Jak skladovat větrníky?

Jak dlouho vydrží větrníky

Je v náplni rostlinný tuk, nebo smetana Trvanlivost věnečků podle klasického receptu je dva a půl dne, protože obsahují žloutkový krém smíchaný s máslem. Trvanlivost „pravých“ větrníků je pouze jeden den, protože hlavní náplní je šlehačka.

Jak dlouho vydrží věnečky z odpalovaného těsta

Nenaplněné upečené těsto vydrží v lednici 1 týden. Pro delší trvanlivost ho můžete zamrazit na několik měsíců. Po rozmrznutí pak stačí jednotlivé větrníčky/věnečky/profiterolky rozříznout a naplnit.
Archiv

Jak upéct větrníky

Větrníky peču 30 minut dozlatova v předem předehřáté troubě na 180 °C a nikdy během pečení neotvírám troubu, jinak mi větrníky nenaskočí nebo naopak "padnou". Po upečení nechám vystydnout. V čase pečení si připravím jednotlivé krémové vrstvy.

Jak uchovat nenaplněné věnečky

Naplněné věnečky vydrží v lednici den bez zvlhnutí (nesmí být ale v uzavřené krabičce, pak vlhnou), nebo je lze i plnit až přímo před konzumací.
ArchivPodobné

Čím naplnit větrníky

Větrníky v polovině částečně nařízneme a naplníme. Na dno – nejlépe lžičkou nandáme pudinkový krém a na něj zdobičkou nastříkáme ušlehanou karamelovou šlehačku. Přiklopíme a mašlovačkou potřeme povrch karamelovou polevou.

Jak udělat polevu na větrníky

Postup přípravy. Krupicový cukr na karamelovou šlehačku rozehřejeme v kastrůlku a za stálého míchání uvaříme zlatavý karamel. Opatrně ho zalijeme 150 g teplé smetany ke šlehání, na mírném ohni za stálého míchání povaříme, až se karamel rozpustí, a necháme vychladit do druhého dne.

Co udělat z odpalovaného těsta

Pokud vše dodržíme, po upečení získáme krásně duté a křupavé těsto, které lze plnit jak sladkými náplněmi, tak také slanými pomazánkami. Mezi nejoblíbenějšími dezerty z odpalovaného těsta patří větrníky, věnečky, profiterolky, eklérky či churros.

Jak správně upéct věnečky

Troubu předehřeju na 180 °C. Těsto dám do cukrářského sáčku. Plech vymažu máslem a skleničkou si naznačím kolečka. Na vyznačená kolečka kreslím cukrářským sáčkem věnečky, konečky prstů je pokropím studenou vodou a dám je péct.

Kdy Rozriznout věnečky

Pečeme na 200°C asi 20 minut bez otevření trouby. Nejlépe je to vyzkoušet, protože každá trouba peče jinak. Když se trouba otevře moc brzy, tak věnečky spadnou. Ještě hodně teplé je rozřežeme, nejlépe pilkovým nožem.

Kdy plnit větrníky

Větrníky jsou nejlepší čerstvé, ale korpusy můžete upéct předem a plnit dodatečně. Naplněné do druhého dne trochu zvlhnou, ale nejsou promáčené. Množství náplně je přesně na množství větrníků, nic vám nezbude.

Jak se dělá krém do větrníků

Na krém uvaříme z mléka a cukru pudink. Za stálého promíchávání necháme tento pudink vychladnout. 500 ml smetany vyšleháme do husté šlehačky a opatrně vmícháme do vychladlého pudinku. Na spodní díl větrníků nastříkáme vanilkový krém a na něj karamelovou šlehačku, do které našleháme zbylých 500 ml smetany.

Jak udělat Fondanovou polevu

Postup pro přípravu fondánové polevy

Fondánový prášek smícháme důkladně s vodou a zahřejeme na 45-48°C. Při této teplotě je poleva připravena k použití. Věnečky potáhneme namočením vršku do polevy. Přebytečnou polevu otřeme stěrkou a necháme zatuhnout.

Z jaké mouky se dělá odpalované těsto

Stačí dobrá hladká mouka, co obsahuje dost lepku. Ten se postará o to, aby se těsto v troubě nafouklo a při chladnutí si svůj tvar udrželo.

Jak si vyrobit fondán

Do kastrolu dejte 50% cukru a 50% vody. Tuto směs svařte tzv. na bublinu. Do rozvařené směsi vložte drátěné očko (takové je např na konci rukojeti od metličky) na kterém se musí vytvořit blanka, do které když foukneme, tak se musí vytvořit bublina.

Proč odpalované těsto spadne

Pekli jste jej příliš zprudka (nikdy ne více než na 190 stupňů Celsia). Každá trouba je trochu jiná a tohle se může stát. Příště na teplotě trochu uberte a poznačte si to do receptu!

Jaký je rozdíl mezi fondánem a marcipánem

Obvykle se fondánem označuje jak cukrová hmota, kterou známe například z větrníků, tak i ta hmota, kterou se potahují dorty. Naopak marcipán je směs cukru s blanšírovanými mandlemi. Přírodní marcipán je lehce nahnědlý, má barvu slonové kosti, což způsobují právě mandle.

Jak uchovávat fondán

Fondán skladujte v suchu a chladu.

Jak změkčit fondán

TVOŘENÍ RELIÉFU Fondán jsem nechala lehce změknout při pokojové teplotě, propracovala ho na pocukrovaném válu a obyčejným válečkem jsem vyválela placku vysokou asi 3 mm. (Potahujete-li dort, je dobré zvolit tloušťku až 5 mm, aby hmota šla navinout na váleček a přenést.)

Jaký krém dát pod fondán

Podklad pod potahovou hmotu, musí být vždy hodně tuhý, hladký a rovný – optimální je čistě máslový krém. Stačí malá vrstva krému, aby měla potahová hmota k čemu přilnout. Pod ani na potahovou hmotu nesmí přijít – Marmeláda, pudink, mascarpone, tvaroh, ovoce, želatina, šlehačka, …

Jak skladovat Fondanovy dort

Skladování fondánového listu

Vytištěný fondánový list je dodáván v sáčku se zip uzávěrem, takto jej skladujte v chladu při optimální teplotě od 15 do 20°C a vlhkosti 40-55% (v ne příliš velkém vlhku ani suchu) ideálně nejdéle po dobu 90 dní (ale naše fondánové listy díky své kvalitě vydrží až 1 rok).

Jak dlouho vydrží fondán na dortu

Potažený a ozdobený dort přeneste na chladnější, suché místo ( chodba, balkón, koupelna, ložnice ). Kvůli případnému vlhku – orosení, není dobré dávat potažený dort do lednice. Potahovací hmota dort uzavře a ten vydrží i 3 dny takto uskladněný. Po rozkrojení dort samozřejmě do lednice již vložte.

Jak k sobe lepit fondán

Potažení dortu fondánem: krok 1

Nejlépe to jde, když má hmota pokojovou teplotu. Proti lepení fondánu na ruce pomůže trocha kokosového oleje a troška moučkového cukru nebo škrobu. Vláčný fondán vyválejte na silikonové podložce, na které nic neulpí, nejlépe válečkem na fondán nebo válečkem na nudle.

Co namazat pod fondán

Podklad pod potahovou hmotu, musí být vždy hodně tuhý, hladký a rovný – optimální je čistě máslový krém. Stačí malá vrstva krému, aby měla potahová hmota k čemu přilnout. Pod ani na potahovou hmotu nesmí přijít – Marmeláda, pudink, mascarpone, tvaroh, ovoce, želatina, šlehačka, …

Jak se dělá ganache

Na ganache potřebujete hořkou čokoládu s obsahem kakaa minimálně 60 %, dále smetanu, nejlépe tedy smetanu ke šlehání. Postup přípravy je snadný. Smetanu zahřejete v kastrůlku a horkou ji pak nalijete do misky s rozlámanou čokoládou. Za stálého míchání se čokoláda ve smetaně rozpustí a vytvoří kompaktní hmotu.

Kde skladovat fondán

Fondán skladujte v suchu a chladu. Správné uchovávání je velmi důležité jak pro hmotu samotnou, tak pro hotový dort s fondánem. Ideální je nechat dort až do okamžiku servírování ve sklípku. Lednička je vhodná pouze v případě, že v ní není příliš vlhko, jinak by se fondán rozpustil.