Jak skladovat řeřichu?

Jak se starat o řeřichu

Rostliny pak rychle dorůstají, takže se řeřicha může pěstovat po celý rok. Ke kultivaci postačí nasypat semena na vlhkou vatu či jiný substrát a ten udržovat přiměřeně vlhký, ne přemokřený. Semínka jednoduše vysejeme a do 14 dnů sklízíme… Listy řeřichy mají chuť podobnou ředkvičce.

Jak sázet řeřichu

K pěstování budeme potřebovat jen kousek vaty nebo papírové ubrousky, vatu a semínka. Misku, nebo třeba jen mělký talíř, vysteleme právě vatou, vatovými tampóny či větší vrstvou papírových ubrousků. Lehce zalijeme vodou a posypeme semínky řeřichy. Nakonec je ještě zlehka postříkáme vodou z rozstřikovače.

Jak zpracovat řeřichu

Jak řeřichu využít v kuchyni

Využít ji můžete jako zelené koření na mnoho způsobů. Můžete si ji nasypat na pečivo, přidávat ji do zeleninových salátů, posypat s ní jakoukoliv polévku, rizoto či ji zamíchat do pomazánek. Řeřicha může obohatit každé jídlo o cenné látky.

Jak Vypestovat Rerichu doma

Jak pěstovat řeřichu Pěstování řeřichy je opravdu velmi snadné, protože řeřicha setá je nenáročná a vděčná rostlinka. Stačí jí vlastně jen dostatek vody. Roste v jakékoli půdě a krásně vám naklíčí jak v zemi, tak na vlhké vatě, nebo dokonce na kuchyňském ubrousku nebo kapesníčku, který má dostatek vláhy.

Co s řeřichou

Řeřicha se jako bylinka užívá hlavně do salátů – Vaječný salát s pomerančem a řeřichou, hodí se k zelenině, do bylinkových másel, polévek, pomazánek, omáček, těstovin, rýže, k masu – Přírodní krůtí kapsa plněná sýrem, rybám, luštěninám, bramborám, ovoci, mořským plodům.

Kdy se sazi řeřicha

Řeřichu byste měli do zahrady vysadit brzy na jaře před posledními mrazy.

Kdy sázet Rerichu

Sejeme 4-6 týdnů před posledními mrazy. Zakryjeme lehce substrátem. Po otužení můžeme vysazovat ven i před posledními mrazy.

Na co je zdravá řeřicha

Ideální rostlinkou je řeřicha, kterou zvládne vypěstovat i dítě. Řeřicha setá přijde vhod právě v chladných podzimních dnech, kdy nám začínají scházet vitamíny a pokouší se o nás nachlazení a chřipky. Tato skoro zázračná bylinka výrazné chuti obsahuje hodně vitamínu C, posiluje imunitu a má protizánětlivé účinky.

Na co je dobrá řeřicha

Řeřicha posiluje imunitu, pomáhá při trávení a má blahodárné účinky na celý lidský organismus, především na funkce jater a ledvin.

Jak kvete řeřicha

Květy jsou uspořádané v hroznech na vrcholech stonků, jsou bílé nebo načervenalé a jen asi 2 mm velké. Kvete od června do srpna. Plodem je šešule. Řeřicha se rozmnožuje jen semeny.

Co to je řeřicha

Řeřicha je rychle klíčící a rostoucí bylina, kterou je možno pěstovat i u okna doma. Je to velice nenáročná bylina. Pro pěstování na zelené lístky je vhodná k pěstování i na severní straně okna. Je možné ji pěstovat celoročně klidně i bez substrátu jen na vatě.

Kdy sklidit řeřichu

Kdy a jak sklízet řeřichu Sklízet můžete po týdnu až 14 dnech. Stačí pouze nůžkami sestřihnout lístečky a s chutí konzumovat. Lze přidat do salátů či jako příloha.

Co z řeřichy

Řeřicha se jako bylinka užívá hlavně do salátů – Vaječný salát s pomerančem a řeřichou, hodí se k zelenině, do bylinkových másel, polévek, pomazánek, omáček, těstovin, rýže, k masu – Přírodní krůtí kapsa plněná sýrem, rybám, luštěninám, bramborám, ovoci, mořským plodům.

Jak vypadá řeřicha

Řeřicha kdykoliv

Kvete bíle, někdy slabě načervenale. Tak ji ale málokdo z nás viděl, protože většinou se nám vybaví jen drobné děložní lístky na nitkovité nožce, které používáme jako zelené koření v době, kdy ještě jinak nic neroste.

Jak nechat naklíčit Rerichu

Z počátku dvakrát denně vlhčíme rozprašovačem nebo mírně doléváme vodu k okrajům misky konvičkou. Nakláněním misky necháme vodu roztéci po celé ploše dna nádoby. Po vyklíčení již řeřicha nesmí stát ve vodě, aby nedošlo k zahnívání. Vata se ale udržuje stále mírně vlhká.

Co nejrychleji klíči

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice. Prodává se i směs těchto různých rostlin určená ke klíčení. Méně tradiční jsou klíčky ze semen červené řepy, cibule, česneku, rukoly.