Jak uložit peřiny
Skladování peřin a ložního prádla
Peřiny můžete po sušení uložit do nepotřebného povlečení či zakrýt prostěradlem a odložit na prázdnu polici v šatníku. Pokud jste zvyklí na skladování pod postelí, nezapomeňte peřiny zakrýt. Ochráníte je tak před aktívním prachem.
Archiv
Jak skladovat peří
Peří doporučujeme skladovat v prodyšném obalu. Péřové výrobky nestlačujte vakuovými systémy! Stlačení peří poláme. Pozor na praní!
Jak dlouho vydrží peří
Pokud budete o péřové produkty pravidelně a vhodně pečovat, vydrží Vám desítky let. Polštáře, které jsou mnohem více namáháme, by se ale měly měnit po dvou až třech, maximálně pěti letech. Jak pečovat o péřové peřiny a polštáře kvalitní peřiny však mají dlouhou trvanlivost, zhruba 20 – 30 let (dle využívání a péče).
Jak často čistit peří
Neměli byste na pravidelné čištění peřin a polštářů zapomínat, protože byste se tak vystavili roztočům a bakteriím. Ty by mohly způsobit nepříjemné vyrážky a ekzémy. Péřové přikrývky nechávejte čistit ideálně každých 5 let, u polštářů je doporučená doba kratší, protože jsou v častějším kontaktu s vlasy a pokožkou.
Jak správně větrat peřiny
Peřiny a polštáře z pravého peří jsou po vyvětrání na slunci příjemné, nadýchané a pohodlné. Teplo letního slunce je bohužel ideální pro množení roztočů. Zejména alergici by se tak větrání lůžkovin na slunci měli vyvarovat. Mnohem vhodnější je působení suchého mrazu.
Kam uložit lůžkoviny
Máte-li tu možnost, nechte lůžkoviny volně přehozené přes plochu postele,“ radí MUDr. Ivana Slamíčková z Ústavu klinické imunologie a alergologie. Ne v každé domácnosti je ale tohle řešení možné – mnozí bydlí v garsoniérách, kde složené lůžko přes den slouží jako sedací souprava a podobně.
Jak skladovat péřovou bundu
Stejně jako tomu je u péřových spacích pytlů, také péřové bundy je nutné skladovat mimo kompresní obal. Pokud budete bundu příliš často nechávat zmačkanou v obalu, můžete negativně ovlivnit hodnotu plnivosti a bunda už nikdy nebude tak načechraná a hřejivá. Mimoto ji skladujte na suchém a dobře větraném místě.
Jak se starat o péřové polštáře
Polštáře jsou vždy na ošetření náročnější než přikrývky, jsou totiž v kontaktu s vlasy a pokožkou těla. V tomto případě ovšem stačí výrobky prostě vložit do pračky. Prát je můžete při teplotě vody kolem 60 °C a sušit v sušičce při stejné teplotě vzduchu. Péřové přikrývky stačí prát alespoň jednou ročně.
Jak probiha čištění peří
Nejdříve peří prochází procesem trojího praní (za studena) a následného odstředění. Další fází je promíchávání peří proti sítům a současného dosušování. Dochází tak k odlučování prachových části a úlomků. Na závěr je peří opět mechanicky promícháváno, aby se provzdušnilo a získalo na objemu.
Co se starou peřinou
S objemnými peřinami a polštáři je možné také zajít do specializované čistírny, kde povlak rozpářou a peří odborně vyčistí. V kvalitní čistírně vám pak povlak rovnou ušijí nový. Existuje několik možností čistění a vybrat by měli tu, která odpovídá stavu peřiny nebo polštáře.
Na jaký program sušit peřiny
V zájmu optimálního sušení nastavte speciální program pro vlnu. Pokud vaše sušička nemá program na vlnu, nastavte dlouhý cyklus při střední teplotě a použijte kuličky pro sušení, aby bylo po vysušení všechno jemné, nadýchané a voňavé. Ze sušičky nevybírejte oblečení, které není 100% suché.
Na jaký program prát peřiny
Praní peří v domácí pračce
Peří perte na speciální, pro tento účel vytvořený program. Pokud ho vaše pračka nemá, využijte program na jemné prádlo s teplotou do 40 °C a sáhněte po pracím prostředku přímo na peří.
Jak se starat o péřové peřiny
Doporučujeme dát méně pracího prášku, než jste zvyklí při praní oblečení. Nezapomeňte lůžkoviny důkladně vysušit, nejlépe v sušičce, v létě se vyvarujte venkovnímu sušení, kdy se do peřin mohou dostat roztoči, prach a pyl. Zvláštní péči vyžadují péřové přikrývky a polštáře, kdy se raději obraťte na pomoc v čistírně.
Jak dlouho se mají větrat peřiny
Půlhodinu větrat
Větrání v mrazu na půlhodinu až hodinu se hodí hlavně pro ty, kteří s alergiemi a vlhkem doma nebojují. Mráz totiž hubí roztoče, jenže nezničí alergeny, které už roztoči uvolnili.
Jak vyřešit málo místa v bytě
8 šikovných tipů na úložné prostory nejen v malém bytěNezmenšujte, ale otvírejte prostor.Využijte vysoké stropy.Pořiďte si vyšší postel s úložnými prostory.Klasické dveře nahraďte posuvnými.Kuchyň – méně příček a skříňky až do prostoru.Pořiďte si úložnou stěnu.Krabice, šuplíky a boxy.Barvy a optické efekty pomohou.
Jak skladovat povlečení
sezónní kousky, které zrovna nepotřebujete, by se měly skladovat ve vrchních policích. pravidelně používané věci byste měli mít na úrovni očí masivní a těžké ložní povlečení skladujte ve spodní části. věci, které používáte velmi málo (například polštáře a přikrývky pro hosty) uložte do speciálních vakuových pytlů.
Jak dlouho vydrží péřová bunda
Dlouhá životnost. Pokud se o ni budete správně starat, vydrží vám klidně i 10 a více let.
Jak srovnat peří v bundě
Můžete buď použít sušičku nebo bundu vyždímat ručně, roztáhnout na sušáku a postupně sušit. Pokud na to půjdete ručně, počítejte s 3 – 4 dny, kdy je třeba ji často protřepávat a chuchvalce peří roztahovat zpět do komor. I to je způsob, jak co nejšetrněji bundu vysušit.
Jak často se mění peřiny
Nejen, že se díky tomu udržíte zdravé lůžko po delší dobu, ale také tím prodloužíte životnost peřiny. Doba doporučená pro výměnu peřiny za novou je 3-5 let, záleží na opotřebení.
Jak vyčistit peří doma
Peřiny, polštáře, péřovou bundu, spacák apod. – to všechno můžete vyprat v pračce, na vhodný program a s vhodnými přípravky. Nezbytností bude také sušička. S objemnými peřinami a polštáři je možné také zajít do specializované čistírny, kde povlak rozpářou a peří odborně vyčistí.
Co se starým peřím
Dříve, než peří na pobočku přinesete, doporučujeme Vám nejprve ji kontaktovat a předem se domluvit (zda peří převezmou, kdy atd.). Při velkém množství peří (nad cca 10 kg) kontaktujte pobočku vždy. Peří dovezeme z pobočky do výroby, kde posuzujeme, zda je pro výkup vhodné. Následně Vás telefonicky vyrozumíme.
Jak vyčistit péřové peřiny
Polštáře jsou vždy na ošetření náročnější než přikrývky, jsou totiž v kontaktu s vlasy a pokožkou těla. V tomto případě ovšem stačí výrobky prostě vložit do pračky. Prát je můžete při teplotě vody kolem 60 °C a sušit v sušičce při stejné teplotě vzduchu. Péřové přikrývky stačí prát alespoň jednou ročně.
Jak se čistí peří
Nejdříve peří prochází procesem trojího praní (za studena) a následného odstředění. Další fází je promíchávání peří proti sítům a současného dosušování. Dochází tak k odlučování prachových části a úlomků. Na závěr je peří opět mechanicky promícháváno, aby se provzdušnilo a získalo na objemu.
Co nepatří do sušičky
Co nesmí do sušičkyplavky a elastické stahovací prádlo.silonové punčocháče.tenisky a boty s lepenými podrážkami (ostatní obuv ANO pouze v případě, že je sušička na tyto účely vybavená speciálním košem)vlněné či kašmírové oblečenítextilní a jiné hračky. kabelky.
Jak prát a sušit peřiny
Prát je můžete při teplotě vody kolem 60 °C a sušit v sušičce při stejné teplotě vzduchu. Péřové přikrývky stačí prát alespoň jednou ročně.