Jak spravne drzet lžíci?

Jak se správně drží lžíce

Lžíce se drží palcem nahoru a pokud se v polévce objeví větší kusy zeleniny či masa, krájejte je lžící, ne nožem. Lžíce by se neměla vkládat do úst úplně celá a rozhodně se vyhněte srkání. Po dojedení se lžíce ukládá do talíře rukojetí natočenou vpravo.
Archiv

Jak se správně drží příborový nůž

Nůž při jídle držíme v pravé ruce, levá ruka slouží k podávání jídla k ústům pomocí vidličky. Při držení příboru, musejí prsty směřovat dolů, směrem k talíři. Konce držadel by neměly být vidět, protože se opírají o středy dlaní. Ukazovákem tlačíme na horní hranu příboru, těsně nad koncem držadla.
Archiv

V jaké ruce se drží lžíce

Při oficiálních akcí by se měl pokrm nabírat pomocí vidličky a lžíce. Správně by se v levé ruce měl držet talíř a v pravé ruce vidlička se lžicí. Vidlička je vložená do lžíce a ovládáme oba nástroje prsty tak, aby sloužily jako kleště.
Archiv

Jak se správně drží nůž

Konečky prstů by měly směřovat dovnitř dlaně. Tím se zabrání jakémukoli úrazu prstů! Nůž je tak blízko k prstům, aby se čepel při krájení lehce prstů dotýkala. Kuchařský nůž se pohybuje rovně nahoru a dolů podél prstů, přičemž hrot nože vždy zůstává na prkénku.

Jak dát příbor po jídle

Po jídle se položí příbor vedle sebe, aby držátka směřovala na pravou stranu.

Jak se dává spravne příbor

Příbory při jídle odebíráme zvnějšku, směrem k talíři. Jejich okraj má být asi dva centimetry od hrany stolu. Vidličky patří doleva, lžíce a nože doprava, nože ostřím k talíři. Nad talířem bývá příbor na sýr a ovoce, lžička na kompot (střenkou doleva), dezertní vidlička (střenkou doprava).

Jak správně odložit příbor

Během jídla se příbor odkládá křížem, držátky směrem k sobě – to je pokyn pro obsluhu, aby vám neodnesla talíř, protože ještě chcete v jídle pokračovat.

Jak se má držet příbor

Prsty směřujte směrem dolů ke stolu, ukazováčkem tlačte seshora na střenku a po stranách si příbor držte palcem a prostředníčkem. Konce držadel nože a vidličky opírejte o dlaně, neměly by tedy být vidět. Příbor by měl mířit výhradně směrem do talíře, vidlička pak hroty dolů.

Jak správně odkládat příbor

Během jídla se příbor odkládá křížem, držátky směrem k sobě – to je pokyn pro obsluhu, aby vám neodnesla talíř, protože ještě chcete v jídle pokračovat. Po jídle se položí příbor vedle sebe, aby držátka směřovala na pravou stranu. Lžička se při pití ze šálku v něm nenechává, stejně jako se tam neukládá po dopití.

Z které strany se podává jídlo

Servis pokrmů a nápojů probíhá vždy z pravé strany.

Na jakou stranu se dává příbor

Nůž se dává napravo ostřím dovnitř, nalevo vidlička. Do pravé části patří i polévková lžíce. Zhruba půl centimetru směrem vně dáme předkrmový příbor. Dezertové příbory patří nad talíř, rukojeť vidličky směřuje doleva, lžička pak doprava.

Jak jíst podle etikety

Příbory při jídle odebíráme zvnějšku, směrem k talíři. Jejich okraj má být asi dva centimetry od hrany stolu. Vidličky patří doleva, lžíce a nože doprava, nože ostřím k talíři. Nad talířem bývá příbor na sýr a ovoce, lžička na kompot (střenkou doleva), dezertní vidlička (střenkou doprava).

Na co je který příbor

Příbory vybírejte podle podávaného jídla. K předkrmům se hodí předkrmový příbor, případně lžíce na polévku či těstoviny. K hlavnímu chodu zvolte masový příbor nebo lžíci na kaši či polévku. Pokud ale chystáte jako hlavní jídlo rybu, připravte na stůl speciální příbor určený pro konzumaci ryb.

Jak se pokládá příbor

Příbory Pokládání příborů se řídí podle sledu menu – příbory je potřeba pokládat zvenku směrem dovnitř. V tomto pořadí se příbory také používají: vpravo nejdále od talíře je lžíce na polévku, pak nůž na hlavní jídlo. Vlevo vidlička. Příbor na dezert by měl ležet nahoře nad talířem.

Jak být lepší číšník

Každý číšník musí perfektně znát nejen všechny položky jídelního lístku, ale i dodavatele nebo to, jak se který pokrm připravuje. Očekává se však i obecný přehled a schopnost odpovědět na nejrůznější otázky, třeba jak dlouho je restaurace otevřená nebo jak se dostat na určité místo v Praze.

Jak by se měl chovat číšník

Pamatujte, že dle etikety zdraví obsluhující personál hosty jako první. Pozdrav by měl být srozumitelný, dostatečně hlasitý, doprovázený úsměvem. Již zde by měl proběhnout oční kontakt. Už při vstupu do podniku byste měli zaznamenat čisté a útulné prostředí a znatelnou přípravu na příchod hosta.

Jak má být příbor

Jednotlivé příbory by měly být postavené tak, abychom je mohli během jídla odebírat postupně od vnější strany. Příbory vybírejte podle podávaného jídla. K předkrmům se hodí předkrmový příbor, případně lžíce na polévku či těstoviny. K hlavnímu chodu zvolte masový příbor nebo lžíci na kaši či polévku.

Jak odložit příbor

Vždy ale platí, že nůž i ostatní části příboru byste měli držet co nejvíce na jejich konci. Během jídla se příbor odkládá křížem, držátky směrem k sobě – to je pokyn pro obsluhu, aby vám neodnesla talíř, protože ještě chcete v jídle pokračovat.

Kde se Krká po jídle

* Některé velmi důstojné kultury od Japonska po Saúdskou Arábii považují hlasité odříhnutí po jídle za pochvalu hostiteli. Doporučuje se rovněž hlasitě srkat (třeba nudle), je to „důkaz, že jídlo je tak dobré, že se nechcete zdržovat s etiketou“.

Jak dát správně příbor

Během jídla se příbor odkládá křížem, držátky směrem k sobě – to je pokyn pro obsluhu, aby vám neodnesla talíř, protože ještě chcete v jídle pokračovat. Po jídle se položí příbor vedle sebe, aby držátka směřovala na pravou stranu. Lžička se při pití ze šálku v něm nenechává, stejně jako se tam neukládá po dopití.

Kdo by měl sedět v čele stolu

V čele stolu sedí novomanželé, žena po pravici muže.

Vedle nevěsty sedí ženichův otec a po jeho pravici ženichova matka. Vlevo od ženicha pak sedí matka nevěsty a vedle ní otec nevěsty. Po stranách pak sedí svědci s partnery.

Z které strany se obsluhuje

Číšník nosí talíře, tácy i tácky a plata vždy v levé ruce. Pravou rukou obsluhuje hosta. Servis pokrmů a nápojů probíhá vždy z pravé strany.

Jaký by měl být kuchař

Kuchař by se měl pořád inspirovat, třeba na internetu, nebo experimentovat doma v kuchyni. Zkoušet nové postupy, objevovat neznámé chutě. A zároveň být pokorný, protože v kuchyni je vždycky co se učit. Ne nadarmo se vaření někdy přirovnává k umění – je to trochu jako s hudbou.

Jak se obsluhuje

Stůl obsluhuje obsluha z pravé strany. Talíř a sklenici klademe ryskou, logem na pravou stranu. Případné pečivo servírujeme přikryté ubrouskem, a necháme ho tak do doby podávání moučníku. K drůbeži a rybě dezertní talíř na kosti (1 na dvě osoby), k pokrmům, které se konzumují rukama fingerbowli ( misku s vodou).

Proč pořád Krkám

Příčiny jsou různé, k těm nejčastějším ovšem patří opotřebení kloubů, ztuhlé svaly nebo podrážděné nervy. Spouštěčem bývá silné přetížení krční páteře jednostranným držením těla, monotónním sezením u psacího stolu, ručními pracemi, jako je pletení a háčkování, nebo také trvalý stres.