Jak skloňovat slovenské příjmení?

Jak se skloňuje příjmení

— Délka kmenové samohlásky se u příjmení neměnívá: Vítr — Vítra, Mráz — Mráze, Vrána — s Vránou, Lípa — s Lípou, Skála — s p. Skálou, u Skálů atd. Příjmení, která vznikla z obecných jmen osobních (Žák, Truhlář…), nemají ovšem příčiny měniti své původní skloňování. Změna významu však vytvořuje i zde některé zvláštnosti.

Jak skloňovat příjmení končící na EC

U jmen zakončených na -ec se pohybné -e- v nepřímých pádech obvykle vypouští, jen výjimečně se ponechává, zpravidla v závislosti na rodinné tradici. Vypouští se u jmen jako Adamec, Jakubec, Němec, Rožec (2.

Jak skloňovat příjmení končící na I

Česká příjmení končící ve výslovnosti i v písmu na -i jsou spíše výjimečná (Darmopíši, Bezstarosti) a zůstávají nesklonná (pouze ve 3. a 6. p. se občas připojuje koncovka -ovi) nebo je lze skloňovat pomocí zájmenných koncovek (2.

Jak skloňovat příjmení končící na o

Jména zakončená v psané i ve vyslovované podobě na ‑o se skloňují podle vzoru „pán“ a koncové ‑o se v nepřímých pádech odsouvá (výjimkou je 5. p., který je totožný s 1. p.). Patří sem jména domácí i cizí (Laco, Kvido, Zeno, Marko, Nero, Boccaccio [bokačo], Emilio, Caravaggio [karavadžo], Hirohito, Romeo –⁠ 2.

Jak skloňovat příjmení rodiny

Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí. Tvar druhého pádu je běžnější. Užijeme-li spojení podstatného jména rodina a tvar příjmení, máme tyto možnosti: rodina Novákova i Novákových, rodina Novotných, rodina Veselých.

Jak se píše příjmení

Pamatujte si, že na schránku si píšeme Novákovi, Skřivánkovi, Dvořákovi či Kocourkovi s měkkým I, protože se jedná o 1. pád. Oznamujeme totiž, kdo (co) v tomto bytě či domě bydlí. Stejně píšeme i příjmení na adresu dopisu, protože říkáme, kdo (co) je příjemcem pošty.

Jak se skloňuje Nagy

Pokud jde o spřežku (-gy, -ty, -ny, -ly), je skloňování následující: Karácsony [karáčoň], 2. pád Karácsonye [karáčoňe]; Nagy [nať], 2. pád Nagye [naďe]; Király [kiráj], 2. pád Királye [kiráje]; přechylování Aranyová [araňová] apod.

Jaké i se píše na konci příjmení

Pamatujte si, že na schránku si píšeme Novákovi, Skřivánkovi, Dvořákovi či Kocourkovi s měkkým I, protože se jedná o 1. pád.

Jak skloňovat příjmení končící na S

Šmeral – Jména zakončená ve výslovnosti na souhlásku tvrdou nebo obojetnou skloňujeme podle tvrdého mužského vzoru "pán", resp. podvzoru "hoch". Tato jména skloňovaná pravidelně (Nezval, Brown, Čechov, Novák, Balog, Gogh, Hrách) mají ve 2. p.

Jak se skloňuje příjmení Švec

Příjmení skloňujeme stejně jako příslušná apelativa neboli jména obecná. Jmenuje-li se někdo Švec, říkáme a píšeme správně: pana Ševce, p. Ševcovi atd., nikoli, jak se dnes tuze často chybně říká a píše: Švece atd.

Jak se skloňuje jméno Jakub

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ Jakuba Jakuby
vokativ Jakube Jakubové
lokál Jakubu / Jakubovi Jakubech
instrumentál Jakubem Jakuby

Jak skloňovat jméno Mike

totožné s vyslovovanou pádovou koncovkou, ponecháváme v zakončení jména pouze jedno e (Pete, Gable, Jake, White, Byrne, Mike, Drake –⁠ 2. p. Petea, Gablea, Jakea, Whitea, Byrnea, Mikea, Drakea –⁠ 5. p.

Jak se správně píše příjmení

Pamatujte si, že na schránku si píšeme Novákovi, Skřivánkovi, Dvořákovi či Kocourkovi s měkkým I, protože se jedná o 1. pád. Oznamujeme totiž, kdo (co) v tomto bytě či domě bydlí. Stejně píšeme i příjmení na adresu dopisu, protože říkáme, kdo (co) je příjemcem pošty.

Jak se skloňuje Kos

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
nominativ kos kosi / kosové
genitiv kosa kosů
dativ kosu / kosovi kosům
akuzativ kosa kosy

Jak oslovit pana koše

živ. příklady: To byl Kosův nápad. Vážený pane Kosi/Kose, děkujeme za Vaši pomoc.

Jak skloňovat Nagy

Pokud jde o spřežku (-gy, -ty, -ny, -ly), je skloňování následující: Karácsony [karáčoň], 2. pád Karácsonye [karáčoňe]; Nagy [nať], 2. pád Nagye [naďe]; Király [kiráj], 2. pád Királye [kiráje]; přechylování Aranyová [araňová] apod.

Jak se skloňuje slovo Švec

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ Švece Švece
vokativ Šveci, Ševče Švecové
lokál Švecovi Švecích
instrumentál Švecem Šveci

Jak skloňovat jméno rys

Rys bez rysa (rysu)

Geometričtí rysi mohou být jen stěží k vidění v zoologické zahradě, stejně tak je s měkkým -i nikdy nepotkáte ani v jakémkoliv rozumném textu o analytické geometrii. Životní kočkovití rysi mají v 1. pádě měkkou koncovku -i, ostatní neživotné rysy tedy zákonitě tvrdou koncovku -y.

Jak oslovit pana Němce

Možná vás to udiví, ale správně jsou hned dvě varianty. Pane Němče i pane Němci. Ovšem na druhou stranu je to také záležitost rodová, tedy podle toho, jaká varianta příjmení je zvyklostí v tom daném rodu, v té dané rodině.

Jak oslovit zástupkyni ředitele

vážená paní zástupkyně, vážený pane zástupce,

Jedná se o průběžnou praxi v bakalářském stupni studia, která je ve studijním programu zapsaná jako Praxe v edukačním procesu.

Jak oslovit když má dvě příjmení

„Když mluvíme v běžném hovoru o někom se dvěma příjmeními, často se užívá jenom to druhé, ale přímé oslovování je trochu citlivější. Jestliže se žena rozhodne užívat obě příjmení, tak jí na tom patrně záleží, a proto bych doporučoval oslovovat zdvojeným příjmením,“ radí.

Co dělá zástupce ředitele

zástupce tvoří úvazky učitelů, rozvrh hodin, suplování vyučujících,počty žáků ve třídách, pomáhá řešit výchovné a kázeňské problémy ve třídách, kontroluje učitele jak plní svoji práci, v pololetí veškerou dokumentaci a vysvědčení, tvoří podklady pro finanční hodnocení učitele a ty předkládá řediteli.

Jak se používají dvě příjmení

Z hlediska litery zákona je třeba používat dvě příjmení v pořadí: nové a po něm původní. V jakémkoliv úředním styku je poté nositelka povinna používat obě příjmení (zejména podpis). Ztrojené příjmení není možné použít.

Jak oslovit nepřechýlené příjmení

Jestliže se žena rozhodne užívat obě příjmení, tak jí na tom patrně záleží, a proto bych doporučoval oslovovat zdvojeným příjmením,“ radí. Ještě komplikovanější situace je u jmen nepřechýlených – tedy pokud se paní jmenuje například Anna Vrána.

Kdo jedna za školu

Ve školách, které jsou příspěvkovou organizací nebo školskou právnickou osobou (tj. většina veřejných a církevních škol), je ředitel statutárním orgánem právnické osoby. Ředitelé nesou plnou odpovědnost za kvalitu a efektivitu vzdělávacího procesu i za finanční řízení školy, za přijímání a propouštění učitelů atd.