Jak skloňovat příjmení končící na S?

Jak skloňovat příjmení končící na A

Kvíčala – Jména zakončená ve výslovnosti i v písmu na -a skloňujeme podle vzoru "předseda" (Ondra, Jarda, Svoboda, Hůla, Maxa, Gargantua, japonské jméno Akutagawa – 2. p. Ondry, Jardy, Svobody, Hůly, Maxy, Gargantuy, Akutagawy – 5. p.
Archiv

Jak skloňovat příjmení končící na e

Jména cizího původu zakončená ve výslovnosti i v písmu na ‑e skloňujeme podle toho, která souhláska koncovému ‑e předchází. Předchází‑li tvrdá nebo obojetná souhláska (kromě s, z), skloňujeme jména podle vzoru „pán“ nebo pomocí zájmenných koncovek.

Jak se skloňuje příjmení

— Délka kmenové samohlásky se u příjmení neměnívá: Vítr — Vítra, Mráz — Mráze, Vrána — s Vránou, Lípa — s Lípou, Skála — s p. Skálou, u Skálů atd. Příjmení, která vznikla z obecných jmen osobních (Žák, Truhlář…), nemají ovšem příčiny měniti své původní skloňování. Změna významu však vytvořuje i zde některé zvláštnosti.

Jak se skloňují mužská příjmení

Mužská životná podstatná jména (jak obecná, tak vlastní jména) skloňovaná podle vzorů „pán“, „muž“ a „soudce“ mají ve 3. a 6. p. j. č. koncovky ‑u/‑ovi (vzor „pán“) a ‑i/‑ovi (vzory „muž“ a „soudce“): inženýru/inženýrovi, Mojmíru/Mojmírovi, muži/mužovi, Hanuši/Hanušovi, soudci/soudcovi, zrádci/zrádcovi.

Jak skloňovat příjmení rodiny

Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí. Tvar druhého pádu je běžnější. Užijeme-li spojení podstatného jména rodina a tvar příjmení, máme tyto možnosti: rodina Novákova i Novákových, rodina Novotných, rodina Veselých.

Jak skloňovat příjmení končící na I

Česká příjmení končící ve výslovnosti i v písmu na -i jsou spíše výjimečná (Darmopíši, Bezstarosti) a zůstávají nesklonná (pouze ve 3. a 6. p. se občas připojuje koncovka -ovi) nebo je lze skloňovat pomocí zájmenných koncovek (2.

Jak se Sklonuje jméno Dante

p. Goetha i Goetheho, Dante – Danta i Danteho, Arne – Arna i Arneho, Rilke – Rilka i Rilkeho, Teige – Teiga i Teigeho, a tedy i Brahe – Braha i Braheho.

Jak se skloňuje Nagy

Pokud jde o spřežku (-gy, -ty, -ny, -ly), je skloňování následující: Karácsony [karáčoň], 2. pád Karácsonye [karáčoňe]; Nagy [nať], 2. pád Nagye [naďe]; Király [kiráj], 2. pád Királye [kiráje]; přechylování Aranyová [araňová] apod.

Jaké i se píše na konci příjmení

Pamatujte si, že na schránku si píšeme Novákovi, Skřivánkovi, Dvořákovi či Kocourkovi s měkkým I, protože se jedná o 1. pád.

Jak se Sklonuje Sokrates

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ Sokrata
vokativ Sokrate
lokál Sokratovi
instrumentál Sokratem

Jak se Sklonuje Goethe

Cizí jména, u nichž před koncovým -e předchází souhláska tvrdá nebo obojetná, se tradičně skloňují podle vzoru „pán“, nověji i pomocí zájmenných koncovek: Goethe – Goetha i Goetheho, Falke – Falka i Falkeho.

Jak se skloňuje jméno Jakub

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ Jakuba Jakuby
vokativ Jakube Jakubové
lokál Jakubu / Jakubovi Jakubech
instrumentál Jakubem Jakuby

Jak se čte příjmení Nagy

příjmení Nagy, které se v maďarštině vyslovuje [naď], se česky bude vyslovovat [nať]; avšak v jiných tvarech, ve kterých daná souhláska nevystupuje na konci slova, bude vyslovena zněle: Nagye [nadě], Nagyovi [naďovi] atd.

Jak se správně píše příjmení

Pamatujte si, že na schránku si píšeme Novákovi, Skřivánkovi, Dvořákovi či Kocourkovi s měkkým I, protože se jedná o 1. pád. Oznamujeme totiž, kdo (co) v tomto bytě či domě bydlí. Stejně píšeme i příjmení na adresu dopisu, protože říkáme, kdo (co) je příjemcem pošty.

Jak se Sklonuje Cicero

Výjimku ve skloňování jmen zakončených na ‑o tvoří jména, u kterých se v nepřímých pádech rozšiřuje základ slova o kmenové ‑on‑ a k němu se přidávají koncovky vzoru „pán“ (Trimalchio, Nero, Scipio, Cicero, Naso –⁠ 2. p. Trimalchiona, Nerona, Scipiona, Cicerona, Nasona –⁠ 5.

Jak se skloňuje jméno Dante

p. Goetha i Goetheho, Dante – Danta i Danteho, Arne – Arna i Arneho, Rilke – Rilka i Rilkeho, Teige – Teiga i Teigeho, a tedy i Brahe – Braha i Braheho.

Jak se řekne španělsky Jakub

Anglická verze jména je James nebo Jim, německá Jakob a francouzská Jacques (Žak). Italská podoba jména je Giacobbe nebo Giacomo, španělská Jacobo, Jaime, Jago, také Diego nebo Santiago, portugalská Tiago.

Jak se čte Smith

Smith [smɪs]).

Jak správně oslovovat příjmením

Kdybyste chtěla k oslovení připojit titul, nebo oslovit příjmením i jménem, musíte použít 5. pádu: pane doktore/inženýre Nováku; Petře Nováku, apod. Pokud jde o zakončení: vzor pán není striktním předpisem, jak skloňovat, nýbrž vybraným slovem, které má případy shrnovat.

Jak se skloňuje Romeo

v českých textech se s názvem značky Alfa Romeo při skloňování (podle databází psaného jazyka Českého národního korpusu) zachází tak, že se skloňuje obvykle jen první část alfa (podle vzoru žena) a druhá část romeo zůstává nesklonná – tj. bez alfy romeo, k alfě romeo atd.

Jak se skloňuje jméno Andrea

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
dativ Andree / Andrei / Andreji Andreám
akuzativ Andreu Andrey
vokativ Andreo Andrey
lokál Andree / Andrei / Andreji Andreách

Jak vyslovovat Nagy

příjmení Nagy, které se v maďarštině vyslovuje [naď], se česky bude vyslovovat [nať]; avšak v jiných tvarech, ve kterých daná souhláska nevystupuje na konci slova, bude vyslovena zněle: Nagye [nadě], Nagyovi [naďovi] atd.

Jak se vyslovuje Descartes

Descartes (výslovnost [dekárt]), 2. pád [dekárta], psáno Descartese či Descartesa, objevuje se také tvar Descarta.

Jak oslovit když má dvě příjmení

„Když mluvíme v běžném hovoru o někom se dvěma příjmeními, často se užívá jenom to druhé, ale přímé oslovování je trochu citlivější. Jestliže se žena rozhodne užívat obě příjmení, tak jí na tom patrně záleží, a proto bych doporučoval oslovovat zdvojeným příjmením,“ radí.

Kdy má svátek Andrea

Andrea (případně řidčeji (staročesky) Ondřejka) je ženské, případně oboupohlavní jméno pocházející z řečtiny a znamenající odvážný, statečný, charismatický, mužný. Česká podoba jména byla zřejmě převzata z francouzské verze jména André. Svátek má 26. září.