Jak si vyrobit malý skleník?

Co už můžu dát do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Jak vyrobit mini parník

Je možné ho vytvořit promícháním vyzrálého prosátého kompostu s rašelinou, popř. perlitem. Můžete si i zakoupit připravené speciální směsi zeminy s označením "pro výsev". Substrát nasypte do misky, lehce přitlačte a vysejte semínka, která opět zasypete substrátem a lehce přitlačíte.
Archiv

Jak udělat teplo ve skleníku

Aby toto vytápění fungovalo, je třeba skleník postavit severní stěnou ke stěně vyhřívané budovy (třeba vašeho rodinného domu). Přes den bude na stěnu svítit slunce, pěkně ji prohřeje a v noci se z ní bude uvolňovat teplo přímo do skleníku.

Jak udělat záhony ve skleníku

Záhony si důkladně rozměřte a vytvořte je buď po levé a pravé straně skleníku, nebo ve tvaru písmene U tak, aby mezi nimi vznikla ulička (ideálně o šířce alespoň 50 cm). Záhony by měly být v takové šířce, abyste pohodlně dosáhli na jejich konec.

Kdy dát hnůj do skleníku

Hnojení ve skleníku

Ideální je koňský hnůj, zahřívá půdu, aplikujeme ho tedy spíše na jaře, kdy půda potřebuje vyhřát, ale pokud ho máme k dispozici na podzim, použijeme ho. Ani prasečí hnůj skleníkovou půdu neurazí, ale jeho nevýhodou je, že půdu nezahřeje. Opravdu je ale důležité, aby hnůj byl proleželý a ne čerstvý.

Kdy dát sazenice do skleníku

S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.

Jak si vyrobit pařeniště

Při stavbě pařníku svépomocí si nejprve vyrobte spodní rám, a to spojením dřevěných nebo plastových dílů v pravém úhlu k sobě. Pak vytvořte víko, tedy rám s výplní, a to připevněte pomocí pantů k spodní části pařeniště. Nezapomeňte na podpěru, která bude víko držet pootevřené.

Jak funguje Minipareniste

Rostliny v minipařeništi rostou velmi rychle.

Některé rostliny vám během krátké doby vyrostou a přiklopením byste je mohli polámat. Rostliny mají tendenci se táhnout za sluncem. Jakmile se začnou rostliny naklánět, otočte celé pařeniště, narovnají se zpět.

Kdy šířit skleník

Oxid siřičitý je užitečný prvek v dezinfekci skleníků nebo foliovníků. Tento postup by měl být proveden okamžitě po skončení vegetačního období rostlin, ale ještě před likvidací samotné plodiny. Skleník by se měl sířit alespoň jednou za 12 měsíců.

Jak levné vytápět skleník

Na noc pomohou dokonce i zatažené stínící prvky (např. žaluzie). Větší skleníky pak můžeme přepažit polystyrenovými deskami a nebo bublinkovou fólií. Vytvoříme si tak zóny s různým tepelným režimem, načež pak temperujeme či vytápíme především jižně orientovanou část skleníku.

Jak zastínit skleník

Mezi zahrádkáři jsou oblíbené i nátěry (vápnem, blátem, hustším škrobem na prádlo) či nástřiky speciálními přípravky. K takovým patří Amarit, vodou ředitelná modrá stínící barva na skleníky. Zaschlý nátěr odolává dešti, lze jej však mechanicky odstranit (např. kartáčem a teplou vodou).

Jak natocit skleník

Nejvíce světla i slunečních paprsků skleník zachytí, pokud je svou podélnou osou orientován severojižním směrem. Pokud však má sloužit především k přezimování rostlin, je důležité jeho osvětlení v zimě. Proto bývá vhodnější východozápadní orientace.

Jakou hlínu dát do skleníku

Pokud není moc kvalitní, je dobré vybrat zeminu do hloubky cca 40 cm, dolů navézt cca 10 cm kvalitního hnoje. Nejlepší samořejmě od koní, podobně však poslouží i od skotu či např. králíků. Na hnůj je dobré dát vrstvu shrabaného listí, případně slímy.

Jak často měnit hlínu ve skleníku

Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.

Jaká rajčata se hodí do skleníku

Do skleníku se hodí tzv. tyčková rajčata, protože rostou do výšky. Oproti tomu keříčková rajčata se rozrůstají do šířky a je pro ně vhodnější klasický záhon s dostatkem místa.

Jakou hlínu do skleníku

Nejvhodnější je pro skleníkové rostliny středně těžká hlinitá půda. Dobře na sebe dokáže vázat živiny a vysychá pomaleji než půdy písčité. Stejně jako písčité půdy se do skleníků nehodí ani ty těžké jílovité, jelikož nejsou porézní a těžko je zpracováváme.

Jak si vyrobit Minipařeniště

Jak vyrobit pařeniště ze starých oken

K vnějšímu okraji rámu připevníme kovové úchyty, abychom mohli okna odklápět. Poté vyrobíme obdélníkový rám bez dna, jehož přední část bude nižší než zadní. Samozřejmě musí svou velikostí odpovídat okennímu rámu. Rám natřeme (napustíme) třeba fermeží, čímž zabráníme hnití dřeva.

Jak si vyrobit mini pařeniště

Jako minipařeniště můžete využít pár použitých plastových obalů od masa. Když dáte dvě stejné misky na sebe, vyrobíte minipařeniště. Dále budete potřebovat semínka rostlinek, které si chcete předpěstovat. Ruličky od toaletního papíru nastříháme na půlky, vložíme je do minipařeniště a naplníme kompostem.

Jak pěstovat v Minipařeništi

Větší semena je třeba zasypat zeminou o vrstvě dvojnásobku jejich velikosti. Velmi malá semena není třeba zakyrývat zeminou vůbec. Poté se vše jemně stlačí a mírně navlhčí, nejlépe ruční postřikovačem, aby nedošlo k vyplavení semen. Při výsevu se třeba brát na zřetel informace uvedené na obalu použitých semen.

Čím umýt skla ve skleníku

Můžete použít běžné prostředky na mytí oken, nebo ekologičtější octový čistič. Voda s octem a kapkou saponátu poslouží i jako dezinfekce. Kromě skla je třeba umýt také všechny truhlíky, květináče a další nádoby určené k pěstování rostlin i pro zálivku.

Jak udělat skleník

Čím větší skleník chcete mít, tím kvalitnější základy musíte vybudovat. Podezdívku přizpůsobte jeho velikosti a hmotnosti. Pro menší stavby ji vytvořte z betonu – směsi 1 dílu cementu, 3 dílů písku a 5 dílů štěrku.

Jak vyhrat skleník

Na noc pomohou dokonce i zatažené stínící prvky (např. žaluzie). Větší skleníky pak můžeme přepažit polystyrenovými deskami a nebo bublinkovou fólií. Vytvoříme si tak zóny s různým tepelným režimem, načež pak temperujeme či vytápíme především jižně orientovanou část skleníku.

Kdy dát do skleníku rajčata

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Jak využít pařeniště

Pařeniště si na vaší zahradě najdou využití v sezóně i mimo ni. V zimě mohou sloužit k zazimování některých rostlin či stromků. Naopak na jaře je pařeniště vhodné k předpěstování či urychlení růstu zeleniny jako jsou rajčata, papriky, dýně, cukety anebo také rebarbora.

Co se dá pěstovat v pařeništi

Předpěstovávání a celoroční využití pařeniště

V zimě mohou sloužit k zazimování některých rostlin či stromků. Naopak na jaře je pařeniště vhodné k předpěstování či urychlení růstu zeleniny jako jsou rajčata, papriky, dýně, cukety anebo také rebarbora.