jižní Africe, na Uralu, v Austrálii; valouny zlata (nugety, až kilogramové) v Kanadě a na Sibiři.

Proč je zlato vzácné

Proč je zlato vzácné Zlato taje při nižší teplotě – 1064 stupňů Celsia. Je poddajné, což výrazně usnadňuje jeho zpracování. Zlato je nehořlavé, nevypařuje se, svého držitele neotráví, ani neozáří.

Co je to vitriol

Kyselina sírová (zastarale též vitriol) je silná dvojsytná kyselina. Je jednou z nejdůležitějších průmyslově ve velkém množství vyráběných chemikálií. Její sumární vzorec je H2SO4 značí, že se skládá ze dvou atomů vodíku, jednoho atomu síry a čtyř atomů kyslíku. Soli od kyseliny sírové jsou sírany.

Kde se v ČR vyrábí kyselina sírová

V roce 1872 byla do Kaznějova zavedena železnice a na druhé straně obce otevřen nový důl. Majitel chemičky se rozhodl novou továrnu na znovu rentabilní oleum postavit právě tam, u dolu David. Kyselina sírová se stává hlavním výrobním programem a začíná se vyvážet do řady zemí světa.

Jaké pH má ocet

Měření pH

Látka pH pOH
Ocet 2,9 11,1
Pomerančová nebo jablečná šťáva 3,5 10,5
Pivo 4,5 9,5
Káva 5,0 9,0