Jak spojit prkno
Rybinové spoje můžeme najít třeba na šuplících. Obecně se vytváří rybina zhruba po 25 mm po celé šířce prkna ve sklonu 8°. Rozdíl mezi čepovým a rybinovým spojem je právě v onom sklonu výseče ve dřevě. Rybiny můžeme vytvořit ručně pomocí pilky, dlátka a kladiva nebo využít cinkovací stroj.
Archiv
Jak spojit dva trámy
Končí-li jeden trám na druhém trámu, spojuje se zpravidla čepem. Čepování bylo nejběžnější tesařskou příčnou vazbou. Záleží přitom na úhlu, v němž se trámy spojují: rozeznáváme tak čepování pravoúhlé a čepování šikmé. Čep je výstupek na čele trámu, který se vsazuje do prohlubně (dlabu) v druhém trámu (prahu, ližině).
Jak spojit desky do pravého úhlu
Spojovací úhelníky
Pro spojování do pravého úhlu – u dřevěných trámků, desek nebo polic do regálů či přímo na stěnu – je nejjednodušší použít úhelníky. Vyrábějí se v různých tvarech, velikostech i materiálech (plech, plasty).
Archiv
Jak spojit 2 desky
Oba dílce si položte na sebe, zalícujte přední stranu a metrem si na spodní desce rozměřte středy kolíků. Doporučuji první kolík umístit 27 mm od přední a zadní hrany. Rozteč mezi kolíky je libovolná. Pamatujte na to, že dlouhé rozteče nedávají dostatečnou pevnost spoje.
Jak spojit dvě dřevěné tyče
Nejpoužívanější tesařský spojovací materiál tvoří mechanické prostředky jako jsou hřebíky, kolíky, šrouby, tesařské vruty atd. Díky nim lze spojit dvě i více částí ze dřeva rychle a poměrně pevně. Avšak dřevěné části lze spojovat i lepidly, takzvanými chemickými kotvami.
Jak správně zvolit délku vrutu
Délka vrutu, kterým upevňujeme například deskový materiál k pevné konstrukci, by měla být přibližně trojnásobkem tloušťky desky. Délka hřebíku by měla být taková, aby přitlučený hřebík zasahoval dvěma třetinami délky do podkladu, neboli má být trojnásobkem tloušťky přibíjeného prkna či fošny.
Jak vydlabat trám
Pro ulehčení práce můžete použít elektrickou vrtačku nebo aku vrtačku, na kterou nasadíte speciální dlabací vrták. Kvalitní dlabací vrtáky jsou vyrobené z nástrojové oceli a usnadní vám práci se dřevem do hloubky. Další předností použití těchto speciálních vrtáků je výkon a preciznost.
Co se využívá pro vytváření trvalých spojů
Svařování je proces, který slouží k vytvoření trvalého, nerozebíratelného spoje dvou a více materiálů.
Jak dlouhé vruty do dřeva
Správně zvolený vrut do dřeva
Pokud zvolíte příliš silný vrut, nejenom že by šel obtížně zašroubovat, ale hrozí i popraskání povrchu spojovaných desek nebo prkének. Vrut totiž materiál rozpíná. Také délka vrutu by měla být optimální. Alespoň dvakrát až třikrát delší, než je tloušťka spojovaného materiálu.
Jak spojit dvě Zavitove tyce
Paralelní spojka je jednou z možností, jak v mžiku spojit dvě závitové tyče. Přesah spojovaných závitových tyčí a tedy výškovou regulaci zavěšení lze upravit několika prostými pohyby.
Jak Predvrtavat vruty
Sešroubování dřeva
Vyměňte vrták (průměr vrtáku = vnitřní průměr vrutu). U tvrdého dřeva a vždy, když chcete předejít rozštípnutí dřeva při vrtání, je nutné ho předvrtat. Nyní můžete předvrtat na vyznačeném místě spodní díl do dvou třetin hloubky pro zašroubování. Následně spojte oba díly.
Jak osedlat krokev
Osedlání –jedná se o spojení dvou prvků, z nichž jeden má zářez (sedlo) a druhý je většinou bez zářezu. Hloubka zářezu odpovídá 1/3 výšky prvku. Používá se pro spojení krokve s vaznicí či pozednicí. Spoj se většinou zajišťuje hřebíkem.
Jak udělat Dlab do trámu
Dlab je v podstatě podlouhlý otvor ve dřevě, který se vytvoří vyvrtáním otvorů těsně vedle sebe a poté propojením do jednotného otvoru nebo dlab můžete tzv. frézovat pohybem z jednoho konce na druhý a postupným zajížděním do požadované hloubky.
Co patří mezi spoje
Spoje s tvarovým stykem – spoje těsnými pery, kolíkové, čepové, spoje s lícovaným šroubem, s drážkovanými hřídeli a náboji. Síly se přenáší přes tvar součástí. 2. Spoje se silovým stykem – šroubové spoje, nýtové spoje, svěrné spoje, tlakové spoje, pružné spoje, třecí spojky.
Jaké jsou nerozebíratelné spoje
Nerozebíratelný spoj je takový mechanický spoj, který nelze rozebrat a opět složit, aniž by došlo k jeho poškození. Typickým příkladem je spoj svařovaný, pájený, lepený nebo nýtovaný. Speciálním případem je smykové spojení ocelobetonových konstrukcí, které je tvořeno zabetonovanými smykovými svorníky (trny).
Jak zavrtat vrut do dřeva
Zatímco do měkkého dřeva o tloušťce asi do 20 mm není nutné předvrtávat otvor vůbec (vrut stačí jen zlehka přiklepnout kladívkem a vrtačkou došroubovat), u tvrdého dřeva, překližky a dřevotřísky se doporučuje vyvrtat v celé délce vrutu otvor o průměru tzv. malého průměru vrutu.
Jak zvolit průměr vrutu
Vrut by měl být o pár mm delší než je hmoždinka. Pak ještě záleží na tloušťce materiálu, který upevňujete. Výsledná délka vrutu = délka hmoždinky + tlouštka materiálu.
Jakou závitovou tyč
Pokud se blíže podíváme na typ závitu, standardem u závitových tyčí je metrický pravý závit. Zámečníci či kutilové zaobírající se speciálními projekty ale jistě ocení i možnost výběru obráceného, levého závitu nebo jemného závitu, díky němuž je spoj odolnější proti stržení.
Jak spojit dřevěné tyče
Nejpoužívanější tesařský spojovací materiál tvoří mechanické prostředky jako jsou hřebíky, kolíky, šrouby, tesařské vruty atd. Díky nim lze spojit dvě i více částí ze dřeva rychle a poměrně pevně. Avšak dřevěné části lze spojovat i lepidly, takzvanými chemickými kotvami.
Jak udělat diru do kovu
U jádrového vrtání se velmi doporučuje chlazení vrtáku, nejlépe řezným olejem. Označení budoucí díry je lepší udělat pouze rýsovací jehlou nebo tužkou, protože důlčík může způsobit, že vodicí jehla povede vrták šejdrem a vrták se ulomí, pokud nebude přesně ve středu důlčíku.
Jak daleko od sebe krokve
Musí se nacházet minimálně 80 mm nad stropní konstrukcí (podlahou). Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.
Jak připevnit krokve k pozednicí
Krokve zasuneme do ostřihu proti sobě, osedláme je vaznice a na pozednice a pak ostřih zabezpečíme dřevěným kolíkem. Krokve u osedlání přibijeme hřebíky (nárožníky) do vaznic a pozednic. Plnou vazbu definitivně zavětrujeme kleštinami (horními i spodními) a řádně je ke krokvím, popř.
Jak udělat čepy
Začněte naměřením díry (dlabu) i čepu. Rejsek nastavíte na šířku vybraného dláta a orýsujete jím kolem dokola čep na příslušném konci dřevěného dílu. Po vyříznutí čepu orýsujete stejně nastaveným rejskem zádlab (rozpor) na protikusu. Čep se do dlabu musí bez potíží vejít, ale zároveň se v něm nesmí viklat.
Co je Zatahujici spoj
Zatahující vozy jsou označeny podobně: Linka, ze které zatahují, a zastávka, ve které se oddělují z trasy této linky, jsou uvedeny v prvním řádku a ve druhém řádku se zobrazuje linka jedoucí k vozovně a její název.
Jak zajistit šroub
nejjednodušší je použití pružné podložky, která vytváří neustále dostatečné tření v závitech spoje. Lze použít i vějířovité a ozubené podložky, které svými ostrými hranami zvyšuju tření mezi součástí a šroubem. Další možností je zvýšují třecí síly u pružné prohnuté podložky.