Jak si vyrobit oporu pro okurky?

Co vysadit pod okurky

Je také třeba zvážit blízkost pěstování další zeleniny. Okurky budou růst lépe vedle této zeleniny: cibule, fazole, hrášek, fenykl, kukuřice, mrkev, pórek, celer a špenát.

Jak vyrobit oporu pro popínavé rostliny

Někdo si bude chtít oporu vyrobit ve tvaru obdélníku či čtverce, z větví lze ale vytvořit i třeba vějíř nebo jakýkoliv jiný asymetrický tvar. Jednotlivé spoje pak k sobě pevně upevněte. Můžete k tomu použít plastové stahovací pásky nebo provázek. Pokud máte větvě silnější, lze je pro větší stabilitu i provrtat šroubky.

Jakou oporu k Okurkam

Okurky ocení asi nejvíce sítě a drátěná oka starého plotového dílu, fazolím budou vyhovovat provázky, sítě i suché větve – stejně jako hrachu a rajčata potřebují pevné tyče.
Archiv

Jak vyrobit Podperu pro rostliny

Ohrádkové podpěry

Pro většinu trvalek (pivoňky, chryzantémy, lilie…) jsou vhodnější ohrádky ze tří až čtyř tyčí, kolem kterých natáhneme provázek nebo pásku, které trsy rostlin podpírají. Kromě ze dřeva mohou být i z kovu nebo plastu. Tyto podpěry by měly být vysoké od třiceti centimetrů až po více než jeden metr.

Co nesnáší okurky

Okurky se kromě rajčat nesnáší s bramborami, ředkvičkami, jahodami, kedlubny, kapustou, česnekem, cibulí a zelím. Nevhodnou předplodinou jsou pro okurky zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta.

Čím podepřít okurky

Pokud budete okurky pěstovat na zahradě, stačí paletu naklonit a podepřít dřevěnými hranoly, jak můžete vidět v naší fotogalerii pod článkem. Okurky pak normálně vysadíte do země a rostlina se bude po paletě přirozeně vinout.

Jak upevnit popínavé rostliny

Postačí jim zábradlí schodiště, garnýž, různé treláže ze dřeva či bambusu, provázky, ocelová lanka, mříže a mřížky. Opory je také možné umístit přímo do květináče, k tomu se využívají nejčastěji bambusové tyče nebo třeba kokosové a mechové kmínky, které navíc udržují požadovanou vlhkost.

Jak udělat oporu pro maliny

Na záhon malin můžete umístit popínavou pomůcku v podobě špalíru. Za tímto účelem upevněte mezi dva sloupky několik řad napínacího drátu nebo bambusových tyčí. Maliny pak mohou růst v meziprostoru. Podobně jako plamének je mučenka vynikající popínavou rostlinou.

Po čem plazit okurky

Okurky, které se pnou po opoře, velmi dobře prospívají. Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Jak střídat plodiny na zahradě

Jednoduchá pravidla střídání

Každý rok obměňujte plodiny na záhonech podle následujících principů: plodovou zeleninu (sklízíme její plody nad zemí) střídejte s takovou, která má plody pod zemí (kořenovou) úzkolistou zeleninu (především všechny cibuloviny) střídejte se zeleninou se širokými listy.

Po čem pnout okurky

Okurky, které se pnou po opoře, velmi dobře prospívají. Porost je vzdušný a tudíž odolnější vůči nemocem, rostliny dávají velmi kvalitní plody po dlouhou dobu.

Jak udělat záhon na okurky

Do záhonu proto lehce zapravíme 5-10 cm silnou vrstvou kvalitního, vyzrálého kompostu. Záhon by měl ležet na slunném teplém místě, chráněném před větrem. Prohřátí půdy, které okurkám svědčí, uspíšíme položením černé fólie na záhon týden až měsíc před výsevem či výsadbou.

Kdy vysadit popínavé rostliny

Kdy sázet Ideální je na jaře nebo na podzim. Pokud bychom popínavou rostlinu zasadily v létě, není jisté, že se nám v horku správně ujme a zda neuhyne. Choulostivé popínavé rostliny si při výsadbě na jaře lépe zvyknou a stihnou dobře zakořenit a ujmout se.

Jak vyrobit kokosovou tyč

Nejznámější dvě varianty opor jsou tyče kokosové nebo rašeliníkové. Takové tyče jen zapíchneme do substrátu k rostlině (pozor na kořeny!), lehce k ní výhonky nebo stonky připevníme například provázkem a máme hotovo! Na základě čeho se však rozhodnout, kterou z tyčí pořídit

Kdy a čím hnojit maliny

Hnojíme v předjaří před kvetením vícesložkovými hnojivy jako je NPK a Cererit. Každý 3. a 4. rok zapracujeme do půdu uzrálý kompost.

Jak uchytit maliny

Způsob pěstování závisí na míře odnožování a růstu šlahounů. Obvykle je vhodné zajistit rostlinám oporu, například jednoduchou drátěnkou nebo dvojdrátím vedle sebe i nad sebou: K drátům přichycujeme plodné výhony úvazky. Po sklizni malin jednou plodících odrůd výhony co možná nejdříve odstraňujeme až u země.

Čím zalévat okurky

Zalévejte nejlépe večer nebo ráno odraženou vodou – při použití studenější vody ze studny či vodovodu by rostliny mohly utrpět teplotní šok, a zbrzdit se v růstu i plodnosti. Voda z vodovodu navíc může obsahovat menší množství chlorové látky, již okurky snáší velice špatně.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Jaké plodiny nedávat po sobě

Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.

Co pěstovat po sklizni cibule

Na záhonech, ze kterých jsou cibule odstraněny, můžete zasadit ředkvičky a také kopr. Dá se vysadit i na česnekové záhony. Po cibuli a česneku navíc můžete vysadit různé zelené hnojení, například hořčici.

Čím nejlépe hnojit okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Kdy stříhat popínavé rostliny

Řez provádíme na jaře – je třeba odstranit nadbytečné výhonky. Při zmlazovacím řezu zkrátíme výhony asi na jeden metr nad povrch půdy. Ze starého dřeva rychle vyrostou výhonky nové. Druhy a jednotlivé odrůdy přísavníku, které se pěstují jako popínavé rostliny, vás určitě nezklamou ani svým podzimním vybarvením.

Jak použít kokosovou tyč

Nejznámější dvě varianty opor jsou tyče kokosové nebo rašeliníkové. Takové tyče jen zapíchneme do substrátu k rostlině (pozor na kořeny!), lehce k ní výhonky nebo stonky připevníme například provázkem a máme hotovo!

Jak tvarovat monsteru

Výhony dorůstají až do 2,5 m. Tvarování: Je dobré vést ji po mechových sloupcích, kam pak lze zastrčit vzdušné kořeny (ty je možné zastrkávat i přímo do zeminy, odkud si také berou živiny). Jedovaté jsou všechny části rostliny – udává spousta internetových stránek.