Jaké číslo mohou vyjádřit podstatná jména svými tvary?

Jak určit číslo u podstatných jmen

Podstatná jména vyjadřují dvojí číslo: jednotné a množné. Podstatná jména v čísle jednotném označují jednu osobu, zvíře nebo věc, například: Jiří, kočka, stůl, kniha, večeře. Podstatná jména v čísle množném označují více osob, zvířat nebo věcí, například: Jirkové, kočky, stoly, knihy, večeře.
ArchivPodobné

Jaký rod rozlišujeme u podstatných jmen

V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).

Jak udělat ze slovesa podstatné jméno

Podstatná jména slovesná jsou odvozena ze slovesného tvaru:u sloves, která nemají příčestí trpné, za pomoci přípony -nutí (např. procitnout – procitnutí, stárnout – stárnutí apod.),u sloves s příčestím trpným končícím na -en za pomoci přípony -ení (např.

Co jsou tvary podstatných jmen

Většina podstatných jmen může vytvářet tvary jednotného i množného čísla, nazýváme je počitatelná. Nepočitatelná jména oba tvary tvořit nemohou, nebo pouze omezeně. Jména pomnožná mohou svými tvary označovat jak množství, tak jednotlivinu: jedny nebo dvoje housle.

Jak se ptáme na podstatné jméno

Ptáme se na ně KDY (včera), KDE (tady), KAM (domů), JAK (zeleně).

Jaké jsou druhy podstatných jmen

podstatná jména můžeme dělit na konkrétní (názvy osob, zvířat a věcí) a abstraktní (názvy vlastností, dějů a stavů). Konkrétní můžeme dále ještě dělit na obecná (například pes, muž) a osobní (Alík, Karel). Dále existují například podstatná jména hromadná (listí) a pomnožná (kalhoty.

Jak se dělí podstatná jména

Podstatná jména můžeme rozdělit na konkrétní a abstraktní. Podstatná jména, která označují osoby, zvířata a věci, něco, co je tvořeno hmotou, jsou podstatná jména konkrétní. Podstatná jména, která označují vlastnosti a děje, tedy to, co je nehmotné, se nazývají podstatná jména abstraktní.

Jak se poznají podstatná jména Pomnožná

Jako jména pomnožná označujeme podstatná jména, která mají pouze nebo převážně tvary množného čísla, přičemž svými tvary mohou označovat jak množství, tak jednotlivinu (např. záda, plavky, nůžky).

Co je za slovní druh malé

Příslovce je nejčastěji odvozováno od přídavných jmen (malý – málo, rychlý – rychle, častý – často). Mnoho z příslovcí jsou ustrnulé tvary nebo původní spřežky.

Co to je podstatné jméno

Podstatné jméno = ohebný slovní druh

Podstatná jména řadíme mezi tzv. ohebné slovní druhy (společně s přídavnými jmény, zájmeny, číslovkami a slovesy). To znamená, že mění svůj tvar. U podstatných jmen tomuto jevu říkáme skloňování (u sloves je to časování).

Co jsou podstatná jména vlastní

Vlastní jméno (proprium) je speciální jazykový prostředek, který má charakter podstatného jména nebo pojmenovacího spojení, jehož funkcí je označovat jedince, jednotlivinu nebo jako individuum chápané množství, odlišovat je od ostatních jedinců nebo jednotlivin dané třídy a identifikovat je jako jedinečné předměty řeči …

Jak dělíme podstatná jména

Vypiš pouze podstatná jména:

Podstatná jména můžeme rozdělit na konkrétní a abstraktní. Podstatná jména, která označují osoby, zvířata a věci, něco, co je tvořeno hmotou, jsou podstatná jména konkrétní. Podstatná jména, která označují vlastnosti a děje, tedy to, co je nehmotné, se nazývají podstatná jména abstraktní.

Jak se poznají částice

Částice jsou řazeny mezi tzv. neohebný slovní druh, tedy nemění svůj tvar- nedají se časovat ani skloňovat jako ohebné slovní druhy (podstatná a přídavná jména, zájmena, číslovky, slovesa). Částice také nejsou větným členem- při větném rozboru nejsou označovány jako větný člen a z rozboru je vynecháváme.

Jaký je slovní druh a

8. Spojky – spojují slova nebo věty (např. a, ale, aby, nebo, protože…).

Co je za slovní druh bohuzel

4.5 SSJČ hodnotí výrazy bohužel, bohudík jako příslovce (I, s.

Co je za slovní druh hej

citoslovceEditovat

Hej, vy tam! – Hej, vy tam!

Co je za slovní druh jo

2.3. PMČ považuje lexémy ano, ne, jo, no, no ba, baže, bať za částice odpověďové, současně je označuje za větné ekvivalenty.

Co je to za slovní druh tak

příslovceEditovat

Udělám to tak, jak budu chtít.

Co je za slovní druh bohužel

4.5 SSJČ hodnotí výrazy bohužel, bohudík jako příslovce (I, s.

Co je to za slovní druh bez

Předložky Spojují se se jmény z, od, bez(e), o, na, nad, pod, pro, ve 8. Spojky Spojují slova nebo věty a, i, protože, ale, aby, že… 9.

Jaký slovní druh je takový

zájmena ukazovací (též demonstrativa) – ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.

Co je za slovní druh večer

podstatné jméno: Dnešní večer je teplý. příslovce: Přijď k nám večer.

Jaký je slovní druh že

Předložky Spojují se se jmény z, od, bez(e), o, na, nad, pod, pro, ve 8. Spojky Spojují slova nebo věty a, i, protože, ale, aby, že… 9.

Jaký slovní druh je lež

podstatné jménoEditovat

“ Obvinili mě ze lži. A nakonec ho ujezovití do spaní a řekne mu: "I kdež, vždyť je to lež, že něco chceš – lehni a lež!"

Jaký druh zájmena je toho

Zájmena ukazovací slouží k označení něčeho nebo ukázání na něco (např. TOHLE auto, TA židle). Příklady: ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.