Jak skloňovat Pomnožná podstatná jména?

Jak se ptáme na podstatná jména Pomnožná

Jak už jsme si řekli na začátku článku, pomnožná podstatná jména mají jen tvary množného čísla. Pokud tedy máme určit číslo takového jména, nemusíme nad ničím přemýšlet a můžeme ihned napsat číslo množné. A to i v případě, že slovo označuje pouze jeden kus (například oblékla si šaty, zavři dveře).
Archiv

Co je podstatné jméno pomnožné

Jako jména pomnožná označujeme podstatná jména, která mají pouze nebo převážně tvary množného čísla, přičemž svými tvary mohou označovat jak množství, tak jednotlivinu (např. záda, plavky, nůžky).
Archiv

Jak se pozná podstatné jméno

Podstatné jména jsou ohebný slovní druh. Podstatná jména označují mimo jiné názvy osob, zvířat, rostlin, věcí, vlastností, dějů, činností, pocitů, vědních oborů a školních předmětů. Příklady podstatných jmen: pes, Jana, strom, krabice, láska, Antarktida, matematika, mouka, radost, plavání.

Jak se skloňuje podstatná jména

Při skloňování podstatných jmen pomohou vzory:vzory pro rod mužský: pán, muž, hrad, stroj, předseda, soudce,vzory pro rod ženský: žena, růže, píseň, kost,vzory pro rod střední: město, moře, kuře, stavení.
Archiv

Co jsou to podstatná jména Pomnožná hromadná

U podstatných jmen pomnožných určujeme číslo množné, nikoli pomnožné. Označují větší množství věcí stejného druhu, ale my u nich i přesto určujeme číslo jednotné. Pomůcka: HROMADNÁ podstatná jména – číslo jednotné – označují HROMADU věcí.

Jak se ptáme na podstatné jméno

Ptáme se na ně KDY (včera), KDE (tady), KAM (domů), JAK (zeleně).

Jak dělíme podstatná jména

Vypiš pouze podstatná jména:

Podstatná jména můžeme rozdělit na konkrétní a abstraktní. Podstatná jména, která označují osoby, zvířata a věci, něco, co je tvořeno hmotou, jsou podstatná jména konkrétní. Podstatná jména, která označují vlastnosti a děje, tedy to, co je nehmotné, se nazývají podstatná jména abstraktní.

Jaké jsou druhy podstatných jmen

podstatná jména můžeme dělit na konkrétní (názvy osob, zvířat a věcí) a abstraktní (názvy vlastností, dějů a stavů). Konkrétní můžeme dále ještě dělit na obecná (například pes, muž) a osobní (Alík, Karel). Dále existují například podstatná jména hromadná (listí) a pomnožná (kalhoty.

Jak se skloňuje jméno Zeus

Zeus

1. pád Zeus
3. pád Diovi
4. pád Dia
5. pád Die
6. pád (o) Diovi

Jak se skloňuje pán

Výběr koncovky závisí na zakončení tvarotvorného základu. Vzor „pán“ má v 5. p. j. č. koncovky ‑e, ‑u, vzor „muž“ ‑i, ‑e, vzor „soudce“ koncovku ‑e (bez alternace předchozí souhlásky), vzor „předseda“ koncovku ‑o.

Co jsou vzor podstatných jmen

Podstatná jména: vzory ženského rodu

Končí-li jméno na souhlásku, řídíme se vzory: píseň, kost, pokud na samohlásku – vzory: žena, růže. Žena je vzor tvrdý, naopak ostatní (růže, píseň a kost) řadíme mezi vzory měkké (viz též téma Koncovky podstatných jmen: ženský rod).

Jaké jsou podstatná jména

Patří sem jak názvy obecné (holčička, kočka, babička), tak názvy vlastní (Jitka, Mikeš, Iva). Podstatná jména poznáme také podle toho, že si na ně můžeme ukázat: TEN, TA, TO, případně TI, TY a TA. Například: ten medvěd, ta medvědice,to medvídě, ti medvědi, ty medvědice a ta medvíďata.

Jak urcit rod u množného čísla

V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Jednotlivé rody od sebe odlišujeme podle toho, jakým ukazovacím zájmenem si můžeme na slovo ukázat: V množném čísle se zájmena trochu mění: mužský rod = TI, ženský rod – TY, střední rod TA.

Co jsou podstatná jména vlastní

Podstatná jména vlastní označují jeden konkrétní, jedinečný a určitý jev. Patří sem například jména osobní (Petr, Novák), jména zeměpisná (Praha, Morava) či další jména (názvy literárních děl: Povídky malostranské, názvy institucí: Národní divadlo apod.). Všechna vlastní jména musíme psát s velkým počátečním písmenem.

Jak se skloňuje Ares

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ Area
vokativ Aree
lokál Areovi
instrumentál Areem

Jak skloňovat cizí jména

Jména cizího původu zakončená ve výslovnosti i v písmu na ‑e skloňujeme podle toho, která souhláska koncovému ‑e předchází. Předchází‑li tvrdá nebo obojetná souhláska (kromě s, z), skloňujeme jména podle vzoru „pán“ nebo pomocí zájmenných koncovek.

Jak zní 5 pád

Cvičení

1. pád nominativ Kdo Co
4. pád akuzativ Koho Co
5. pád vokativ Oslovujeme, voláme
6. pád lokál O kom O čem
7. pád instrumentál S kým S čím

Co je za vzor král

Slova Francouz, kněz, vítěz, král, vyvrhel jsou měkká, skloňují se podle vzoru muž.

Kdy se píše iy

Po měkké (ž, š, č, ř, c, j, ď, ť, ň) píšeme měkké i. Po tvrdé (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme tvrdé y. Po obojetných souhláskách (b, f, l, m, p, s, v, z) se řídíme vyjmenovanými slovy a slovy příbuznými. V takových slovech píšeme tvrdé y, v ostatních případech měkké i.

Jaký rod je hmyz

hmyz, dobytek, lid, národ, … = rod mužský NEŽIVOTNÝ

Jak se skloňuje génius

Životná podstatná jména zakončená na ‑ius (typ génius)

jednotné číslo množné číslo
1. p. génius géniové
2. p. génia géniů
3. p. géniovi / géniu géniům
4. p. génia génie

Jak se skloňuje jméno Andrea

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
dativ Andree / Andrei / Andreji Andreám
akuzativ Andreu Andrey
vokativ Andreo Andrey
lokál Andree / Andrei / Andreji Andreách

Jak skloňovat vlastni jmena

Mužská životná podstatná jména (jak obecná, tak vlastní jména) skloňovaná podle vzorů „pán“, „muž“ a „soudce“ mají ve 3. a 6. p. j. č. koncovky ‑u/‑ovi (vzor „pán“) a ‑i/‑ovi (vzory „muž“ a „soudce“): inženýru/inženýrovi, Mojmíru/Mojmírovi, muži/mužovi, Hanuši/Hanušovi, soudci/soudcovi, zrádci/zrádcovi.

Jak oslovit podle příjmení

Kdybyste chtěla k oslovení připojit titul, nebo oslovit příjmením i jménem, musíte použít 5. pádu: pane doktore/inženýre Nováku; Petře Nováku, apod. Pokud jde o zakončení: vzor pán není striktním předpisem, jak skloňovat, nýbrž vybraným slovem, které má případy shrnovat.

Jak oslovovat příjmení Němec

Nebo snad pane Němci Možná vás to udiví, ale správně jsou hned dvě varianty. Pane Němče i pane Němci.