Jak správně sázet rajčata do skleníku
Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.
Archiv
Jak hluboko zasadit sazenice rajčat
Sazenice vysazujeme mírně šikmo a hlouběji než rostli v květináči, neboť pak mají bohatší kořenový systém. Pokud jste si však pořídili roubovanou sadbu, tak tu nesmíte vysadit hlouběji. Rýčem nebo sázecí lopatkou připravíte jamku tak, aby byl kořenový bal maximálně deset centimetrů hluboko.
Jak vysoko nechat růst rajčata
Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm – pak hlavní výhon zaštípněte; rostlina se tak nebude vysilovat a všechnu svoji sílu dá do plodů (ne do stonku a listů). U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla.
Archiv
Jak daleko od sebe zasadit rajčata
Pokud jde o keříčková rajčata, pěstování přímo na zahradě vyžaduje vhodný spon. Někteří zahrádkáři volí spon 50 x 50 centimetrů, jiným vyhovuje spon 50 x 60 centimetrů a další raději sází keříčková rajčata do sponu 70 x 20 centimetrů.
Co potřebují rajčata
V ideálním případě by rajčata měla mít dostatek světla a tepla, ale rozhodně byste neměli rostlinky vysazovat na záhony, kam celý den míří horké sluneční paprsky. Půda na záhoncích by přitom měla být hlinitopísčitá, středně těžká, teplejší a dostatečně bohatá na živiny.
Čím se hnojí rajčata
Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.
Kdy nejpozdeji zasadit rajčata
Vysazování sazenic na záhon může začít v druhé polovině května, kdy už teplomilným rajčatům nehrozí mrazíky. Předpěstování sazeniček je možné zhruba od konce března, na okenním parapetu však není jednoduché vypěstovat zdravé a silné rostliny, začínající zahradníci by raději měli sáhnout rovnou po kvalitních sazenicích.
Jak velký květináč na rajčata
Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.
Co dělat když černají rajčata
Jestliže zrovna řešíte tento problém, je stále naděje na záchranu úrody. Stačí jen začít aplikovat KRISTALON Zdravé rajče a paprika s aktivním vápníkem a ten v týdenním intervalu používat alespoň po dobu 1 měsíce. I včasná prevence odvrátí ztrátu úrody a dovede pěstitele ke zdravým a šťavnatým rajčatům.
Jaký květináč na rajčata
Vhodnou nádobou na pěstování rajčat jsou nejen velké květináče a bedničky k tomu určené, ale recyklovat můžete velké nádoby, vědra i starší květináče. Rajčata můžete na balkoně dokonce pěstovat i v tlustém igelitovém pytli.
Jak hluboký květináč na rajčata
Pro tyčková rajčata můžeme použít velké květináče, speciální pytle a jiné objemnější nádoby s odtokovými otvory. Minimální průměr pěstební nádoby by měl být čtyřicet centimetrů a minimální hloubka třicet centimetrů. Určitě v tomto případě platí, že čím větší a hlubší nádoba bude, tím lépe se bude rostlině dařit.
Kde nejlépe pěstovat rajčata
výběr stanoviště a úprava půdy: rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny a teplou. Na jaře týden před výsadbou pohnojíme půdu kravským nebo slepičím hnojem (nejlépe granulovaným).
Jaké hnojivo na rajčata
Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.
Co dát pod rajčata
Do jamky se hodí kompost, tráva i popel
Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.
Jak rychle rostou rajčata
Výhodou vlastního pěstování rajčat je možnost sklidit plody rovnou na stůl nebo pro zpracování, tedy s nejlepšími chuťovými vlastnostmi. rajčata začínáme sklízet za 8–10 týdnů po výsadbě, plody nenecháme přezrávat, neboť by měkla a praskala.
Co nemají rády rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).
Jak často zalévat rajčata v květináči
Zalévání – většinou jedenkrát denně, podle počasí, v létě klidně 3-5 litrů vody denně do jedné nádoby.
Co dát vedle rajcat
Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián. Z dalších druhů zeleniny můžete k rajčatům přisadit saláty, mrkev, anebo okurky.
Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.
Co sázet spolu s rajčaty
Většinou se říká, že kombinaci rajče/jiná rostlina, je třeba vyzkoušet v praxi. Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián.
Co můžu zasadit k rajčatům
Pod rajčaty vytvářejí husté spodní patro, které podobně jako saláty zastiňují povrch půdy. Použít se dá i majoránka, petržel, pažitka, oregano, koriandr anebo šalvěj. Vhodná je také máta, ta navíc odpuzuje slimáky, musíme ale volit jen nízkou.